Sayın Ahmet Baysal diyor ki-1

İzzet Baysal’a Şükran Günleri’nin en uygun zamanıdır diye düşünüp dokuz Mayıs akşamı, Köroğlu Tv’de konuğumuz oldu Sn. Ahmet Baysal.

Elli küsur yıl geçen birlikteliğin ilginç anılarını tarih sayfalarından çıkarıp anlatması için, biz sorduk o anlattı, aynı heyecan, aynı duygusallık içinde aynı zamanı yaşarcasına.

Bazı insanları anlamak için alfabenin içindeki yirmidokuz harf kelimeleri oluşturmak da sanki yeterli olmuyor. Onu gördüm yeğen Baysal’ın, amca İzzet Baysal’ı anlatırkenki heyecanında. O yalnız Bolu için değil, tüm dünya insanları için modeldi. Sözüyle değil, yaşadıklarıyla, yaptıklarıyla, ürettikleriyle, bıraktıklarıyla, sevecenliği, doğruluğu ve kararlılığıyla bir modeldi, onun için anlatmak, anlatabilmek zordu İzzet Baysal’ı.

Demişti ki; Bolulular, bu vakıf sizin, ona sahip çıkın derken, bizden istediği neydi. Maddi destek sağlaması istenmeyen bu insanların ne yapmasını istiyorsunuz dediğimde,

-İzzet Baysal Vakfı’nın gayrimenkulleriyle birlikte yaklaşık altmış trilyon varlığı var. Vakıflar Yasası uyarınca yıllık gelirin %80’i harcanır, % 20’si ana sermayeye ilave edilir. Şimdi bu durum yeni düzenlemeyle 2/3’ü harcanır, 1/3’ü ana sermayeye ilave şekline getirilmiştir. Bu sistem içinde Vakıf kendine yeter ve yatırımlarına devam edecek durumdadır. Amcamın sağlığında, istediği Tıp Fakültesi ve Mimarlık Mühendislik Fakülteleri bitti. Bundan böyle mütevelli heyetin öncelik vereceği ihtiyaç olan yatırımlar yapılacaktır.

Bolulular, devletin vaadi olan kredinin gecikmesi sonucunda, Tıp Fakültemizin içinin nasıl doldurulacağını göstermiştir. Onlar yeri ve zamanı geldiğinde görevlerini nasıl yerine getireceklerini bilirler.

Onlar, Vakıf mütevelli heyetinin çalışmalarını takip etsinler. Yenilenen mütevelli üye seçimlerinde İzzet Baysal isminin gölgesine sığınmaktan öte, İzzet Baysal’ın ilkeleri doğrultusunda fahri olarak hizmet etmeyi hedef alsınlar.

Denetlesinler, gözlemlesinler, ihtiyaçlarını belirlesinler, hizmetin en güzel şekliyle yerine getirilmesi için öneride bulunsunlar. Bolulular’dan istenen bu. Vakfa sahip çıkın mesajının altında yatan espri bu...

31.05.2006

Bu yazı toplam 578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.