Şiddet ve taciz

“Nereye gidiyoruz arkadaş, nereye varacak bu işin sonu?” Sokakta yürüyen iki kişiden birisi bu sorunun yanıtını almak istiyor...

    Şiddeti sokakta aramaya gerek var mı? Şiddet evimizde, odamızda. Büyük küçük bugün nerede kim nasıl hayatını kaybetti merakıyla, görüntülü haberleri izlerken kin ve nefretle dolup taşarken, hukuk kurallarına göre değil, kendi hukukumuza göre değerlendirip yargılarsak, mahkemeleri odamızda kendi değer yargılarımıza göre kurup ahkam keserek, kim kime kaşı kinlendirdiğimizi oturup düşünmemiz gerek. Kimimiz devleti yönetmeye kalkıyor, kimimiz savcı,hakim gibi karar veriyor, kimimiz polis, jandarma gibi güvenlik güçlerinin yerini alarak ne yapılması gerektiğini haykırmıyor muyuz? Böylesi olumsuzluklardan etkilenen aile bireylerinin dağarcığında ne olur, düşünülmesi gerek.

    Sorumluluğu olan üst düzey etkili ve yetkili kişilerimiz, çok basit konularda bile konuşma üslubunu sertleştirip sokak ağzını kullanıyor ise, vatandaş kendisine uygun modeli nereden nasıl seçecek, düşünülmesi gerek.

    Haksız kazanç peşinde koşanlar alın teri dökmeden kazananlar, bilek gücünü hukukun üstüne çıkaranların etrafında toplananların her gün biraz daha çoğaldığını görüyorsak düşünülmesi gerek. Doğru ve yanlışın kararında gecikmeler oluyorsa, suçlu; yasaların boşluğundan ya da kolluk güçlerinin yetki alanı dışında diye eli kolu bağlı hale geliyorsa, zanlı ön kapıdan girip arka kapıdan kahraman gibi alkışlarla çıkıyorsa, düşünmek gerek.

    Okullarımızda başarısızlığa prim veriliyorsa, bedava sınıf geçirilerek öğrenciler defolu mal gibi hayata salınıyorsa, düşünmek gerek. Neredeyse ilköğretim okulu öğrencilerine inecek kadar siyasiler işe bulaşmaya çalışıyorsa, ayrı ayrı grup oluşturulması davranışlarına şaşmamak gerek.

    Son günlerde günün modası olarak tacizde ağızlarda sakız olup çiğneniyor. Kim kimi taciz ediyor belli değil. Taciz dediğimizde sadece erkek kadını, oğlan kızı mı rahatsız ediyor? Bunun tersi yok mu? Güçlü güçsüz rahatsız ettiğinde taciz olmuyor mu? Yalnız aşk meşk gibi olaylar mı taciz kapsamı içine giriyor?

    Siyasi irade, çalışana baskı kullanıyorsa taciz olmuyor mu? Amir memuruna baskı kullanıyorsa taciz olmuyor mu? Atamalarda yapılan haksız uygulamalar ve idari mahkemelerde alınan sonuçlar taciz için gösterge değil mi?

    Okullarımızın açıldığı günlerde göze batan bir çok olayı yazdık, çizdik. Ne oldu? Hangi önlem alındı? Öğrencilerde kıyafet birliği üzerinde ciddiyetle durulurken, pantolon dışında gömlek, yaka iki düğme aşağısına kadar açık, kravat topuz gibi göğüs üstünde, ağızda argo kelimelerle kurulan sokak edebiyatına ait cümleler ve cümlelere tepkisiz gözlemler, tacize verilen taviz değil mi? Bir okulda iyi ahlak davranışlarına ait örnek olma, önleme,olaya müdahale etme sorumluluğu sadece okul yöneticisinden bekleme anlayışı tacize yeşil ışık yakmak, şiddete davetiye çıkarmak değil mi?

    Konuşmasıyla, davranışla model olmak yerine olumsuz hareketlerimizle örnek olma şiddeti ve tacizi azdıran nedenler değil mi?

    Topu birbirimize atmadan, yukarıdan aşağıya boy aynası önünde durup baktığımızda, görüntü daha net ortaya çıkacak. Gölge görüntüyü takip ediyor. Güneş arkadan geliyorsa gölgemiz hep önümüzden gidecektir. Teknolojiyi kullanmakta gençler bizim önümüzde. Biz yetişkinler olarak yeniliklerin gerisinde kalmaya devam edersek, yeni olaylar karşısında şaşırır, sadece bakarız. Önlem almak için de silahımız, sadece baskı ve şiddet olur.

10.04.2006

Bu yazı toplam 769 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.