Siyasiler de yeni TCK’dan yana değil

Siyasiler de yeni TCK’dan yana değil

1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni TCK hakkında görüşlerini aldığımız siyasi parti temsilcileri, bu yasanın basını iş yapamaz hale getireceğini belirterek, halkın haber alma özgürlüğünün de engelleneceğini vurguladılar.<

1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni TCK hakkında görüşlerini aldığımız siyasi parti temsilcileri, bu yasanın basını iş yapamaz hale getireceğini belirterek, halkın haber alma özgürlüğünün de engelleneceğini vurguladılar.

Bolu’daki siyasi parti şubelerine bir gezi düzenleyerek, hemen hemen hepsinin, TCK’daki değişikliklerle ilgili olarak görüşlerini aldık. Siyasi partilerin Bolu Şube Başkanları, çıkacak yasanın meclis tarafından değil, AKP Hükümeti tarafından kendi çıkarları için çıkartıldığını belirterek, bu kanunda yapılan değişikliklerin asıl nedeninin, muhalefeti susturmak olduğunu söylediler. TCK’da yapılan değişikliklerle birlikte gerek yerel, gerek ulusal gazeteler artık, işçi ücretlerinin düşüklüğünden, ekonominin kötüye gittiğinden bahsedemezken, Adliye Binası’na ses ve görüntü makinesi sokulması da yasaklanıyor. Bir kişinin bulunduğu iddiaları basın mensupları yazdıktan sonra, eğer kişi ben bunu demedim derse ve basın mensubu ses kaydını kanıt gösterirse; kişi izinsiz ses kaydının alındığını savunup, basın mensubuna hapis cezası verdirebiliyor.

DSP İl Başkanı Nazmi Özcan; "Abdülhamit dönemi başlayacak"

Demokratik Sol Parti (DSP) Bolu İl Başkanı Nazmi Özcan; DSP Genel Merkezleri’nin ‘Türkiye’nin Siyaset Gündemi’ adı altında çeşitli toplantılar düzenlemeye başlayacağını ve TCK’da yapılacak değişikliklerin de toplantıların gündeminde olacağını belirterek, basını iş yapamaz hale getiren TCK değişikliği ile ilgili olarak şunları söyledi; “1 Nisan’dan itibaren Türkiye’de Abdülhamit dönemi başlayacak ve bununla birlikte basın da susturulmuş olacak. Basın artık, ekonomiyle ilgili haberler yapamayacak. Ayrıca Türkiye, Genel Başkanımızın dediği gibi, gazeteci hapishanesine dönüşmüş olacak. En önemlisi de vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğü kısıtlanmış olacak.”

Şair, yazar ve aynı zamanda gazeteci olan Sayın Bülent Ecevit’in 41 yıllık siyaset hayatında tek bir gazeteciye dava açmadığını belirten Nazmi Özcan, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ise, gazetecilere yüzlerce dava açmıştır. Bu yasayla birlikte muhalefet, sivil toplum örgütleri, dernekler ve basın susturulmaya çalışılmaktadır.”

EMEP İl Başkanı Sedat Bayram; "Buna bile tahammülleri yok"

Emeğin Partisi (EMEP) Bolu İl Başkanı Sedat Bayram ise, yasada yapılacak değişiklikleri; Türkiye’nin yeniden yapılandırılması adı altında, on yıllardır halka karşı sürdürülen ekonomik, siyasi ve askeri saldırıların toplam sonuçlarının kanuni yaptırım haline getirilmesi olarak nitelendirirken, konuşmasına şu şekilde devam etti; “DSP-MHP-ANAP Hükümeti’nin mezarda emeklilik kanunu, MAİ-MİGA-TAHKİM Kanunları, tarım ve hayvancılığı yok eden AB ve IMF’ye verdikleri taahhütlerin üstünden atlayan basın, neden şimdi feryat ediyor? 24 Ocak 1980’de Süleyman Demirel’in Başbakanlığı, Turgut Özal’ın müsteşarlığı ve mimarlığı ile başlayan IMF Programı kimi zaman dipçikle, kimi zaman ise sırt sıvazlanarak, fakat en fazla da ulusal gazete patronlarının şahsi çıkarlar sağladığı ve gerçeklerin üzerinin örtüldüğü bir gerçektir.” IMF programının son 8 maddesini hayata geçirmek için çalışan AKP’nin işini yaptığı söyleyen EMEP İl Başkanı Sedat Bayram; “O gün bunların üstünü örtenler, AKP Hükümeti’nin suç ortağıdır. AKP Hükümeti’nin bu yasayla birlikte yapmak istediği, Türkiye’de söz, ifade, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün var olan kırıntılarını da ortadan kaldırmaktır. Emperyalistlerin ve işbirlikçi sermaye çevrelerinin buna bile tahammülü yoktur” şeklinde açıklamada bulundu.

DYP İl Başkanı Adem Gümüş; "AKP, muhaliflerini susturmak istiyor"

Doğru Yol Partisi (DYP) Bolu İl Başkanı Âdem Gümüş de, 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte halkın haber alma özgürlüğünün engelleneceğini belirtti. Yeni yasanın Türkiye’de yaşayan herkesi kapsayacağını söyleyen Gümüş, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Televizyon ve gazetelerden öğrendiğimize göre bu yasa, TBMM’de çıkmış değil. AK Parti bünyesinde ve AKP hükümeti tarafından çıkartılmış durumda. Bu yasa, AKP’nin kendisine muhalefet eden basın kurum ve kuruluşlarını susturmaya çalışıyor. Zaten Barolar Birliği ve yargının başındaki kişiler bu yasanın düzeltilmesi gerektiğini belirtiyorlar.” Basının haber yapma özgürlüğü engellendiği takdirde, halkın da haber alma özgürlüğü engellenecek diyen Gümüş, “Doğru haberin engellenmemesi gerekir. Engellendiği takdirde halk yanlış bilinçlenmiş olacak. Biz de artık gazetelerde doğruyu okuyamayınca, doğrunun ne olduğunu bilemeyeceğiz” dedi.

MHP İl Başkanı Mansur Şen; "Türkiye gazeteciler hapishanesine dönecek"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolu İl Başkanı Mansur Şen ise, kanunda yapılacak değişikliklerle ilgili olarak şunları söyledi; “Türkiye bu yasayla birlikte gazeteciler hapishanesine dönüşecek. Basının bile fark edemediği bu yasa ile karşı karşıyayız. 1 Nisan’dan itibaren basının eli kolu bağlanmış olacak. Bu tarihten itibaren yasanın uygulanmaya başlanmasıyla sıkıntılar giderek artacak ve yasanın tekrar düzenlenmesi gerekecek diye düşünüyorum. Çünkü bu kanunla basın özgürlüğü ortadan kaldırılmak isteniyor. Basın özgürlüğünün prangaya vurulmaması için, önlemler alınması gerekir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.