Sanki merdivenin bir ayağı kısa

            10.05.2005

İnsan yaşamında yükseklere çıkma özlemi hep vardır. Bir anlamda başarının adıdır, yükseklere ulaşmak. Basamak basamaktır yükseğe ulaştıracak merdiven. Hiç kimse bu merdiven basamaklarını elleri cebinde türkü söyleyerek çıkmamıştır. Yükseğe ulaşmak sabır işidir. Yükseğe ulaşmak güven ve kararlılık işidir. Yükseğe ulaşmak adaletli olmak prensipli olmak, çalışkan olmak, sevgiyi ve üzüntüyü paylaşır olmaktır.

İşte yaşamının her kesitinde bu özellikleriyle gönüllerin konuğu olarak ismini yüreğimize kazıdığımız örnek insan İzzet Baba. Helal kazanç için mücadele etmiş, ülkesinin menfaati için alanında dev kuruluşlarla ekonomik savaşa girmiş. Sonuçta halkından aldığını halkına kuruşuna kadar harcamıştır. Hem de devletine olan görevi vergisini noksansız ödeyerek.

Sağlık ve Eğitim alanında 118 esere milyarlarca dolar yatırım yaparak, doğduğu ili ayağa kaldıran hayırların efsane ismine, Bolu halkı her 11 Mayıs’ta şükranlarını sunuyor. Devleti tarafından da üstün hizmet ödülüyle ödüllendirilen bu örnek insan, mutluluğunu halkın ve gençlerin gözlerinde gördüğü mutlulukta bulduğunu ifade ediyor.

Şimdi düşünüyorum, mutluluğa ulaştıran merdivenin bir ayağında İzzet Baba, diğerinde devlet baba. Yapılan protokoller gereği taraflardan birisi olan İzzet Baba yaptırdığı tüm eserlerde en son teknoloji ve teknikleri uygularken, devlet ayağını sanki hep kısa tutuyor. Örnek mi? İşte Tıp Fakültesi.

İzzet Baysal’ın en çok arzuladığı ve bitimini göremediği Tıp Fakültesi belki de Ortadoğu’nun en görkemli ve modern binası olarak yapıldı. Bitti mi? Elbetteki bina ile iş bitmedi. Yapılan binanın iç donanımı, devletimiz tarafımdan yapılacakken, bazı ünitelerin tıp cihazları yine İzzet Baysal Vakfı ve hayırsever Bolulular tarafından karşılandı.

Gelişen teknolojilerin her gün bir başka yeni tıp cihazlarını hizmete soktuğu günümüzde, bizler halen devletin vaadini yerine getiremediğini görüyor üzülüyoruz. Üniversitenin her öğretime başladığı yeni ders yılında gelen üst düzey yetkililerin söz verdiği cihaz alımları için, sözü edilen kredi işlemleri halen tamamlanamadı.

Şimdi bir umudumuz var. Sayın Başbakanımızın 11 Mayıs’ta Bolu’da olacağını duyduk. Bolu halkının coşkusunu paylaşacak olan Sn. Başbakanımız, umarım beklenen kredinin çıktı müjdesini verir de merdivenin ayaklarını dengeye getirir.

İnsanların mutluluğu, ruhların huzuru, hizmetin güzelliğine bağlı. Hizmetin verimliliği de, araç gerecin varlığına, görevlerimizin bilgi ve becerisine bağlı. Ne var ki Tüm bu güzelliklerin oluşumunda donatı için, gelecek krediye bağlı. Sanıyorum şükran günlerinde devlet teşekkürünü bu müjdeyle verir.

Bu yazı toplam 626 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.