Şansımızı doğru kullanalım

Şansımızı doğru kullanalım

Birleştirilen genel tedavi amaçlı iki hastanemiz işlevsel olarak ayrılması düşünülüyor. İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde bulunan tüm cerrahlar Köroğlu Devlet Hastanesi’nde, dahiliyeciler de İzzet Baysal Devlet HastanesiR

Birleştirilen genel tedavi amaçlı iki hastanemiz işlevsel olarak ayrılması düşünülüyor. İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde bulunan tüm cerrahlar Köroğlu Devlet Hastanesi’nde, dahiliyeciler de İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde toplanması uygulaması hayata geçerse,yaşanacak sıkıntılar yine vatandaşı üzecek.

Şanslı iliz şanslı. Branşlaşan Diş ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin dışında Tıp Fakültesi ve iki genel tedavi amaçlı hastanesi, özel hastanesi, eksiği bulunmayan doktor ve sağlık personeli ile gerçekten sıkıntısı olmaması gereken bir iliz. Buna rağmen, sağlıkta yaşanan sorunlar bitmiyor. Hastanelerde polikliniklerin önündeki yığılmalar, Ramazan ayı boyunca sahur saatlerinde başlayan sıra alma çilesi, ne sonuç vereceği belli olmayan aile hekimliği pilot uygulaması derken, oturmayan sistemin zorlukları en derininden yaşanıyor tüm Türkiye'de olduğu gibi Bolu'da da. İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nin, Baysal Vakfı'na danışılmadan akıl ruh sağlığı hastanesine dönüştürülmeye çalışılması ile başlayan, “Ne yapsak” tavrı sürüyor. Bakanlık kararı dahi çıkan gelişmeler sırasında, kamuoyunun yoğun baskısı ile vazgeçilen uygulama, Alman Kızılhaç'ının yaptığı binanın akıl hastalıkları hastanesine dönüştürülme kararı ile sonuçlanmıştı. Ardından tek başhekimlik altında birleştirilen İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve Köroğlu Devlet Hastanesi hem çalışanları hem de hastalar için kaliteli ve pratik hizmet anlayışı ile düzenlemeye ihtiyacı varken, Yeni Hayat Gazetesi'nin manşetinden verilen haberle yine, gündeme oturdu.

UYGULAMA DOĞRU MU?

İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde bulunan tüm cerrahların Köroğlu Devlet Hastanesinde, dahiliyecilerin de İzzet Baysal Devlet Hastanesinde toplanmasının düşünüldüğü bilgisi yine gündem oluşturdu. Yetkililerin bu konuyu düşündüğü, bu hafta içinde bir karara varılacağı belirtilirken, Düzce'nin de bir süre uygulamaya çalıştığı işlevsel ayrılığın başarıya ulaşamamış olması, durumu iyi tahlil etme zorunluluğu doğuruyor.

Uygulanması düşünülen projenin başka bir düşündürücü noktasının da şu olması gerekiyor. İ.B.D.H.’de daha birkaç ay önce trilyonlar harcanarak ameliyathaneler tadilattan geçmişti. Uygulama uygulamaya koyulursa, ameliyathanelerin atıl kalması ile harcanan trilyonlar havaya uçmuş olacak. Bu hastanede cerrah olmayacaksa, henüz yeni donatılan ameliyathanelerin atıl kalması durumu söz konusu olacak.

İzzet Baysal'ın eğitimde olduğu gibi sağlık alanına yaptığı değerli katkılar göz ardı edilemez. Ve Bolu'ya kazandırdığı her bir kurumun en verimli şekilde hizmette tutmak yetkililerin ve bizlerin görevi. Bu yöndeki her türlü çalışmaya destek olmak ve yaşanabilecek sorunlara dikkat çekmek de çok önemli.

26.10.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.