Sevgi ve barış dini olarak İslam-1

Öyle sanıyorum, dünya üzerinde gündemi böylesine sık değişen başka bir ülke yok. Bunun nedeni içinde bulunduğumuz coğrafya mıdır? İnsanlarımızın kültür yapısından mıdır? Dünya insanındaki değişimi, gelişimi görmezden gelmek midir? İlimle bilimle yeterince ilgilenmemekten midir? Haklarımızı savunma üşengeçliğinden midir? Yönetene saygı gösterip, ne dersiniz doğrudur felsefesinden midir? Anlamak mümkün değil. İslamda yol gösterici değişmediği, değiştirilemeyeceği söylenen Allah'ın Kitabı Kur'an ama, emirleri uygulamada değişik adlarda, değişik gurup ve tarikatlarda ortaya çıkan görüntüler, inançta tek yol gösterecek kitaba karşın kafalarda karmaşa yaratan çeşitli yolların gösterilmesi, birliği beraberliği zedeliyor. Sevgiyi ve barışı sanki yok ediyor. İlimizde göreve başladığı ilk günden bu tarafa İslamın öğrenileceği doğru adresin Diyanet İşleri Bakanlığı ve bağlı olduğu Müftülüktür diyerek, halkı bilgilendirme konferansları veren Müftümüz Sn. Ahmet Okutan'ın bu ayki konusu yazının başlığıydı. Din konusunda bilgisi olsun olmasın herkesin konuşup doğruların, yanlışların birbirine karıştırıldığı şu günlerde sevgi ve barışın önemini düşünerek İslam dinindeki yerini anlatmaya çalıştı. Neler mi dedi? Neler demedi ki. Gelin birlikte bakalım ne demiş.

    - Tarihin derinliklerinde silinmeyen izler bırakanlar, dinimiz İslam kurallarına uymuş olmalarındandır. İnsanları hayata bağlayan ilahi dinlerdir. İlahi dinleri temel ilkesi tevhid, eşi benzeri olmayan tek bir Allah inancıdır. Hz. Adem’den başlayan peygamberlerin tebliğ ettikleri dinlerin hepsi tevhid dinidir. İlahi dinlerde bazı farklılıklar olsa da, temel ilkelerde ayrılık yoktur.

    - İslam kelimesinin kökü ''selm ve silm'' kelimesidir. Anlamı güçlü olmak, eğilip bükülmekten, iç ve dışla ilgili her tür kusur ve eksikten emin olmaktır. Ayrıca barış, buyruğa uymak, doğrudan ayrılmamak. Allahın hükmüne razı olma anlamına da gelir. İslam dinine mensup olan kişi önce Allah, sonrada kendisi ve içinde yaşadığı toplum ve de bütün insanlıkla barış içinde olan kişidir. Allah için barış; her türlü iyilik ve erdemin kaynağının Allah olduğuna, kişinin kendisiyle barışı; dürüst ve çelişkisiz olmayı, toplum ve insanlıkla barış ise; herkesin hakkına saygılı olmayı, kendi için düşündüklerini herkes için arzulamayı, başkalarına ve çevreye zarar vermemeyi gerektirir. Sevgili Peygamberimiz buna şöyle işaret etmektedir. Müslüman, elinden ve dilinden kötülük görülmeyen kişidir. Mümin de can ve mal konusunda güven duyulandır. (Buhari İman) Müslüman herkesin hakkına saygılı olduğu gibi, herkesle barışık, uyumlu iyi ilişkiler içinde olmak durumundadır. Gene Sevgili Peygamberimizin bir başka hadisinde Mümin, başkalarıyla hoş geçinen kimsedir. Başkalarıyla geçinmeyen ve kendisiyle geçinilmeyen kişide hayır yoktur buyurmuştur. (Ahmet b. hanbel. müsned 2)

    - Müslümanlık, insanlığı bir bütün kabul etmiştir. İslam; kişi ve toplumlar arasındaki ilişkilerin, tanışma, kaynaşma, dayanışma ve yardımlaşmayı esas almıştır. Adalet esas alınmış, haksızlık ve zulüm yasaklanmıştır.

    Her Cuma Hutbesinin sonunda okunan ayet-i kerime de : ''Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardımı emreder. Çirkin işleri, kötülük ve azgınlığı yasaklar. O tutasınız diye size öğüt verir'' (Nahl 90) Kuran-ı Kerimde dedikodu, haset, tecessüs, kin, kırgınlık, dargınlık yasaklanmıştır. Ayrıca soy, renk, dil, kültür ve coğrafi bölge gibi farklılıklar ortadan kaldırılmış, tanışma, kaynaşma, dayanışma ve yardımlaşmaya yönelik vurgulamalar yapılmıştır. Esasen bütün ilahi dinler insanlar arasında sevgi, barış ve yardımlaşmayı teşvik etmiş, savaşa ise ancak zorunlu durumlarda son çare olarak izin vermiştir.

    (Devam edecek)

01.02.2006

Bu yazı toplam 915 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.