Sevgi ve barış dini olarak İslam-2

 Savaşı nefsi müdafa olarak son çare olduğunu kabul eden İslam’da, toplumlar arası ilişkilerde normal ve sürekli olan hal, savaş değil barıştır.

    -Kur’an-ı Kerim’de; ey iman edenler! Hepiniz toptan barışa girin. Barış içinde yaşayın. Şeytanın izinden gitmeyin. (Bakara 208) Gerçekten iman etmişseniz Allah’tan korkun ve aranızı düzeltin... (Enfal 1)

    İslama göre savaş, saldırı ve zulüm halinde yapılması gerekendir. Bunun için de her zaman güçlü olunması istenmiştir. Bu istem de savaşmak için değil, düşmanın cesaretini kırmak içindir.

    -İslam hükümlerine göre savaşın amacı, emperyalist düşünceyle yayılma, toplumlar üzerinde egemenlik kurma, onları sömürme, ekonomik çıkar sağlama, hatta baskı ile İslamı kabul ettirme değildir.

    Hiç kimse, toplum düzeni dışında dini hükümlere uymama sebebiyle öldürülemez.

    -Bir kötülüğün ceza ona denk bir kötülüktür. Kim bağışlar barışı sağlarsa,onun mükafatı Allah’a aittir.

    Rahmet ve barış dini olan İslamı, zahmet ve savaş dini olarak algılayanlar, bilgisizliklerinin kurbanıdırlar. Tüm kötülüklerin kaynağı bilgisizliktir.

    İlahi dinlerin hiçbiri teröre geçit vermez. Tam aksine terör ve fitnenin ortadan kaldırılması içindir. İnsanlığa aykırı olan herşey İslama aykırıdır.

    -Bizim dinimizi savaş dini gibi göstermeye çalışan Müslüman olsun veya olamasın, hiç kimse haklı değildir.

    Özellikle batı dünyasının akademik çevreleri, medyayı ve halkları etki altında tutma gücünü elinde bulunduranlar, Müslüman toplumlarındaki uçta bulunan şiddet yanlılarını öne çıkarıp ortalığı bulandıranlar ne yazık ki, şiddete karşı durup ondan uzak olan ılımlı, uzlaşmacı ve barışsever büyük çoğunlukları görmezden geliyorlar. Bu durumun barışa katkısının olduğunu söylemek mümkün değil. Olsa olsa teröre ve kaosa katkı sağlıyorlar.

    -Düşünün bir kere, adı “Barış ve esenlik olan, inananlarını ısrarla barışa çağıran” (Ali İmran 19-Bakara 108)

    Kitabı, “Barış her zaman daha iyidir” diyen, (Nisa 128) tek bir insanı öldürmeyi bütün insanları öldürmekle aynı gören ve insan hayatını herşeyin üstünde tutan, peygamberinin en belirgin özelliği de şefkat ve merhamet olan İslam (Maide, 32-Tevbe 128-Enbiya 107) terör ise, sorarım size peki barış nedir diye konferansını bitirdi Sn. Okutan. Kendisine verdiği bilgiler nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

    Doğruyu kaynağından öğrenmek mutlaka yanlışa geçit vermeyecektir. Belki de, çekilen sıkıntılar, doğruları doğru olarak anlatacak kadar bilgi sahibi olmayan kişilerden öğrendiklerimizdendir. Yaşadığımız karmaşa, şekilciliğin öne çıkarılması sonucu, yaradanla aramızda atılması gereken köprüleri gerçek anlamda atamamanın sonucudur.

02.02.2006

Bu yazı toplam 758 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.