Sevgi ve güven

            03.08.2004

28.07.2004 tarihinde Kızılay Bölge Toplantısı ilimizde yapıldı.

Ankara-Kırıkkale-Çankırı-Tokat-Kastamonu-Sinop-Zonguldak illerinin merkez ve ilçeleri Kızılay Şube Başkanları ve delegelerinden oluşan kalabalık bir grup Bolu Merkez Şube tarafından konuk edildi.

Kızılay Genel Başkanı Sn. Talat Yılmaz ve Genel Merkez Kurulu üyelerinin bulunduğu toplantıda "Kızılay"ı kamuoyunun sevdiği ve güvendiği bir kurum haline getirme, Kızılay’ı yeniden ayağa kaldırma çalışmalarında şubelerin görüşlerinin alınmasına yönelik konuları şubelerin durumları, yapılanlar, yapılacaklar konuşuldu.

Ev sahibi olmamız nedeniyle Bolu Şube Başkanımız Sn. Yılmaz Özarslan’ın açış konuşmasından sonra, Kızılay Genel Müdür Vekili Sn. Ömer Taşlı tarafından sinevizyon gösterimi ile Kızılay’ın dünü, bugünü anlatıldı.

Türk ve dünya toplumlarında yardımlaşmanın simgesi haline gelen Kızılay, bundan böyle yaşanacak olası yurtiçi ve yurtdışı afetlerde göstereceği performansta vizyonu ve misyonu ne olacaktır konusu.

2004 yılı faaliyetleri içinde; Ulusal ve bölgesel genel hizmetlerde "Afet Projesinin oluşturulması-Statejik planların hazırlanması-Afet anında en kısa sürede halka ulaşılması-Sağlık ve sosyal hizmetlerin geliştirilmesi-Şubelerin vizyon ve misyonlarının belirlenmesi-Belediyeler düzeyinde geniş çalışmaların yapılacağı-Yenilenmekte olan ve yeni çıkacak karar ve yönetmeliklerin yakından takip edileceği-Bütün birimlerin iletişim ağı ile bilgi-işlem otomasyonuna geçirileceği-Afet mücadele ve yardımlar bölgelerinin kurulacağı-Afet operasyon bölgesi (AFOM) Ankara’da, MAPOM’un da İst. Maltepe’de kurulduğu-Yurtiçi afetlerde 7 trilyon harcama yapıldığı- En büyük yatırımın eğitime yapılacağı-Kan işlemlerinde çok ciddi hizmet projelerinin olduğu-Kan alma ünitelerinin yaygınlaştırılacağı-Kızılay emlak sicilinin çıkarılacağı ve otomasyona bağlanacağı" detaylı bir şekilde anlatıldı.

Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz konuklara belde adına hoşgeldiniz diyerek Kızılay’ın yeniden yapılanmasında Başkan olarak her türlü yardıma hazır olduğunu, toplantımızın başarılı olmasını diledi.

Vali Mehmet Ali Türker sözlerine tenkitle başlayacağını ifade ederek; "Geçmişte yaşananlara ait görüntülerden, Kızılay’ın işlevinin anlatılamamış olmasını görüp üzüldüğünü bugün Kızılay gibi 136 yıl geçmişi olan bir hayır kurumu kayyumla idare ediliyorsa demek ki, yapacağımız çok şey var. Doğumdan ölüme insanların yanında olması gereken Kızılay’ı insanlarımız düşünemiyorsa, bir yerlerde noksanlarımız var demektir. Meclisimizde Kızılaycı üç-beş milletvekilimizin olması değil, esas olan 550 milletvekilimizin Kızılay’ın yanında olması gerek. Böylesi gönüllü kuruluşlar sevgi ile yürütülür. Çocukların oyuncakları arasına Kızılay’ı sokmak zorundayız. Bugün yeni bir başlangıç yapıyorsak, burada sevgi gözardı tutulmasın... Sizler bu gayelerle geldiyseniz başımın üzerinde yeriniz var. Hoşgeldiniz, çalışmalarınızın başarılı geçmesini dilerim" dedi.

Toplantıya verilen kısa bir aradan sonra Valimiz ve Belediye Başkanımız Kızılay’ın iç sorunlarının görüşüleceği nedeniyle aramızdan ayrıldılar. Toplantımız Genel Başkan Sn. Talat Yılmaz’ın Başkanlığı’nda samimi bir ortamda karşılıklı fikirlerin gündeme geldiği şubelerin sorunları ve yeniden yapılanma konuları görüşüldü.

Sayın Genel Başkanımızın da vurguladığı sevgi başarıya açılan kapının anahtarı, sevgisiz hiçbir şeyin olmayacağı bir gerçek. Sevgi tek başına yeterli mi? Sevginin karşılığını verecek güven olmazsa bir anlamı olur mu?

136 yıllık bir geçmişi olan bu hayır kurumunda güvenin zaafa uğraması sevgi ve itibarımızı kamuoyunda erozyona uğrattı.

Bizim görevimiz, kaybettiklerimizi geri getirmek. Kızılay’ımızın yeniden yapılandırılması çalışmalarında Kızılay felsefesini topluma anlatmak. Hangi hallerde ne kadar süre ve neleriyle nasıl hizmet ürettiği konusunda bilgilendirmek olmalı.

Sevgi ve güveni birlikte harmanlayabilirsek, çok güzel hizmetlerin olacağına inanıyorum. 07.08.2004 tarihinde yapılacak olan olağanüstü toplantının ulusumuz için hayırlı olmasını diliyorum.

Bu yazı toplam 1032 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.