Sarıgül’ü fena terlettiler

Sarıgül’ü fena terlettiler

Abbas Güçlü İle Genç Bakış Programı bu hafta AİBÜ'ndeydi. Programa konuk olarak katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül öğrencilerin sorularını yanıtladı. Program bitiminde bir de tatsız bir olay yaşandı.

Abbas Güçlü İle Genç Bakış Programı bu hafta AİBÜ'ndeydi. Programa konuk olarak katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül öğrencilerin sorularını yanıtladı. Program bitiminde bir de tatsız bir olay yaşandı.

Her Çarşamba Kanal D ekranlarında olan “Abbas Güçlü ile Genç Bakış” programı, geçtiğimiz akşam Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden yayın yaptı. Öğrencilerin sorularının cevaplandığı programın konuğu ise Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'dü. Uzun bir bekleyişin ardından 00.15'de başlayan program, Mustafa Sarıgül' e öğrencilerin yönelttiği sorularla sürdü.

“KENDİLERİNİ HİÇ TANIMAM”

Sarıgül'e ilk soru: “Halkın yanında olduğunuzu söylüyorsunuz. Peki o zaman Ortadoğu'da başına bomba yağan halkın yanında değilsiniz. AB'ye, yerli işbirlikçilere, IMF' ye karşı değilsiniz. O zaman Deniz Baykal'dan ne farkınız var?” oldu. Sarıgül asla silahlı bir mücadeleyi onaylamadığını belirterek, asıl soruya yanıt vermekten kaçındı ve sadece: “IMF'ye hep karşı çıktım. Asla silahlı bir mücadeleyi tasvip etmedim. Bir ülke başka bir ülkeyi işgal etmemeli” diye yanıtladı.

Sarıgül' e yöneltilen bir ilginç soru da: “İnternete girince Mustafa Sarıgül ismini yazıyorum. Ancak Sarıgül ismi Sedat Pekerlerle, yer altı dünyasının isimleriyle çıkıyor. Buna ne diyeceksiniz?” oldu. Bu soruya da yanıt çok kısa geldi: “Kendilerini hiç tanımam!”

“KİLİSELERİ VE SİNAGOGLARI DA UNUTMUYORUM”

Sorular ard arda gelirken, başka bir soru üzerine Sarıgül; “Sayın Baykal'a, (siz başarısızsınız, yerinizi gençlere bırakın) dediğim andan itibaren iki defa partiden ihraç edildim. İki defa partime geri döndüm. Ben hak arama mücadelesi veriyorum'' diye konuştu.

Sarıgül, bir başka soru üzerine, kendi çizgisinde hiç bir zaman sapma olmadığını belirterek, ''Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin gençlik kollarından geliyorum. Ben, makam ve mevki için hiç bir zaman düşüncülerimi satmadım. Hiç bir zaman özgürlükten, demokrasiden ve bağımsızlıktan asla ve asla taviz vermedim. Ulusal birlikten hiç bir zaman taviz vermedim'' dedi.

Hizmet verirken, dil, din, ırk, kültür ve mezhep farkı gözetmediğini ifade eden Sarıgül şunları söyledi, ''Camilerimize büyük destek veriyorum, Cemevlerimize büyük destek veriyorum. Ama Camilerimize ve Cemevlerimize destek verirken Sinagogları ve Kiliseleri de asla ve asla unutmuyorum.''

“HALK SİZİN YERLİ İŞBİRLİKÇİ OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYOR”

Mikrofonu eline alan bir öğrenci ise Sarıgül'e; “Ben CHP'yi sol olarak görmüyorum. Solculuk bir takım eşitliği savunmak, emperyal devletlere karşı koymaktır. Solculuk sizce ne demek?” diye sordu ; “Ben sosyal demokratlığımdan taviz vermedim. 6. filo geldiğinde biz buna karşı çıktık ama siz o zaman yoktunuz.” Ortam yavaş yavaş gerilmeye başlarken Sarıgül öğrenciye tam yanıt vermek yerine lafı döndürüp dolandırdı. Bir öğrenci ise; “Halk sizin yerli işbirlikçi olduğunuzu düşünüyor” dediğinde Sarıgül'ün zor anlar yaşaması ve söyleyecek söz bulamaması gözlerden kaçmadı. Ortamı yumuşatmaya çalışan Abbas Güçlü ise başbakan olacağını kesin bir dille söyleyen Sarıgül'e; “Gençlerin sizi desteklemesi için ne yapacaksınız” sorusunu yönelttiğinde Sarıgül'ün rahatlaması gözlerden kaçmadı. Ve soruyu şöyle yanıtladı: “Ülkede savurganlık hat safhada. Öğrenciye verilen harçların artması lazım. Öğrencilere 150 YTL burs veriyoruz. Bursların en az asgari ücrette olması lazım.”

