SES Bolu İl Temsilcisi Ayhan Şentürk; "İhbar hattı kurulsun"

SES Bolu İl Temsilcisi Ayhan Şentürk; "İhbar hattı kurulsun"

SES Bolu İl Temsilcisi Ayhan Şentürk, yayılan kuş gribi vakaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, acil önlemler alınması gerektiğini belirterek, Valiliğin koordinasyonunda acil kriz yönetimi oluşturulması gerektiğini belirtti

SES Bolu İl Temsilcisi Ayhan Şentürk, yayılan kuş gribi vakaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, acil önlemler alınması gerektiğini belirterek, Valiliğin koordinasyonunda acil kriz yönetimi oluşturulması gerektiğini belirtti ve “Alo ihbar hattı kurulmalı” dedi.

   Bolu'nun kanatlı hayvan üretiminde Türkiye'nin en önde gelen ili olduğunu vurgulayan Şentürk, entegre tesislerde binlerce insanın istihdam edildiğini ve binlerce ailenin de çiftliklerde üreticilik yaptığını söyleyerek; “Bu durum göz ardı edilemez, vatandaşların ve yetkililerin duyarlılığı sayesinde ilimizde hiçbir kuş gribi vakasına rastlanmadı. Ancak ivedilikle alınması gereken tedbirler de var” açıklamasını yaptı.

    SES Bolu İl Temsilcisi Ayhan Şentürk, ülkemizde hızla yayılan kuş gribinin, zamanında alınmayan ve yetersiz kalan önlemler nedeniyle bu kadar etkili olduğunu belirterek; ilk kuş gribi vakasının Ekim ayında tespit edilmesine rağmen hükümetin yeterli önlemleri almadığı gibi, bir de riskin kalmadığını söyleyerek ülke çapında oluşan duyarlılığın da yok olmasına neden olduğunu söyledi.

    Dünyada görülen 142 kuş gribi vakasının yüzde 10'un Türkiye'de görüldüğünü açıklayan Şentürk, sağlık ocaklarının işlevsiz hale getirilmesiyle, bulaşıcı ve salgın hastalıklar konusunda kırsal kesime ulaşmakta zorluk çekildiğine dikkat çekti.

    SES Bolu Temsilcisi, “Sağlıkta Dönüşüm Programını” sert bir dille eleştirerek “Yapılmak istenen şey çok tehlikelidir. Koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetleri güçlendirilmeye çalışılıyor. Bir hastalığın tedavisi koruyucu tedbirlerden kat kat fazla maliyettedir” dedi.

16.01.2006
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.