Sohbetin altına dönüşümünde Garanti Bank -2-

            10.06.2005

Konuşma sırası Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sn. Sabahattin Yamaner’e gelmişti. Ne söyleyeceğini az çok biliyorduk. Merak edilen böylesine seçkin ve kalabalık karşısındaki haliydi. Sn. Yamaner bizi temsil ediyordu. O bizden biriydi. En az onun kadar bizler de heyecanlıydık.

Sn. Yamaner, Ticaret ve Sanayi Odamızın kuruluşundan günümüze olan gelişimini anlattıktan sonra, gündemde olan Bolu sorunlarına geçti.

-Sanayi yatırımlarında çekim merkezi olamadık. Çünkü DİE’nin hesaplarına göre zengin iller arasında görünüyoruz.

-Bolu teşvik gören iller arasında olmadığı için, sanayici özendiren ekonomik avantajları yok.

-KOBİ niteliğini taşıyan 364 imalatçı firmamız var. Bunlar yan sanayi olarak çalışıyorlar.

-Organize sanayi alanında kullanılmayan rezerv alanımız var. Bolu’da hizmetler sektörü büyümektedir. -Doğa güzellikleri ile dört mevsimde zengin bir iliz. Turizm işletme belgeli 13 işletmemiz ve 4900’lere ulaşan yatak kapasitemiz var. -İlimizde okuma-yazma oranı %98.1’le Türkiye ortalamasının üstündeyiz. -Hayırseverimiz İzzet Baysal’ın yatırımları ile Bolu’da fotoğraf her geçen gün değişmekte.

-Bütün zorluklara karşın, Bolu sanayicisinin rekabet gücünü artırabilmesi için, doğalgazı getirebilme çabalarımız sürüyor. -Organize Sanayi için, rezerv alanı olarak ayrılan bölgenin kamulaştırılması gerekli. Bu konuda girişimlerimiz var. Devletin desteğine ihtiyacımız var. -Bolu’da daha önce varolan gümrüğün yeniden kurulması için, çalışmalarımız devam ediyor. Turizm çeşitlemesinin hayata geçirilebilmesi için, turizm alanlarının belirlenmesi gerekli. Üniversitemizle sanayici ve yatırımcılar arasında eğitime yönelik bir çalışma yok. Üniversitemizden gerekli desteği alamazsak, yeni arayışlara gidebiliriz dedi.

Söz Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’ta. (Bilgi Üniversitesi İİBF Ekonomi Bölümü Öğrt. Üyesi. Halen Sabah Gazetesi köşe yazarlığı ve NTV - Ekodiyalog program yapımcısı.)

-Gülümseyen bir yüzle kürsüde yerini alıyor. Dolu bir salon. Ben bu yürüyüşe yeni katıldım diyor ve hemen ekliyor, Anadolu’yu gezip iyimser olmamak mümkün olmuyor diyerek, başlıyor konuşmasına.

Önce bir fıkra ile kendilerini, ekonomistleri anlatıyor. "İki arkadaş balonla seyahat ederken, birden hava koşulları değişiyor. Kar fırtına boranda bir hayli mücadeleden sonra, hiç bilmedikleri bir yere geliyorlar. Aşağıda bir adam. Sesleniyorlar, "biz nerdeyiz?" Aşağıdaki adam, "balondasınız" diyor. Yukarıdakiler tekrar sesleniyorlar; "Her söylediğin doğru olmasına doğru ama bizim inişimize yaramıyor" diyorlar.

İşte diyor biz ekonomistlerin her söylediği doğru da ne yazık ki halkın işine yaramıyor diye espriyle inceden inceye gönderme yapıyordu.

-Toplumu bilgilendirenlerin içinde karamsarlar-iyimserler vardır. Gelişmelerle ilgili tablo ne olursa olsun, değerlendirmeler bu görüş etkisinde kalarak yapılıyor. Ben bu konuda hep iyimser oldum. Bana niye iyimser diyorlar? Çünkü benim arkamda duranlar hep karamsara olmuşlar. GSMH.’da inişler çıkışlar oluyor. Enflasyonda belli düzelmeler var. İhracat, dış borç ayarı tutmuyor. Biryerlerde bir kriz var ama nerede? Piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle 2001 yılında kar etme amaçlı insanlar dolar aldılar. 168 liradan 2002 yılında dolar düşüverdi, zarar ettiler. Siyasetin yanlış okunması sonucunda güçlü ülkeleri idare edenlerin kaşları çatılıverse, para piyasaları anında dalgalanıyor.

Bir zamanalar seçim meydanlarında DYP’ye oy vermeyenler Sn. Erbakan’ı başbakan yapar diye nutuk atanlar meclise girdiklerinde Erbakan’ı kendileri başbakan yaptı. Neyin nerede nasıl değiştiğini iyi görmek gerek. Döviz hep yukarıya gider. Hayatın sabitesi budur. Tıpkı güneşin aynı yerden doğması gibi. Türkiye satıcı düzeye gelmeye başladı. Rekabet ortamı doğdu. Milli gelirde ihracat payı artmaya başladı. Vatandaşa söylenenlerle vatandaşın yaşadıkları birbirini tutmuyor. İstihdam niye artıyor da büyüme artmıyor? Türkiye’de bir yerde istihdam yaratılan bakkallar kapanıyor, Karfurlar yerini alıyor.

Gelecek günlerde enflasyon %5’i geçmez. Kur yatay gider. Faizler düşer. Büyümede artış sağlanır diyerek geleceğin ekonomik tablosunu çizmeye çalıştı.

Bu yazı toplam 793 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.