Sivil örümceğin ağında Türkiye..!

            01.04.2005

Demokratik toplumlarda sivil toplum kuruluşlarının (örgütlerinin) önemi çok büyüktür. Eğer sivil toplum kuruluşları; Ülke çıkarları, milli ve kültürel değerler, sosyal konular, toplumun çağdaş değerlere taşınması konusunda teşkilatlanıp çalışmalarını yaparlarsa, ülke genelinde olumlu sonuçları hemen ortaya çıkar.

Demokrasi ile yönetilen açık toplumlarda KÜRESELLEŞME'nin etkisiyle; sivil toplum kuruluşları yönlendirme, kafa karıştırma gibi işlemleri de yerine getirerek zararlı da olabilmektedirler. Sivil toplum kuruluşlarının gücünü ve işlevini bilen kötü niyetli kişiler, kuruluşlar: Dernekleri tespit ediyor, kuruluşunu sağlıyor, maddi ve teşkilat, bilgi dersleri veriyor. Topluma bu kuruluşlar ve kişiler zehirlerini akıtmaya devam ediyorlar.

Dünyanın iki kutuplu olduğu dönemde; Rusya KGB vasıtasıyla, ABD'lerde CIA vasıtasıyla bu çalışmayı yapıyordu. Şimdi ise özellikle SOROZ gibi KAPİTALİSTLER veya vakıflarla (Rokefeller Vakfı, Kontrat Adanır Vakfı) bu çalışmalar yürütülüyor.

Yugoslavya’da, Gürcistan’da, Ukrayna’da, son olarak da Kırgızistan’da sivil toplumun gücü uluslararası sermaye gücü ile birleştirilerek sivil darbe ile yandaş yönetimler oluşturuldu.

Bu metotlar hem daha az masraf hem daha az kansız, daha tepkisiz gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde; Geçmişte RUSYA, ABD'leri AB ülkeleri benzer çalışma altyapısını oluşturdular. Bu gün ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızdan bu çalışmalar sonucunda; Kendi ulusal çıkarları dışında görüş ve öneri getiren her TEZ-ANTİTEZ oluşturan milyonlarca insanımız var.

Bu sonuç Emperyalizmin; yerli işbirlikçi yaratmadaki gücünü ve boyutunu göstermektedir.

Yerli işbirlikçiliğin KARMAŞIK İLİŞKİLERİ dudak uçuklatan çalışmalarını bunların kimler olduğunu öğrenmek,fikir sahibi olmak istiyorsanız..

Mustafa YILDIRIM'ın 4. baskısını yapan "SİVİL ÖRÜMCEĞİN AĞINDA"yada "ŞİFRE ÇÖZÜCÜ" kitabını okumalısınız.

Bu kitapta Amerika'nın Demokrasi Projesi adına yaptıklarını, Türkiye ve dünyaya etkilerini Alman ve Amerikan vakıflarının sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerindeki karışık, örümcek ağına benzer yapıyı bulacaksınız.

Demokrasi projesi için 92 hedef ülkenin seçildiğini ilk ayağının 1984 yılında Polonya’da LEH VALESA ile başladığını bu projenin girdiği yerde ulus devletin, milli kimliğin yok edildiğini; Dinsel ve etnik ayrılıkların körüklendiğini; uluslararası kapitalizmin önündeki engeller kaldırılarak her alanda (Basın,Üniversite,Sosyal hayat) etkin kılındığını, prdunun kışlasına tıkıldığını, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi adı altında; Merkezi otoritenin etkisinin ortadan kaldırıldığı bir yapının oluşturulduğu veya oluşturulmaya çalışıldığı bir yapıdır.

Demokrasi organizasyonunun ana kaynağı NED’dir NED'in para kaynağı ABD'leri kongresidir.

Amerika'nın demokrasi örgütleyicisi NED'in Türkiye'deki destekçisi ve partneri ise TESEV olduğunu öğreniyoruz. Hangi taşın altını kaldırsak TESEV çıkıyor.

TESEV; Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Ankara Üniversitesi Vakfı, Sosyal Etütler Konferans Vakfı önderliğinde 200 kişi ile kurulmuş (TÜRKİYE EKONOMİK VE SOSYAL ETÜDLER VAKFI) tur. TESEV çevresine topladığı Alman ve Amerikan vakıfları ve onların desteği ile gücüne güç katmıştır.

TESEV'in etrafındaki bazı sivil toplum kuruluşları; ARI HAREKETİ; Doğa ile Barış Derneği, Marmara Grubu, Güçlü Türkiye Projesi, İstanbul Avrupa Gençlik Formu, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği, Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’dır.

Bu örgütlerle; TÜSES,TÜSİAD, KADER, TESAV, SODEV de zaman zaman ortak çalışmaktadır.

Gerek Amerikan NED örgütü, gerekse Alman vakıf ve örgütleri kendi ulaşmak istedikleri sonuca o ülkedeki NGO (Sivil toplum örgütlerini) kullanarak onlara proje adı altında; Bu işlerin karşılığında yüklü miktarda para ödemekte olduklarını bu kitaptan ibretle öğreniyoruz.

Yine aynı kitaptan: .......18 Nisan 1999 seçimlerinde bazı partilerin yerel örgütlerinin eğitimi için 450.000 dolar aldığını öğreniyoruz.

Bu kitap TÜRKİYE'nin nasıl bir örümcek ağı ile örüldüğünü görmek isteyenler için temel kaynaktır. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların içyüzünü anlayabilmek için bilmek gerekiyor. Kim kimdir anlamak çok zorlaştı. Allah bu kadar ihanete rağmen bu ülkeyi koruyor.

Bayrağa; Milli bütünlüğe saldıranlara karşı milletin TOPYEKÜN refleksi işbirlikçilere ve bölücülere atılmış bir tokattır.

Bu ülke 814.000 km karedir. Yarısı hala boş duruyor. Türk'e, Kürt'e, Çerkez'e, Abaza'ya, Arnavut'a herkese yeter. Tepkilerimizin ölçüsünü işbirlikçilere yarayacak şekle sokmayalım.

Kötü niyetlileri ve onlara kol kanat gerenleri bilelim. Tedbirimizi alalım.

İT ÜRÜMEYE DEVAM EDERSE ÜRÜDÜĞÜ İLE KALIR

Yeter ki biz uyanık olalım...!

Bu yazı toplam 1875 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.