Sayın Ahmet Baysal diyor ki-2

Sorularım devam ediyordu.

-Saygı ve rahmetle andığımız İzzet Baysal’ın az konuştuğu bilinen davranışı. Onun olaylar karşısındaki duygusunu kendine özgü yandan çarklı gülüşünden anlamak mümkündü.

Sağlığında aldığı birçok ödülün içinde en büyük ve ilk kez verilen TC Üstün Hizmet Madalyasını aldığında ne dedi hatırlıyor musunuz diyorum.

-O anda çok mutluydu. O mutluluk içinde az ve öz olarak bu memlekette zengin olan birçok kişi var. Onlar da varlıklarının bir bölümünü benim gibi harcamış olsalar, bu ülke ihya olur, kalkınır demişti.

Hemen şunu da belirteyim. O yaşamında gösterişten hep uzak durmuştur.

Hatırlarsınız, şimdiki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin Acil Servisi bitirilmiş, açılışı yapılacaktı. Dönemin Valisi Sn. Gökhan Aydıner güzel bir açılış programı hazırlamış. O hastane önündeki kalabalığı gördüğünde şaşırmış, bana dönerek, “Oğlum Ahmet, biz küçük bir iş yaptık. Bu kalabalık da ne böyle” diyerek, hayretini belirtmişti.

-Son günlerde yaşanan bir mutlu olay daha var.

Gene ilk kez düzenlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü öreni. Bu ödüle İzzet Baysal Vakfı da layık görülmüş. Onurlandık, gururlandık. Nasıldı, neler hissettiniz? Neler gördünüz?

-Amcamın ölümünden sonra geçen altı yıllık süreçte bu vakıf onun ilkelerinden vazgeçmeden çalışmış. Bir kere o yönüyle mutlu olduk. İki; bu ödül de ilk defa veriliyordu, bu ilkin içinde olmanın ayrı bir onuru, gururu ve güzelliği vardı, bunu yaşadık.

Büyük Millet Meclisi’nin tören salonu çok kalabalıktı. Erken gittiğimiz için yer bulabildik. Birçok konuk ayakta kaldı.

Vakıf mütevelli heyetinden ben, Dr. Mesut Kalaycı, Necdet Gören ve Vakıf Koordinatörü Mustafa Yaman katıldık.

Alfabetik sıralamaya göre, üçüncü sıradaydık ama, sunucu töreni açan konuşmasına bu yolu açan İzzet Baysal diyerek başladı, bundan çok mutlu olduk. Bu konuda ülke genelinde 127 kurum, kuruluş ve kişi tespit edilmiş, içlerinden 27’si ödüle layık görülmüş. Bu grubun içinde de birinci olmak ne büyük bir onur anlatmak çok zor. Salonda İzzet Baysal adı anons edildiğinde, alkış müthişti. Duygularımı sordular. Amcamla bir kez daha gurur duyduğumu ifade ederek, bu ödülü Bolulular adına alıyorum diyebildim.

Çok duygulanmıştım.

01.06.2006

Bu yazı toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.