SOFRALARIN USTALARI -2-

Bilmediklerimiz

Yazıma “Dertsiz kaya dibiymiş. O da kafama yıkılır diye korkarmış” diye başlamıştım. Görevleri hijyenik kurallar içinde damakta unutulmaz tad bırakarak aç karınları doyurmak için uğraşan lokantacılar, kebapçılar, pastacılar, börekçilerin de bilmediğimiz bir yığın derdi varmış onu öğrendik. Ama çözüm; derdin ne olduğunu bilmekle birlikte biraraya gelerek dayanışmayı sağlamakta...

Federasyon Genel Başkanı Sn. Kemal Kadakal konuşmasında sorunları tesbit için geldiklerini söylerken, salonun boş olmasıyla ilgili göndermeler yapıyordu. Haklıydı da.

Sn. Kadakal, insanların damak zevkine, midesine ve sağlığına hitap eden, Türk mutfağı ve yöre kültürüne yön veren, yerli ve yabancı insanlara gecegündüz hizmet ederek ülke turizmine artı değer sağlayan, zor ve sorumluluk isteyen bir mesleğin işletmecileri olarak, başta Gelir Vergisi adaletsizliğinden, KDV, SSK, Bağ-Kur primleri, Muhtasar beyan, işçi ücretleri, elektrik, su, doğalgaz ve buna benzer 18 çeşit vergi yükü altında ezildiklerini,

_ Ayrıca kamu kurum ve kuruluşların kendi personelleri dışında tüm insanlara Lokantacılık ve benzer hizmetler vermek suretiyle rekabet ortamının yaratıldığını,

Bu hizmetlerin verilmesinde Lokantacı ve Pastacıların ödedikleri vergilerden muaf olduklarını, Hatta bu avantajlrına karşın personel giderlerinin de bulunmadığını. (Oysa 5253 sayılı yasa ile Dernek Lokallerine bir kısım yeni düzenlemeler getirilirken sosyal tesislerde söz konusu olan bu durum düşünülmedi mi? Soramadık.)

_ Bu sektörde görev yapanlara maliyecilerin adeta hırsız ve kaçakçı gibi bakmalarından rahatsız olduklarını,

Yapılan denetimlerde verilen beyannameleri düşük bulan maliyecilerin esnafı Defterdarlık ve Vergi dairelerine çağırarak baskıların yapıldığını. Böylesi hoş olmayan uygulamalar sonrasında bunalan esnafımız ülke istihdamının %60’ını karşılarken, işyeri kapatmaları ve işçi çıkarmalarıyla işsizliğe neden olurken, vergi kaybına da sebep olarak milli gelire zarar verildiğini.

_ Evlerde, merdiven altlarında, ruhsatsız işyerlerinde kayıt dışı üretim ve satış yapan, ayaküstü aperitif yemeiçme şeklinde insan sağlığını tehdit eden kontrol dışı kişilerin ortaya çıktığını.

_ Bu konu içinde hizmet üreten sektörün 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununa göre kurulan kuruluşlar olduğunu. Bu kanun gereği esnafın işyeri açabilmesi için federasyonumuza bağlı odalara kayıt yaptırması gerekiyor. Bu kayıt için önemli belgelerden birisi olan 3308 Sayılı Yasanın öngördüğü “USTALIK BELGESİ” istenmektedir. Ancak 5174 Sayılı TOBB kanununa göre Ticaret ve Sanayi Odalarına kayıtlı olan işletmelerden Ustalık Belgesi istenmediğinden farklı uygulama yapılmaktadır. Oysa Ticaret Sanayi Odasına bağlı odalara kayıtlı 600 milyar alışı, 750 milyar satışı olan işletmelerdir, bu işyerleri ama her nedense Ustalık Belgesi aranmaz. Bu durumun da Anayasamızın eşitlik ilkesine uyduğu söylenemez.

Başkandan sonra Batı Karadeniz Bölgesi’nin Oda Temsilcileri benzer konulara yönelik sıkıntılarını dile getirmeye çalıştılar.

Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kadakal, Bşk. Yrd. Arif Tak, İsmail Sezer, üyeler Abdullah Karakuş, Muzaffer Şener, Emin İnağ, Mehmet Dinçer, Kamil Yaşar Güleç, Zeki Tuna, Mehmet Akgül, Settar Kıratlı, Denetim Kurulu Üyeleri Bşk. Ahmet Yenilmez, üyeler Hidayet Şahinoğlu ve Mustafa Kahveci konuşmaları not aldılar, zaman zaman da cevaplandırdılar.

06.09.2006

Bu yazı toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.