Serindağ, Karacasu Termal Tesisleri Projesi ile ilgili tüm detayları Bolu Gündem’e anlattı:

Serindağ, Karacasu Termal Tesisleri Projesi ile ilgili tüm detayları Bolu Gündem’e anlattı:

"Kesinlikle izin vermeyeceğim"

Vali Ali Serindağ, Karacasu'ya yapılması planlanan termal tesislerin İl Genel Meclisinin oylayarak karara bağladığı gibi şirket orij

"Kesinlikle izin vermeyeceğim"

Vali Ali Serindağ, Karacasu'ya yapılması planlanan termal tesislerin İl Genel Meclisinin oylayarak karara bağladığı gibi şirket orijinli değil, ihale usulü yapılması gerektiğinin nedenlerini açıkladı.

    “Benim görevim, Özel İdare’nin ve ilin menfaatlerini düşünmek ve korumak. Biz her şeyin yasaya ve ilin menfaatine uygun olmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

    “Karacasu hem termal su hem de taşınmazlar olarak değerli. Buraya yapılacak tesisin de dünya standartlarında, uluslararası boyutta olması gerekiyor.”

    “Özel İdare Kanunu’ndaki maddeler uyarınca, kendi mevzuatına uygun bir prosedür hazırlar ve buna göre ihaleye gider. Kurulacak şirket de katılsın.”

    “YAP-İŞLET ya da YAP-İŞLET-DEVRET modeli geçerli olur. Hem kurulacak işletmenin cirosundan pay alacağız, hem de yapılacak tesisin asli sahibi olacağız.”

    “Şirketin kazanması bizi ancak sevindirir. Çok ortaklı şirketlerin sonuçta bir grubun, bir ailenin eline geçme şansının olduğunu biliyoruz. Bu bir kazanç değildir.”

    İl Genel Meclisi'nin Karacasu Termal Tesisleri Projesi ile ilgili aldığı karara karşı çıkış gerekçelerini gazetemize anlatan Vali Serindağ, “Karacasu önemli bir termal bölge. Hem termal su, hem de taşınmazlar olarak değerli. Buraya yapılacak tesisin de dünya standartlarında, uluslararası boyutta olması gerekiyor. Öyle bir proje olmalı ki lokomotif olsun. İstihdam yaratsın. Bu ilin turizm gelirlerini de etkileyecek önemli bir proje” dedi.

    Özel İdare'nin bir kamu mülkü olduğunu söyleyen Serindağ, “Kamuoyu bilmelidir ki gerek elden çıkarmalarda, gerekse alımlarda ihale usulü geçerlidir. Karacasu'daki arazi Özel İdare'nin en değerli yeri. 10-15 milyarlık alışverişlerde bile ihale usulü geçerli iken, trilyonluk arazi için neden ihale yapılmasın?” diye sordu. İhale psikolojisinin önemli olduğunun altını çizen Vali; “Değerinin üzerinde bir fiyatla satış gerçekleştirebiliriz. Bu da Özel İdare’nin menfaatidir” açıklamasında bulundu.

    İhalenin yasal gerekliliği olduğunu vurgulayan Serindağ; “Özel İdare Kanunu’ndaki maddeler uyarınca kendi mevzuatına uygun bir prosedür hazırlar ve buna göre ihaleye gider. Ve şirketleri davet eder. Rekabet kuralları içinde gerçekleşecek ihale sonucunda, YAP-İŞLET yada YAP-İŞLET- DEVRET modeli geçerli olur. 49 yıl boyunca kurulacak işletmenin cirosundan pay almak gibi bir avantaja sahip olacağız, hem de yapılacak tesisin asli sahibi olacağız” şeklinde konuştu.

    Bolulu iş adamlarının kurduğu şirket aracılığı ile bu tesislerin yapılmasına izin vermeyeceklerini açıklayan Serindağ; “İşadamlarının şirket kurmasına karşı değiliz. Kursunlar ve açılacak ihaleye girsinler. Kazanmaları bizi ancak sevindirir. Çok ortaklı şirketlerin sonuçta bir grubun ya da bir ailenin eline geçme şansının olduğunu, bunun da Bolu'ya bir kazanç olmayacağını düşünüyorum. Bu konudaki tek üzüntüm projenin gecikeceği noktasındadır. Oysa ki daha çabuk bitebilme ihtimali vardı” dedi.

11.03.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.