Sohbetin altına dönüşümünde Garanti Bank -4-

            14.06.2005

Birinci oturumda son konuşmacı Sevan Nişanyandı. Biyografilerini okuduğumuzda, kendi alanlarında tüm konuşmacıların bir değer olduğu anlaşılıyor. Bazı konular vardır, parçalardan bir bütünü oluşturursunuz. Her bir parçada ihtisas sahibi olmak, önemlidir. Turizm de öyledir. Mevcut olan doğa güzelliklerini tarih ve kültürel zenginliklerini ayrı ayrı değerlendirip, turiste sunabilme becerisini gösterebilmek önemlidir. Dağ ve yaylalarımızın sıcak su kaynaklarımızın tarihi yapıtlarımızın, folklorümüzün ve yaşamsal kültürümüzün ayrı ayrı değerlendirilmesi bu varlıkları kış turizminde jeotermal, sağlık ve doğa güzelliklerinde kullanabilmek çok önemli. Bunlar bir bütünün parçaları. Turizm dendiğinde, tüm bunlarla ilgili, alabilmek gerekiyor.

Bir motorun gücünü, hareketi sağlayan diğer organlarına iletemiyorsanız, makineyi çalıştırma olanağı yoktur. Turizmde öyle değil midir? Değerlerinizin tümünü, insanlığın hizmetine sunabiliyorsanız, getirisi olacaktır.

Konuşma sırası Yazar Sn. Sevan Nişanyan’a geldiğinde, pür dikkat dinlemek üzere, kendimizi toparladık.

-Yerli yabancı turizmi çok iyi değerlendirmek gerek. Bolu’da 4791 yatak olduğu söylendi. 240 bin yerli ve günübirlikçi turist sayısı çoğaltılmalı. Bolu’nun turizmdeki ufkunda, esas müşterisi yerli turist olmalıdır.

-Turizm sektörü 1980’lerde ortaya çıktı. Acentalar ve topluluklar biraraya getirilerek, kitle turizmi meydana getirilmiştir. Dış turizmin % 95’ini, organize turizm oluşturmuştur. İç turizm bir sektör olarak, algılanmamıştır.

-Münferit turizm olağanüstü bir artış kazanmakta. Organize destek olmadan kendi başına seyahat edenler her geçen artmakta. Bu konuda Türkiye’de son 6-10 yıl arasında ciddi bir patlama gölenmektedir.

-Türkiye’de münferit turizm Anadol ve 124 otomobillerle başladı. Şimdi kendi otomobiline sahip olan ciddi bir nüfusla karşı karşıyayız. Kirlenen bir dünyada deniz kıyıları yer almakta. Münferit turist sayısı 250 binlerden milyonları bulan sayıya ulaşmıştır. Bu grup, haftanın iki gününe sahiptir. (Cumartesi-Pazar) Böyle bir tablo içinde Bolu’nun yeri ortadadır.

-Bolu, olağanüstü bir coğrafyaya sahip. Ankara ve İstanbul’dan iki-iki buçuk saatte içinde olabilirsiniz. Tatile çıkan bu insanlar, modern yaşam tarzından kaçıyorlar. Kendi yaşamlarından farklı bir yaşam arıyorlar. Tarih arıyorlar, deneyim arıyorlar. Tabanı gıcırdayan tahta döşemeden ev arıyorlar. Damında, samanlığında, ahırında çalışacak yer arıyorlar.

-Göynük ve Mudurnu’nun ne ifade ettiği, dün bilinmiyordu. Şimdi şaşırtıcı bir ilgi var.

-Turizm dendiğinde, büyük yatırımlara gerek yok. Tek bir yerde kalabileceğiniz yer arıyorsunuz. Güvenli olması şart. Keçi kokusu arıyorsunuz. Horoz sesi, kuzu melesi, inek böğürtüsü, köpek havlaması arıyorsunuz. Buralar çadırkentler. Pansiyonlar, çiftlik evleri olabilir. Bunlar delilik unsuru olan, cesaret isteyen, küçük yatırımlardır.

-Önemli sorun tanıtımdır. İşi doğru piyasaya tanıtmak vardır. Bu alanda reklamın faydası yoktur. Küçük broşür ve yayınlarla bu iş yapılabilir. Belli standardın oluşması gerek. Güvenirlik, ucuzluk, sempatiklik, standardın oluşması gerek. Bu işlemlerin, merceği, Turizm Baklanlığı değildir. Bunu yapacak olanlar, yerel yönetimlerdir. Tur acentalarıyla, bu işi çözmek uygun değildir. Bolu için, kitle değil, münferit turizm önemlidir.

Salondaki insanların beklentisi, kış turizmi, -Şale tipi otelcilik nasıl olmalı? Sıcak su kaynakları nasıl değerlendirilmeli. Jeotermal turizminde neler olmalı? Gibi soruların yanıtlarını bulmaktı ama ihtisas alanına girmediği için, bu konularda yararlanamadık.

Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.