Siyasetin mayası eleştiri üzerine-1

-Demokrasi iyi de, zaman hem nalına hem de mıhına vurulan eleştirilerle siyaset çirkinleşiyor dendiğinde, “Kuş gördüğü yuvayı yapar” demiştim. İnsanlar yeni bir şeyler üretmek yerine, aldıklarını allayıp pullayıp satma kolaycılığında. Bu durumdan en çok nasibini alanlar da siyasetçilerimiz oluyor.

Bir zamanlar İzmir’in asfalt Osman yakıştırmasıyla ünlü Belediye Başkanı vardı. Yolların asfaltlanması yönünde çalışmasıyla halk tanımıştı bu ismi. Yapılan işle anılmak güzel bir duygu olmalı. Belediye seçimlerinden itibaren çalışmalarını yollarımızın ıslahına yoğunlaştıran Başkan Sn. Alaaddin Yılmaz, bu konudaki çalışmaları halka yansıtamadığı için, zaman zaman bizlere sitem etmekten vazgeçmiyor. Geçenlerde gazetemden çıkıp Kız Yurdu’ndan döndüğümde karşılaştık. “Bolu Gündem’e gidiyorum gel” deyip elimden tutarak geri çevirdi.

Belediye Başkanı gazeteye gelirse, fırsat bu fırsat diyerek Yazı İşleri Müdürümüz Sn. Ümit Turpçu (Bolu Gelini) defteri kalemi kapıp röportaja geldiğinde başkan: “Ya burada mülakat yok. Sizi çalışmaların kaynağına getireceğim” diye arabasına alıp Bolu’nun çevresinde turaladık.

Bolu’nun güneyinde başlatılan yol çalışmalarına güney ilçelere giden yollarla D-100 bağlantısını sağlayan çevre yolları ve yollar üzerinde bulunan, şu anda ihtiyaca cevap vermekte zorlanılan köprülerin ilave edilerek genişletilmesi gerçekten güzeldi. Bu çalışmaların sonucunda Sn. Yılmaz’ın adı “Yol Yılmaz”a çıkarsa şaşırmayalım. Yolcu Yılmaz demiyorum. O vatandaşın takdir hakkı, bizim haddimiz değil.

Yol bir şehrin can damarı. Yollar trafiği ne kadar rahatlatacak biçimde olursa, şehirde hayatın akışı o kadar güzel olur diyor. Yapılan yol genişletme çalışmalarını, yapılan çevre yolu çalışmalarını, bazı mahallelerde bitirilmiş, bitmekte olan çocuk parklarını gösterdi. Bu arada yeni açılan üniversite yolu üzerindeki köprü ile, kanallar üzerindeki köprülerin genişletme işlemleri bitmiş. Yol çalışmalarındaki asfaltlama işleminin bu yıl biteceğini anlattı. Bu arada bazı bölgelerde şahısların tarlasından, bahçesinden, hatta evinin samanlığının bir bölgesinden yola terkler gözüme iliştiğinde, “Bu arada istimlak masraflarınız da olmuştur” dediğimde, “Hayır, hiç masrafımız olmadı” diyerek, vatandaşların duyarlı davranışlarına teşekkür etti.

Tabii ki çevre yolları gezilirken katı atık çöp toplama merkezi, tüp deposu ve oto galerileri için yapılan çalışmaları görmemek olmazdı. Oralara da uğrayıp bilgilendirmeler yaptı Sayın Başkan.

Özellikle çöp toplama merkezinde çöp ayrıştıran insanları gösterdi. Onların gayri sıhhi koşullarda çalışmalarının sıkıntılarını anlatarak, bu konuda vatandaşlara mesajlar verdi. Çöp işlemlerinin yerine getirilmesinde vatandaşların geri dönüşümü sağlamak amaçlı çöplerini ayrıştırarak ayrı ayrı torbaladıklarında görülen sıkıntılı manzaranın ortadan kalkacağını ifade etti. Haklıydı Alaaddin Başkan. Çöp toplama işleminde sağlıklı sonuca ulaşmak evde başlıyordu. Bizler evimizde evsel atıkları ayrı, kağıt gibi maddeleri ayrı, naylon metal gibi parçaları ayrı poşetlerde hazırlayıp kapımızın önüne bırakabilsek, sorunun büyük bir bölümünü halletmiş olacaktık.

Hükümetim yeni olacak kararlarla ilgili oto galerilerin şehir merkezlerinden dışarıya çıkarılması düşüncesi, daha önce başlamış binaların bir bölümü bitmiş, çevre düzenlemesiyle hizmete gireceğini ifade etti Başkan.

Demokrasilerin güzelliği burada olmalıydı. Devlet hizmetlerinde hizmetin devamlılığı esası vardı. Bu gelenek Bolu Belediyesi’nde başlatılmış devam ediyordu. Daha önceki yönetimler tarafından başlatılan işler devam ediyordu. Güzel olan da bu olmalıydı.

Bir başka güzellik de, yapılan işlerde vatandaşların katkılarının bulunmasıydı. Umarım bu katkılar herhangi bir beklenti düşüncesiyle yapılmaz. Sanıyorum işin güzelliği asfalt ve kaldırım çalışmaları bittiğinde daha net ortaya çıkacak. Kolay gelsin diyorum.

10.05.2006

Bu yazı toplam 725 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.