SOFRALARIN USTALARI 1 "Dertsiz kayadibiymiş"

Bazı noksanlar göze çarpsa da, gençleri kutlamak gerekiyor. Onlar günümüz koşullarında hem yaptıkları işin daha güzel olması, hem sektör içinde yer alan ustasından çırağına hakların savunulması, hem damak tadından sağlığa, müşterisinin korunması adına temsil yetkileri içinde görevlerini yapabilme hırsıyla kendileriyle yarışıyorlar.

Bolu Lokantacılar Oda Başkanı Sn.Murat Abak’ın girişimleriyle gerçekleşen “Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’nun Batı Karadeniz Bölge Toplantısı.”

Federasyon yönetimi ve denetleyicileriyle tam kadro Bolu’da. Noksan olan ne? Noksan olan her platformda sıkıntılarını anlatmaya çalışan sektörün Bolu temsilcileri salonda yeter sayıda değiller. Alışkanlığımız olan “birileri benim hakkımı nasıl olsa korur anlayışı.”

Oysa son yıllarda toplumun kalkınmada öncelikli sıraya oturttuğu Turizm konusunda önemli yeri olan sektörün yapması gerekenleri, sıkıntıları, turizm içindeki yerleri, yasal talepleri ile ilgili düşüncelerini kendilerini temsil eden Federasyonları ayaklarına gelmiş ama esnafımız bunun farkında değil. Belki farkında da, her alanda olduğu gibi zamanın modası muhalefet gruplarının bu sektör içinde de varlığını gösteriyor olması...

Toplantıyı başından sonuna izledim. Herşeyin mükemmelini arayan insanlar, mükemmelin daha mükemmelini bulabilmek için yarış halindeler. Bütün istedikleri bu yarışın eşit koşullarda devam ettirilmesidir. Bu bağlamda yaşanan sıkıntıların büyük harfle konuşulmadığı sürece bilinmesi mümkün mü? Acının nerede olduğunu çeken bilir. Söylenmediği sürece başkasının hissetmesi çok zor.

Yapılan bu bölge toplantısında öğrendik ki bu sektörün de sorunları var, hem de yenilir yutulur cinsten olmayan sorunlar.

Babam rahmetli çok söylerdi: “Dertsiz kayadibiymiş. O da kafama yıkılır diye korkarmış.”

Damak zevkimizle birlikte mide sağlığımıza da hitap eden aşçılarımızın ürettiğini soframıza koyuncaya kadar yaşadıkları sıkıntı yalnız ocaklarında sıcaklık, tuzun biberin ayarı, sebzenin çorbanın kıvamı, masanın süsü değilmiş.

‘İnsanların kalbine giden yol midesinden geçer’ derken lokmaların yumruk olup boğaza tıkanmaması için tencerenin kulpundan tutan ellerin yanmaması için alınmayan önlemlerden sıkıntılı aşçılar, kebapçılar, pastacılar, tatlıcılar. Onlar tatlı yedirmeye çalışıyorlar ama tatlı konuşamıyorlar.

Alman İktisatçı Erhard, “El sanatları olmayan bir ülkede fabrika bacaları tütmez” demiş. Bu söz küçük esnafı da içine alır, büyük işletmeciyi de. Küçük esnaf büyük işletmelere giden yolların köprüsüdür. Bu köprülerden geçilmeden büyük işletmelere gidilmez. Küçük esnafın sıkıntıları yasal çerçeveler içinde giderilip hakları verilmezse, ne üretilende kalite, ne de üretende huzur olmaz. Hakların elde edilmesinde bayrak açıp caddelerde yürümek yerine her sektör kendi tabanıyla dayanışma içinde olup sorunlarını bir ağızdan seslendirmesi gerekiyor. Sivil toplum örgütleri bunun için önemli. Odalar, federasyonlar, konfederasyonlar bunun için önemli.

Yetkili ağızlardan gündeme gelen sorunları bu yazının devamında anlatacağım.

05.09.2006

Bu yazı toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.