Şengüleç: Muhtar büroda oturmak zorunda değil

Şengüleç: Muhtar büroda oturmak zorunda değil

Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mustafa Şengüleç, gazetemize yaptığı açıklamada yaşanan sıkıntılarla ilgili değerlendirme yaptı. Şengüleç muhtarlara yönelik yapılan şikayetlerde, vatandaşın bazen haksız davrandığını ifade ederek; “Muhtar olarak bizim sabah 8 akşam 5 arası büroda oturma gibi bir zorunluluğumuz yok” dedi.

Son dönemlerde muhtarların yaşadığı sıkıntılar giderek artıyor. Tek amaçlarının vatandaşa hizmet olduğunu belirten Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Şengüleç, “Biz tüm muhtarlar Bolu halkına hizmet etmek için seçiliyoruz. Ben şahsen iki dernek başkanlığı dışında bir de mahallemin muhtarlığını yapıyorum. Buna bağlı olarak günlük toplantılarımız ve bulunmamız gereken yerler oluyor. Ama böylesi durumlarda bürolarımızda da mutlaka birileri oluyor. Ancak vatandaşımızda şöyle bir yanılgı var. Muhtar sabah 8'de gelip akşam 5'e kadar büroda kalması gerekiyormuş gibi düşünüyorlar. Fakat böyle bir sistem yok. Biz sabahtan gelip açıyoruz ya da kapalı olması durumunda telefonlarımız var. 7 gün 24 saat vatandaşa hizmet veriyoruz. Arkadaşlarımızı gece 11'de aradıklarında muhtarlarımızdan hiçbirinin “ben yokum, gelemem” gibi bir şey dediğini kabul etmiyorum. Ama vatandaş yine de ya Vali'ye şikayet ediyor ya da başka yerlere. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, vatandaşın şikayet etme hakkı vardır, ama haksız yere şikayet edilmesi bizi üzüyor. Biz her zaman vatandaşların ve Bolu'nun hizmetindeyiz. Ama şunu özellikle vurgulamak istiyorum, bizim sabah 8 akşam 5 arası büroda oturma gibi bir zorunluluğumuz yok” dedi.

En az 510 tanesi yanmayacak ki o zaman arayıp çağırıyoruz

Elektrik Arıza Merkezi'nin Gebze'ye alınması nedeniyle de sıkıntı yaşadıklarını söyleyen muhtarlar şunları kaydetti: “Elektrik Arıza'nın merkezi Gebze'ye alınmış. Önceden buradayken daha rahat ulaşıp müdahale ediyorduk. Ama şimdi Gebze'yi arıyoruz, onlar yönlendirme yapıyor. Tabi bu durum zaman konusunda aksamalara neden oluyor. Mesela mahallenin lambalarından patlayan oluyor. Arıyoruz, bize bir lamba için gelemeyiz diyorlar. En az 510 tanesi yanmayacak ki o zaman arayıp çağırıyoruz. Bu durumda da vatandaş muhtarı suçluyor. Neden yaptırmıyorsun lambaları diye bize sitem ediyorlar. Adam ben bir mahalleye bir lamba için gitmem diyor.”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.