ÜLKELERE KARŞI OLARAK BİR YERE VARAMAYIZ

Sarıgül, Avrupa Birliğinin, Atatürk ve İnönü'nün projesi olduğunu anlatarak; ''Avrupa Birliğinin maddelerinde ve görüşlerinde çok karşı olduğum olaylar vardır. Unutmamak lazım, bir ülkeye karşıyım, Almanya'ya, Fransa'ya İtalya'ya karşıyım mantığı yok. Maddelere karşı olmak var. Müzakerelerde biz, Avrupa Birliğinin önüne geçmeliyiz'' diye konuştu.

AB'ye girerken, ulusal değerlerden taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Stratejik yerlerimizin özelleştirilmesine sonuna kadar karşı çıkmalıyız. TELEKOM'un özelleştirilmesinin doğru olmadığını rahatlıkla söylemeliyiz. Biz ülkelere karşı olarak bir yere varamayız. Almanya kendi ülkesinin şartlarını ve koşullarını koşacak, Türkiye de kendi şart ve koşullarını koşacak.''

''DOĞU SORUNU İLE PKK SORUNUNU BİR BİRİNDEN AYIRMAMIZ LAZIM''

Bir başka soru üzerine Sarıgül, Doğu sorunu ile terör örgütü PKK sorununu ayrı tutmak gerektiğini belirterek, ''Doğudaki sorunu, Cumhuriyet Halk Partisi çözer, sosyal demokrasi çözer. Her şey işsizlik, umutsuzluktur. Gençlerimiz okulunu bitiriyor işe giremiyor. O bölgelere yatırımı çoğaltırsak, üretimi arttırırsak bilesiniz ki ortada sorun kalmaz. Sorunu asla ve alsa silahla çözemeyiz, üretimle ve sevgiyle çözeriz. Doğudaki yurttaşlarımız da bizim gibi PKK terörüne sonuna kadar karşıdırlar'' dedi.

Başörtüsü sorunuyla ilgili bir soru üzerine de Mustafa Sarıgül, ''Başörtüsü konusu Türkiye'de önemli bir konu. Türkiye'nin problemi şudur; Başı açık olan kardeşimiz de işsizdir, başı kapalı olan da. Başörtüsünü siyasi olarak kullanmamız asla ve asla doğru değildir. İnançlar Allah'a ulaşma yoludur'' yanıtını verdi.

SARIGÜL; “İYİ SORU HAZIRLAMIŞLAR SANA”

Daha sonra söz alan öğrenci Mustafa Sarıgül'ü çileden çıkaran öğrenciydi. CHP Gençlik Kolları'na üye olduğunu söyleyen öğrenci Sarıgül'e; “Hakkınızda açılan rüşvet davalarına bakmadan ben temizim diyorsunuz. Siz önce rüşvetlerin hesabını verin.” Soruya sinirlenen Sarıgül ise; “Aferin seni iyi hazırlamışlar. Her kim hazırladıysa çok iyi soru hazırlamış sana.”

Sarıgül daha sonra öğrencinin kimliğini araştırttıktan sonra da sert ifadelerle, parmağını sallayarak tepki gösterdi. Ardından öğrencinin bir yakının söylediği sözler geceye damgasını vurdu. Ardından, Sarıgül'ü saldırgan vaziyetten kurtaran korumalar, onu sahneden çıkarırlarken, “Sen Soros'un uşağısın. AB'nin uşağısın. Bu halkı kandıramayacaksın” diyen genç görevliler tarafından salondan çıkarıldı.

BİRER BUÇUK DAKİKA KONUŞTULAR

Program içinde bir de yarışma yer aldı. Bir buçuk dakika serbest konuşma izni verilen üç AİBÜ öğrencisinden en çok alkış alanının Amerika ya da İngiltere'de yabancı dil eğitimi alabilmesi ödülü olan yarışmayı, Cihan İlter isimli öğrenci kazandı. İngilizce bilip bilmediği sorulan öğrenci bu dilden tek bir tümce bildiğini söyledi ve; “Yanki go home” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.