Şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacak?

Anayasa Mahkemesi, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun 15.maddesindeki “Yeniden görüşülmesi istenip de İl Genel Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ısrar edilen kararlar kesinleşir” ibaresini, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesi ile ip

Anayasa Mahkemesi, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun 15. maddesindeki “Yeniden görüşülmesi istenip de İl Genel Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ısrar edilen kararlar kesinleşir” ibaresini, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesi ile iptal etti.

Karacasu'ya yapılacak olan Termal Tesis Projesi'nde, Vali Serindağ'ın tekrar görüşülmek üzere İl Genel Meclisine geri gönderdiği meclis kararı ve Başkan Yıldız'ın meclisin kararında ısrarlı olacağı açıklaması ile başlayan sürecin, bu iptalden sonra ne şekilde gelişeceği merak konusu.

Anayasa Mahkemesi, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun iki hükmünü iptal etti. Anayasa Mahkemesi heyeti, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP'nin, kanunun bazı hükümlerinin iptali istemiyle açtıkları davaları birleştirerek esastan karara bağladı. Buna göre, Kanunun, il genel meclisinin görev ve yetkilerini içeren 10. maddesinin (h) bendi iptal edildi. Söz konusu maddenin (h) bendi, “Vergi, resim ve harç dışında kalan miktarı 5 milyardan 25 milyar Türk Lirasına kadar ihtilaf konusu olan özel idare alacaklarının anlaşma ile tasfiyesine karar vermek” hükmünü içeriyordu.

SALT ÇOĞUNLUĞUN ISRARI İLE KESİNLEŞEMEYECEK

Anayasa Mahkemesi'nin açıkladığı iptal kararında Bolu'yu ilgilendiren madde, “Meclis kararlarının kesinleşmesi” başlıklı 15. madde. Maddede şu ibareler yer alıyor; “... Valiye gönderilmeyen meclis kararları yürürlüğe girmez. Yeniden görüşülmesi istenilmeyen kararlar ile yeniden görüşülmesi istenip de il genel meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ısrar edilen kararlar kesinleşir.”

Mahkeme, bu hükmün, “...ile yeniden görüşülmesi istenip de il genel meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ısrar edilen kararlar...” ibaresini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

YILDIZ; “GEREKÇELİ KARARDAN SONRA BELLİ OLACAK”

İptalle birlikte Vali Ali Serindağ ve İl Genel Meclisi arasında görüş ayrılığı yaşanmasına neden olan Karacasu Termal Tesis Projesi'nde, beklenen sürecin ne şekilde sapma göstereceği önümüzdeki günlerde belli olacak. İl Genel Meclis Başkanı Halit Yıldız'a, Vali Serindağ'ın çekincelerine ve tekrar görüşülmesini istediği noktalarda, ısrarlı olacakları yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, konuyla ilgili tavırlarının ne olacağını sorduk. Bolu Gündem'e konuşan Halit Yıldız; “Anayasa Mahkemesinin yaptığı iptalde, gerekçeli kararı görmek ve değerlendirmek gerekiyor. Ondan sonra nasıl hareket edeceğimizin kararını verebiliriz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.