Selahattin Ayen; "Yok olmaları hızlanacak"

Selahattin Ayen; "Yok olmaları hızlanacak"

Büyük market ve mağazalar zincirlerinin açılış ve işleyişine düzenleme getirecek olan yasa değişikliği tasarısının esnafın yararına kanunlaşacağına inanmadıklarını belirten Bolu Bakkallar, Şekerciler ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı

Büyük market ve mağazalar zincirlerinin açılış ve işleyişine düzenleme getirecek olan yasa değişikliği tasarısının esnafın yararına kanunlaşacağına inanmadıklarını belirten Bolu Bakkallar, Şekerciler ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Selahattin Ayen, umutsuz konuştu.

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Fatih Arıkan'ın hazırladığı ve 22 Şubat 2006'da TBMM'ye sunulan, büyük market ve mağazalar zincirlerinin tanımını yapan, açılış ve işleyişine düzenleme getiren, küçük esnafı koruma yönünde hükümler içeren yasa değişikliği tasarısının bir an önce kanunlaşması ile ilgili oda başkanları ile görüşüyoruz. BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk, bu konuda yasa çıkarsa küçük esnafın soluklanacağını dile getirirken, BTSO Başkanı Yamaner, konuyu sadece bakkalların sıkıntısı olarak görüş bildirdi ve oda olarak talep beklediklerini açıkladı. Bakkallar, Şekerciler ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Selahattin Ayen ise BESOB Başkanının aksine; “Küçük esnafların bağlı olduğu ve sorunlarının çözümü noktasında çalışmaları yürüten Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunu yasa ile ilgili çalışma komisyonlarına almayan, fakat yabancı sermaye temsilcilerini kabul ederek onlara işyeri açma ve çalışma koşullarını iyileştirme garantisi veren bir hükümetin, çıkaracağı yasanın küçük esnafın yararına kanunlaşacağına beklemenin hayal olacağını biliyoruz” diyerek umutsuz ifadeler kullandı.

YOK OLMALARI HIZLANACAK

1999 yılından beri hükümetlerin gündeminde olan Marketler Yasasının yılan hikayesine dönüştüğünü söyleyerek şunları kaydetti; “Ha bugün ha yarın diyerek bir türlü son şekli verilemeyen bu yasa için, her kafadan ayrı bir ses çıkmakta, her kesim yasayı kendi yararına çıkarabilmek için yoğun çaba sarf etmektedir. Hal böyle olunca da bir türlü sonuç alınamamaktadır. Bu kadar zaman geçtikten sonra küçük esnafları memnun etmeyecek şekilde kanunlaşacak bir yasanın meclislerden geçirilmesi küçük esnafların sıkıntılarını azaltmayacağı gibi, onların yok olmasını hızlandıracağını düşünüyoruz.”

BÖLGESEL TOPLANTI YARARLI OLUR

Selahattin Ayen, bu yasa meclislerden geçirilmeden yapılması gereken çalışmaların devam ettiğini, Bolu'daki küçük esnafın sıkıntılarını BESOB ve Ticaret ve Sanayi Odası ile paylaştıklarını söyleyerek; “Sesimizin ilgili platformlara taşınması amacıyla konu ile ilgili meslek odalarının bir araya gelerek ve bölgesel anlamda sorunların masaya yatırılmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz. Bu bağlamda Ticaret ve Sanayi Odası ile BESOB'un birlikte yapacakları toplantı ve çalışmalara tam destek vereceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

01.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.