Siteler Camii imamı Türkiye’nin gündeminde

Siteler Camii imamı Türkiye’nin gündeminde

Siteler Camii eski İmamı Ömer Dindar, Bolu Kültür Yatırım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Öztürk'e hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla, ulusal ve görsel basına konu oldu. Gazetemiz yazarı Raif Yavuz'un iki hafta önce dile getirdiği

Siteler Camii eski İmamı Ömer Dindar, Bolu Kültür Yatırım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Öztürk'e hakaret ve tehdit ettiği iddiasıyla, ulusal ve görsel basına konu oldu. Gazetemiz yazarı Raif Yavuz'un iki hafta önce dile getirdiği ve Ramazan ayında başlayan olaylar ve huzursuzluk, artık Bolu'nun da ilk gündem maddesi.

    Bolu Siteler Camii İmamı Ömer Dindar ile caminin yapımını sağlayan Bolu Kültür Yatırım Vakfı Yönetim Kurulu arasında yaşananlar, Türkiye'nin gündemine oturdu. İmam Dindar ile ilgili şikayetleri yetkili makamlara bildiren vakıf yöneticilerinden Ali Öztürk'ün söyledikleri ve gazetemiz yazarı Raif Yavuz'un köşesinde tüm detaylarıyla anlattığı olaylar, tam anlamıyla “Siteler Camii'nde neler oluyor” dedirtmişti. İmam Ömer Dindar'ın Öztürk'e “Sana güzel bir sopa çekerim. Bir de muska yaparım, işeyemezsin; büyük abdestini yapamazsın” diyerek tehdit ettiği iddiaları, dün ulusal basın ve görsel basında yer aldı.

RAMAZAN AYI'NDA BAŞLADI

    Bolu'da gündem artık Siteler Camii'nde yaşananlar... Ramazan ayından bu yana devam eden huzursuzluk ve olaylar, artık tüm Türkiye'nin dilinde. Siteler Camii İmamı Ömer Dindar ile caminin yapımını sağlayan ve sürekli destek olan Bolu Kültür Yatırım Vakfı Yönetim Kurulu arasındaki gerginlik, Ramazan ayında camide sarıklı şalvarlı bir grubun kalmasıyla başladı. Gelen ihbarlar üzerine camiye giden vakıf yöneticileri, durumu görünce polise haber vermişti.

MÜFTÜLÜĞE DİLEKÇE

    Grup ile ilgili ilk haber, Bolu'nun Sesi Gazetesi'nde 'tarikat' vurgusu yapılarak yer almıştı.Ardından Yönetim Kurulu Üyelerinden Ali Öztürk, İl Müftülüğü’ne sözlü şikayette bulunarak, imam Ömer Dindar'ın kendisini vakıf yönetim kurulu toplantısına gelip tehdit ve hakaret ettiğini belirtmiş ve 14 Ekim 2005 günü bir dilekçeyle İl Müftülüğü’ne şikayette bulunmuştu.

HAKARET VE TEHDİT İDDİASI

    Ali Öztürk, dilekçesinde, “Dindar, Müftülüğünüzce uyarılmış olacak ki, vakıf bürosuna gelerek şahsıma arkadaşlarım huzurunda 'bu kişi sahtekardır, yalakadır; müftülüğe giderek oralarda yalakalık ve yağcılık yapmıştır' diyerek hakaretler yağdırmıştır. Daha da ileriye giderek, 'Sen imam hoca sopası yedin mi? Güzel bir sopa dayak çekerim. Bir okur üflersem ne işeyebilirsin ne de büyük abdestini yapamazsın; şişer kalırsın' diyerek bir din görevlisinin ağzına almaması gereken sözler sarfetmiştir” ifadelerine yer verdi.

ULUSAL BASINA YANSIDI

    Öztürk, sıkıntılarını 7 Kasım 2005 günü Bolu Valiliği'ne de bir dilekçeyle bildirdi. Gazetemiz yazarı Raif Yavuz uzun süre derinden yaşanan sorunu, 26 Ocak 2006 günü köşesinde detaylı bir biçimde yazmıştı. Ancak konu dün ulusal basına da malzeme oldu. DHA kaynaklı haber, Hürriyet ve Posta gibi ulusal gazetelerde, ulusal TV'lerde ve internette birçok haber sitesinde yer aldı.

YUVA KÖYÜ'NE ATANDI

    Şikayetler üzerine Müftülük tarafından Somuncu Camii'nde görevlendirilen Dindar için AKP'li bir milletvekilinin devreye girdiği ve
görevlendirmeyi durdurduğu söyleniyor. Ancak müfettiş raporları sonucunda, Ömer Dindar'ın bu kez Yuva Köyü Camii'ne görevlendirildiği belirtiliyor. Dindar'ın rapor alarak yeni görev yerinde henüz işbaşı yapmadığı öğrenildi.

NEDEN AYRILMAK İSTEMİYOR

    Alınan bilgiler arasında İmam Ömer Dindar'ın Siteler Camii'nden ayrılmak istemediği de var. Bu konuyla ilgili cevaplanması gereken sorular arasında Dindar'ın cemaati büyük olan Siteler Camii'nden cenazelerin çokluğu ve ekonomik imkan yaratma fazlalığı nedeniyle mi ayrılmak istemediği de yer alıyor.

09.02.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.