Şehit kanının bedeli

            20.08.2004

Santim santim kazanılan topraklarımızı metre metre dağıtıyoruz. Her karışı şehit kanıyla sulanan topraklarımızı şimdi para karşılığında satıyoruz.

Belki de helienizmin bir başka versiyonu olsa gerek. Kılıçla kaybedilen toprakları geri almanın uzun vadeye dayalı sinsice düşünülen kurnazlıkları olabilir düşüncesini çağrıştıyor.

16 Ağustos tarihli Milliyet Gazetesi’nin haberi; "Yurdumuzun 70 ilinde 68 ülke vatandaşı gayrimenkul aldı."

Yabancıların Türkiye’de mülk edinmesini kolaylaştıran yasanın uygulamaya girdiği 19 Temmuz 2003 tarihinden sonra hızlı bir artışın olduğunu yazıyor gazete. Gazetenin verdiği tabloda başta Yunanlılar olmak üzere, Almanlar ve Suriyeliler geliyor.

Verilen tabloya dikkatlice bakıldığında, taşınır taşınmaz mülklerin m2 olarak dağılımları düşündürücü. Hatay 12. 676.669 m2, Kilis 54.940. 80 m2, Mardin 50.067.84 m2, İstanbul 5.361.430 m2, Adana 3.146.720 m2, Muğla 2.708. 777 m2, İzmir 2.165. 854 m2, Bursa 1.756.945, Mersin 1.180.686 m2 olarak gidiyor. Bu durumdan ilimiz de üç taşınmaz, 3 mülkle toplam 269 m2 ile nasibini almış...

Eee bunda ne var demek o kadar da kolay olmasa gerek. Yakın tarihimizde yaşanan Kıbrıs olaylarını hatırlarsak, orada Makariosun uygulamaya çalıştığı uzun vadeye dayalı adanın Türklerden boşaltılması için mülklerini değerinden fazlasına satın alma politikası uygulandığı görülür. Demokrasilerde sayısal çoğunlukların önemli olduğu düşünülürse, bir zamanlar Sn. Bülent Ecevit’in "Toprak işleyenin, su kullananın" sözünü yabancılar gerçekleştirecek gibi.

Gelecekte, hakkında hamasi nutuklar attığımız vatan topraklarında kiracı gibi olmak düşüncesi bile korkunç...

Globalleşen dünya türkülerinin altında yatan barış, dostluk yerine, çok uluslu zenginlerin dünya topraklarını parsel parsel alarak egemenliklerinin keyfini çocuklarına yaşatacaklar mı sorusunun yanıtını vermekte zorlanır hale getiriyor.

Umarız yabancıların mülk edinmesini kolaylaştıran bu yasada, kötü emellerin sinsice yaptırımlarına geçit verilmemiştir.

Eskiden taşınmaz mal satışlarında iyi komşu hesabı yapılır, başka yöre insanları cazip fiyatlar verse de tercih edilmezdi. Sanırım geçim sıkıntıları geleneklerdeki kuralları alt üst ediyor. Her zaman olduğu gibi zor oyunu bozuyor.

Bu yazı toplam 671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.