SAYIN VALİMİZ ALİ SERİNDAĞ BASINLA TANIŞTI..!

            31.12.2004

Sayın Valimiz Ali Serindağ; Bolu’da yayınlanan gazetelerin muhabir, köşe yazarı ve ajans çalışanlarıyla tanışma için 25 ARALIK Cumartesi günü Otelcilik Meslek Lisesi’nde kahvaltılı bir toplantı yaptı.

Kahvaltı güzel hazırlanmıştı; Valimiz katılımcılardan önce gelmiş. Tam zamanında da salona teşrif ettiler. Ben şahsen tanışmanın oturuş sırasına göre olacağını sanmıştım. Valimiz masalarda uygun bir yere oturarak sınırlı bir tanışma merasimi uyguladı.

Hazır basın mensupları ve yazarlar gelmişken, bazı konularda bilgi alışverişi olur, bazı konularda da kafamıza takılan sorulara cevap buluruz ümidinde idim. Ama basına açıklama yapılmadı. Soru da sorulması için zemin bırakılmadı. Toplantının tanışma amaçlı olduğu açıklaması ile yetinildi.

Zihnimde hazırladığım sorular yine bana kaldı; Şayet sorabilseydim..!

1- Bolu Gündem Gazetesi olarak ilk ziyaretimizde sorduğum gibi; geldiğimizden bugüne kadar Bolu’nun FOTOĞRAFI belirginleşti mi? Belirginleşti ise nasıl bir fotoğrafla Bolu’ya bakıyorsunuz?

2- 2005 yılı Özel İdare bütçesi ne kadar? Bu bütçeyle ne yapmayı hedefliyorsunuz? Özel İdare’nin toplam kaynağı ne kadar? Sizin Özel İdare kaynaklarını kullanma prensibiniz ne olacak?

3- Hava kirliliğinin hat safhaya çıktığı şu günlerde, doğalgaz ile ilgili beklentilere cevap olacak çalışmaların durumu nedir?

4- Her Valimize çalıştığı il halkının değerlendirme sonucunda verdiği PAYE var. Örneğin BABACAN VALİ, HALKÇI VALİ, BÜROKRAT VALİ gibi. Siz kendinize bir sıfat yüklüyor musunuz?

5- Özellikle şehir trafiğinde, park konusunda son aylarda ciddi sıkıntı var. Konuyla ilgili birimler nezdinde bir çalışma var mıdır?

6- Bolu’da basın çok hareketli, nüfusu 100.000.000’i bulmayan bir ilde bu kadar basın faaliyetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu soruları soramadım ve kamuoyu adına gerekli bilgiyi alamadım. UMARIM bundan sonraki toplantıda sorma imkanımız olur. Davet güzel, davete icabet etmek de güzel. Teşekkürler Sayın Valim..!

HÜKÜMET KDV İNDİRİMİNE KARAR VERDİ

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren; eğitim harcamaları, unlu mamuller ve konserve türü gıdalarda %10 oranında KDV indirimi uygulanacak..! Bu uygulama UCUZLUK getirecek mi?.. Tartışması sürüyor. Evet ucuzluk getirecek diye kesin konuşulmuyor... Neden? Satıcılarımızın bunu nihai fiyatlara yansıtıp yansıtmayacağı konusunda endişeleri olduğu için.. Oysa serbest piyasa ekonomisinde ucuz aldığını ucuza satmak lazım değil mi?.. Hayır; Türkiye’de denetim yok. İsteyen istediği şekilde hareket eder.

Bir ülkede ekonominin %51’i kayıtdışı (TUSİAT Patronlar Kulübü’nün açıklaması) kayıt altındaki %49’unda yine %50-60 belge düzenine uymuyorsa. Bazı serbest meslek çalışanları bir asgari ücretli kadar bile vergi vermiyorsa, bu ülkede HALKA YANSIYAN UCUZLUKTAN BAHSEDİLEBİLİR Mİ..?

Bu ülkede 40 yıllık ENFLASYONAL büyüme felsefesi; ne üretirsem satarım. İstediğim fiyata satarım fikri ticari kural haline geldi. Enflasyondan RANT elde edenler, rekabete girmeyi ve ranta kolay kolay veda etmeyi kabullenemiyorlar. O nedenle ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ dar gelirlinin cebine yansımıyor. Adam 12-24 ay vade ile ürün satıyor. Ürünün nihai fiyatı; maliyeti+kar+faiz koysak bile yine %100-200 daha fazlaya geliyor. Hükümet taksitli satışları ve piyasa denetimini mercek altına almalı..!Kayıtsız ekonomiyi ve kayıtlı görünüp kayıtsız çalışanları kayıt altına alacak denetime öncelik vermeli..!

Aksi halde yapılan güzel uygulamalar halkın cebine ulaşıncaya kadar KIRINTI kalmaktadır. Borçların ödenmesi; gerçek yatırım iklimine kavuşmak, işsizliği azaltmak, ucuz gelir dağılımındaki bozukluk, hepsi bu ÇARKIN KÖR DÖNGÜSÜNÜN kırılmasına bağlı. Ayrıca AB’nin ekonomik kriterleri olan MASTRİT KRİTERLERİ de AB’ye girecek ülkeler için bu tedbirleri alın diyor..!

Bu vesile ile 2005 yılının Bolumuz’a, Türkiyemiz’e, bütün insanlığa huzur, barış, mutluluk, ucuzluk, açlığın, fakirliğin, adaletsizliğin yok olduğu bir yıl olarak gelmesini temenni ediyor, yeni yılınızı kutluyorum.

SAYIN MÜFTÜMÜZ AHMET OKUTAN..!

Müftümüz Ramazan ayı içerisinde geçirdiği kazadan sonra tam olmasa da sağlığına kavuşmuş. Bolu halkı ile nerde kalmıştık diyerek KONFERANSTA buluştu..! Allah şifa versin. Kimseye kaza bela vermesin..!

Ülkemizin en büyük sıkıntısı örnek insan yetiştirememesi ve yetiştirdiği insanlara da sahip çıkmamasıdır. Hep okuyoruz adam öyle konuda yetişmiş birisidir. Hiç alakası olmayan bir işte çalıştırılır. Adam harcamak bu ülkede çok kolaydır. Herkes herşeyi bilir. Ama madem biliyorsun gel şu işin ucundan tut dediğinde, bin türlü mazeret sıralanır. Hele işin ucunda para, şan şöhret yoksa, kimseyi bulamazsınız.

Özellikle toplumsal konularda çalışan, bir şeyler yapma gayretinde olan insan sayımız bu nedenle çok azdır. Az olan ve örnek olan bu insanlar teşvik edilmeli, korunmalı, onurlandırılmalı ki; Örnek teşkil etsin yerine yenileri gelsin, nesli tükenmesin..! Toplumlar ancak bu şekilde ayakta kalabilir. Sayın Müftümüz de çalışmalarıyla topluma ışık tutma gayretinde olan bir vatan evladı. Seçtiği konu ise çok güncel ve önemli. "SANAYİLEŞMENİN, ŞEHİRLEŞMENİN ORTAYA ÇIKARDIĞI RUHSAL SORUNLAR" böyle bir konuyu Müftüden dinlemek ise anlamlı. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle kendisine kazasız, belasız bir ömür diliyorum.

Bu yazı toplam 1152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.