Şerefli olmak

            15.04.2004

Şeref; kimilerine isim olarak konmuş, Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet gibi. Doğumdan ölüme Şeref Hanım, Şeref Bey olarak tanınmışlar, öyle aranıp sorulmuşlar, öyle bulunmuşlar. Kimileri Şeref kelimesinin lügat anlamına yakışır sürdürmüş yaşamlarını, isimleriyle övünmüşler. Ululuk, yüksek mertebe anlamını bilerek bulundukları konumları ne olursa olsun şerefli olmanın erdemini, üstünlüğünü imtiyazını bilerek çizmişler yaşamlarının rotasını.

İnsanların davranışlarındaki yanlışları gördükçe, niyetlerinin kötülüğünü sezinledikçe, sergiledikleri görüntülerin sonucuna göre şerefsizce davranışlar teşhisini koymuş vebali gibi o kimselerden uzak durmaya çalışmıştır bireyler.

Yaşam içinde deneyimli olmak, dış görünüşlerin yüzeysel olarak verdiği bilgiler sonucu elde edilmiyor. İnsanların şerefli-şerefsiz oldukları hakkında düşünce sahibi olabilmeniz için menfaatlerin değerine bakmak gerekiyor. İçki sofralarında birlikte olmanız gerekiyor. En önemlisi birlikte iş yapmanız, birlikte çalışmanız gerekiyor.

Günümüz dünyasında koltuğunuzun altının temiz kalmasını sağlamak, dış görünüşün sıcak-soğuk, güzel-çirkin olmasına bağlı değil. Günümüz dünyasında merhabaların sıcaklığı, menfaat ilişkilerindeki dereceye bağlı. Günümüz dünyasında makyaj sistemi öylesine değişti ki, gerçek erdemliği görmede sapmalarınız oluyor, aldanıyorsunuz.

Öyle bir gün geliyor ki, bangır bangır bağırarak ne şerefsizce davranış diye suçlanan insanların yanında destek olan sözde şereflileri görmek mümkün. Böylesi tipler gerçek gülücüklerini aydınlıkta gösteremezler. Onlar karanlıkta göz kırpıp karanlıkta gülmeyi yeğlerler. Çünkü güldüklerinde ağız içinin pisliğini, iğrençliğini başkalarının görüp anlamasını istemezler.

Çünkü onlar normal havada şemsiyeyi verip, yağmurlu havada geriye istenen sahte dostlardır. Şerefsizliği, meslek edinmişlerin kendi tanımlarındaki şerefli olmak eylemi lügatlarda yazılanlara hiç mi hiç uymaz. Çevrenize bakın, böylesi şerefsizleri görmekte sıkıntı çekilmediğini çok rahat göreceksiniz. Büyükler boşuna söylememiş, kavanoz dipli dünya diye...

Bu yazı toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.