Seben Kızık Köyüne ikinci darbe: Taş ocağı açma çalışmaları başladı

Seben Kızık Köyüne ikinci darbe: Taş ocağı açma çalışmaları başladı

Köyde Devlet Su İşleri (DSİ) üçüncü bir taş ocağı açma çalışmaları başlattı. Seben İlçesinin güzide köylerinden olan Kızık köyüne DSİ Genel Müdürlüğünce açılmak istenen üçüncü taşocağı köylüleri ayaklandırdı.

Yıllar önce, köy yakınlarında bulunan Karabelen mevkiine, İl özel idaresi ve Karayolları Genel Müdürlüğüne ait olan iki taş ocağı kurulmuştu. Zaman içerisinde taş ocaklarından birisinde faaliyet durdurulmuştu. Bu sefer de mevcut taş ocağının hemen yanına Devlet Su İşleri üçüncü bir taş ocağı açma çalışmalarını başlattı.

Kızık Köyü sakinleri;

Mevcut taş ocağının Devlet Su İşlerinin de talebini yerine getirebileceğini, ikinci bir taş ocağına gerek olmadığı belirtseler de, ikinci taş ocağı için istimlâk çalışmalarının başladığını ve bu taş ocağının alanında bulunan tarihi mağaraları ortadan kaldıracağını, endemik bazı bitkileri yok edeceğini belirttiler. Ayrıca Kızık köyünü ve birçok köyü Bolu’ya bağlayan karayolunun da, ağır tonajlı araçlar yüzünden sürekli bozulduğunu ve her yıl yenilenmesi gerektiğini de belirten köy sakinleri, hiç gereği olmayan ikinci taş ocağı ile ilgili, yetkili makamlara iptal için hazırlık yaptıklarını da belirterek yetkili makamlardan çözüm beklediklerini söylediler.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Köy Muhtarı Enver Kutlu, “köy meydanına iki üç kilometre mesafede bulunan biri atıl durumda iki farklı taşocağı varken şimdi üçüncüsünü açmak hiç akıl karı değil. Bu görüş ve çekincelerimizi içeren dilekçemizi valilik ve ilgili makamlara verdik. Ama baktık ki köylüyü dinleyen yok. Daha önce açılan taşocaklarında yapılan kontrolsüz patlamalar nedeniyle köyde yeraltı suyu kalmadı. Köy çevresinde bulunan mağaralar zarar gördü. Köy yolları mezbelelik oldu. Köyde tozdan topraktan durulmaz haldeyken, üçüncü taşocağının açılması köyün mahvolması anlamına gelir” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum