Şimdi sınav stresi öğretmende

    Hareket olan yerde bereket olur sözünü doğrulamak için elimizden geleni yapıyoruz. İşte yine sınav. İşte yine sınava hazırlık kalın çalışma kitapları. İşte yine sınava hazırlayan dershaneler...

    Birileri rütbe alacak, birileri para kazanacak. Artık yeni bir uygulama geliyor, öğretmenimizi kalite kontrolden geçirip sınıflandıracağız. Öğretmen - uzman öğretmen ve baş öğretmen rütbelerini takarak derse girecek artık öğretmenim.

    Branşında ünvanlanacak öğretmenim için sınav, kendi branşından çok genel kültür ve Milli eğitim mevzuatıyla ilgili olacak. Öğretmen yabancı dil, fizik,kimya, matematik, Türk dili edebiyatı vb. Branş öğretmeni. Yılların deneyimi ile dersini daha iyi nasıl öğretirim arayışı içinde olmuş. Pratik bir çok yol bulmuş, bir bakıma branşında uzman olarak aranır duruma gelmiş. O öğretmeni sınıflandırmak için sınava sokacağız, yıllarca uzak olduğu konulardan sınava sokup sorular soracağız, listelerde başardı başaramadı ilanlarıyla bilgilendirecegiz. Bu nasıl bir pedogojik yaklaşım anlamak mümkün değil. Bu uygulamada okuldan yeni mezun olanlar, yılların deneyimi olan öğretmenlere göre bir adım önde yarışa başlayacaktır. Böylesi bir durum eşitlik ilkesine ne kadar uyar çok ciddi anlamda düşünmek gerek.

    Öğretmeni daha verimli hale getirebilmek için ille de sınav yerine başka yöntemler düşünülebilirdi. Örneğin; mesleğe yeni giren ve beş yılını doldurmuş her branştaki öğretmenin uzman olabilmesi için kendi branşından bir konu almak suretiyle “tez” hazırlaması istenebilir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı Araştırma geliştirme (ARGE) birimleri devreye girip konuları seçebilir. Baş öğretmenlik için tez yerine mesleki bir kitap yazım işleminin yerine getirilmesi istenebilir.

    Böylesi bir durum öğretmeni daha aktif tutacak arayan, araştıran konuma getirecektir. Toplum içinde ve öğrenciler arasında daha saygın kişi olarak kalacaktır. Sınav durumu bir çok kaosa davetiye çıkaracak, saygınlık yitirilecek, sevgi ve dayanışmayı ortadan kaldıracaktır.

    Halen yaşanılan sıkıntılarımızdan birisi, okullarımızdaki başarı kalitesinde dengeyi tutturamamış olmaktır. Bu yüzden her eğitim öğretimin başladığı günlerde velilerimizde bir yarıştır başlar. Bu yarış, hangi okuldaki kadro iyidir, hangi öğretmen başarılıdır üzerine olur. Yönetimlerce ne tür önlem alınırsa alınsın işlemler için çeşitli olumsuzlukların önüne geçilemediği görülmektedir. Şimdi bu olumsuzluklara yenileri eklenecektir. Okullarımızda oluşacak bu olumsuzluklar daha da kötü olacaktır.

    Yapılan sınavlar sonucunda rütbelendirdiğimiz öğretmenlerimizin seçim hakkını kullanmak üzere veli ve öğrencilerin istekleri yerine nasıl getirilecektir? Benim çocuğumun dersine uzman veya başöğretmen neden girmiyor itirazına çözüm nasıl olacaktır? Öğretmen ve öğrenci arasındaki özgüven nasıl kurulacaktır? Bu durum boykotlara neden olursa bunun vebali kimin olacaktır? Sorularının yanıtlarını gönül huzuruyla verebileceksiniz buyurun meydan sizin. Kolay gelsin.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI BANDOSU ŞEHRİMİZDE

    Abant izzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesinin Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Donanma Bandosu konser vermek üzere 26 Ekim 2005 Çarşamba günü üniversitemiz mavi salonda. Saat 08.30’da başlayacak olan konsere halkımızın da davetli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

26.10.2005
 

Bu yazı toplam 626 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.