Sevgi

Sevgi sözcüğü kadar anlamlı bir kelime acaba var mıdır..? Peki sevgi nedir..? Sevgi, güzellik, iyilik, güzel ahlak sonucu kazanılan asil bir duygudur. Sevgi mutluluğun kapısı ve başarının anahtarı demektir.

Sevgi: söz ile, göz ile, yüz ile değil; gönül ile özle ve insanın derinliklerinde bıraktığı izle ifadesini bulur. Sevgi onu yaşayan ve yaşatanın derecesine göre anlam kazanır. Sevgiyi yaşamayanın sevgiden bahsetmeye hakkı yoktur. İnsanoğlunun maddi yapısının yanında bir de MANA yapısı olması nedeniyle; SEVGİSİZ HAYAT ONUN İÇİN BİTKİSEL BİR YAŞAM GİBİDİR.

Bu nedenle sevgi şiirlerin, romanların, bestelerin ilham kaynağıdır. O pınar hiç kesilmeyen bir kaynağa sahiptir. Sevginin bir dünyevi olanı, bir de yaratılış gayesine uygun olanı vardır. Ne mutlu her ikisini de birlikte taşıyabilene. Günümüz sevgiler gerçek sevgi olmaktan çıkıp asıl özelliğini kaybetmiştir. Bu tür sevgiler sokaklarda, parklarda, eğlence yerlerinde söylenen birkaç sözden ibaret kalıp sonunda yatakta biten sözde sevgilerdir. Oysa sevgi gerçek olmalıdır. Gerçek sevgide özveri vardır,karşılıksız, riyasız, çıkarsız sevmek vardır. Fedakarlık ister. Çoğu kez insana ıstırap bile verebilir. Bu nedenle sevmek, sevilmek çok güzeldir. Seven, sevilen insan çevresiyle, kendisiyle, inançlarıyla barışık olur. Sevginin olduğu yerde BARIŞ, KARDEŞLİK, HUZUR vardır. Huzurlu toplumlarda ise TOPLUMSAL SEVİYE YÜKSEKTİR. Bayağılaşmamıştır, kokuşmamıştır. Sevginin acıma ile karıştırılması lazımdır. Günümüz toplumunda ne kadar güzel değerler varsa ÖRSELENİYOR, içi boşaltılıyor adeta özü alınıp bir kabuk haline getiriliyor. Sevgide en çok hasara uğratılan sözcükler süslü söz arasına serpiştirip, kullanıyorlar. Öze dönük olmadığı karşılıklı olmadığı için de ISDIRAP veriyor. O güzel sözcüğe karşı bile hiddet öfke doğuruyor.

O nedenle sevmesini, sevilmesini bilerek sevgiyi en doruk noktasına çıkarmalıyız. İnsanları, anneyi, babayı, kardeşi, yakınları, yaratılanları, sevgiyi yaratanı hep gerçek sevgi ile sevmesini bildiğimiz zaman bir anlam ifade eder. Evet sevginin engelleri çoktur. Ama bu engelleri de yine sevgi ile yok edebiliriz. “Severken tez sevme, ayrılırken de güç ayrılma.”

Sevgi bir duygudur, bir ruh halidir, asalet ister, vefa ister, bakacak göz, dayanacak yürek, engin bir hoşgörü ve özveri ister. Eşini, işini, çevresinin hizmetlerini, yaşamasını, ülkesini yaratanı ve yaratılanı sevmesini bilmeliyiz. Sevmeyi bilmeyenler ölmesini de bilemezler. Sevginin kaynağına ulaşmak için umutsuzluğa kapılmamalı, engelleri zorlamalı sonuçta o berrak kaynaktan kana,kana su içmeliyiz.İnsanın, insanlığın kurtuluşu muhakkak ki GERÇEK SEVGİDEN geçmektedir. Umulur ki sevenler sevdiklerine kavuşacaktır.

04.08.2006

Bu yazı toplam 1172 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.