Sohbetin altına dönüşümünde Garanti Bank -5-

            15.06.2005

Garanti Bankası’nın geleneksel hale getirdiği Anadolu Sohbetlerinin 25.’sinin Bolu Koru Otel’de yapıldığının yazımın başında belirtmiştim. Oturumun birinci bölümü AB gelişmeleri, Ekonomi ve Turizm ağırlıklı olarak geçti. İkinci bölümün konusu ise, AB sürecinde çağdaş tavukçuluktu. Bu konudaki ilk söz, Oturum Başkanı Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi ve Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Sn. Rüveyde Akbay’daydı.

-Anadolu’nun her bir ilinin ayrı bir özelliği, ayrı bir güzelliği var.

-Türkiye’de tavukçuluk nasıldır? Bolu’ nun bu konudaki konumu neresidir? AB’ye girmede modern tavukçuluğun yeri nedir?

-Tavukçuluğun gelişmeye başladığı ilk dönemlerde tavuk çengele asıldığı için, sorgulandı. % 32.7’si tarımla uğraşan Türkiye’de sektörel yapıda GSHM %11.5’dir. Bu fazlalık hizmet sektörüne kayacaktır. Hizmet sektörü büyük şehirlerde olduğu için, iç göç sorunları başlayacaktır.

-Gıda sağlığı Avrupa’da en önemli konudur. Buralarda 1950li yıllarda ortak tarım politikaları oluşturulmuş.

-Üretici kadar tüketici de tarımsal ve hayvansal ürünleri kaliteli olarak tüketmelidir. Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz salona geldiler. Bakan misafiri nedeniyle, toplantı başlangıcında bulunamamışlardı. Konuşmacı sözünü keserek, Sn. Valimiz kürsüye davet edildi. Ev sahibi olma sıfatıyla “Dünya-Türkiye ekonomisi ve AB sürecinde Tavukçuluk gibi önemli konuşmaların yapıldığı bu organizasyon için teşekkür ederek, başladı konuşmasına. -Başkanın konuşmasını yarıda kestiğim için özür dilerim. Dünya milletlerinin içinde bulunduğu fakir ekonomiler zengin ekonomiler vardır.

-Günümüzde Çin, dünya ekonomisini önemli ölçüde etkilemektedir.

-Bolu turizm potansiyelini tam olarak harekete geçirememiştir. İlk oturumda Seval Nişanyan’ın çizdiği Turizm tablosunda Bolu yerini tam olarak bulmamaktadır.

-Bu konuda müteşebbis yok deniyor ama var. Bu durumun değerlendirilmesi gerek. Geçen yıl 260 bini yerli, 20 bini yabancı turist gelmiş. Batı Karadeniz illeri arasında en fazla Bolu çekmektedir. Kitle turizmden çok ferdi turizme önem verilmeli. Turizm tesislerindeki doluluk oranı belli günler dışında düşüktür. Turiste sunulacak aktiviteleri çoğaltmamız gerektir.

-Bolu’da önemli faaliyetlerden birisi de kanatlı hayvancılıktır. Mevcut meraların korunup, geliştirilmesi.

-Organik tarım, sertifikalı patates üretimi önemlidir.

-Kaplıcaların modern turizme kazandırılmasına çalışılmaktadır. Termal turizmine talep var. Afyon’da doluluk oranı % 70’lerdedir.

-Gerede’de tekerlekli kış sporları harekete geçirilmeli. Boğaziçi Üniversitesi’nin yamaç paraşütü çalışmaları var, bunlar değerlendirilmeli.

-Kaya evleri, Bizans kalıntılarıyla Seben İlçemiz turizme kazandırılmalı. Tavuk gübresi ile ilgili çalışmaları bir noktada başlatmak zorundayız. Bolu’da bir işbirliği vardır. Bunun devamı sağlanmalıdır diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmasına kaldığı yerden devam eden Sn. Akbay;

-AB süreciyle ilgili bakanlık koordinasyonunda çalışma grupları oluşturuldu. Tarım konusunda tercümeler yapılıyor. Yönetmelikler kıyaslanıyor. Biz de istastiki rakamlar güvenli değil. Sağlıklı veriler yok. Gıda sağlığı önemli. Labaratuarlar yok. Çiftçiler eğitilmeli. Grup sulama projelerinin bitirilmesi gerek. Hayvan sağlığı takip edilmeli.

-İşletmeler AB’ye geçişte büyüyecektir. Bütün bunların yapılması için, zaman ihtiyaç vardır. Kafes tavukçuluğu AB normlarına uymamaktadır. Kafesler 20-12 yılında tamamen kalkacaktır. Bunlar için hazırlık yapılmalı.

-Avrupa’da yumurtalar yıkanıyor. Zenginleştirilmiş yumurta omega 3-6 ile beslenmeye çalışıyorlar. Kolestrolü azaltılmış yumurta üretiliyor. Yeniliklerin hangisini yapabiliriz araştırılması gerek. Türkiye’de tavukçuluk çok önemli sektör. Bu sektörle uğraşan insan iki milyonu aşkındır.

-Maliyetimiz yüksek. Sağlıklı üretim komitesi kuruldu. Fert başına düşen tavuk tüketimi birilerinin konuşması sonucunda düşüyor dedi. Sn. Akbay’ın anlattıklarının bazılarına takıldım. Kendisi Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı sıfatıyla olumsuzluklarla mücadele etmek yerine, neden şikayetçi, anlamakta zorlandım.

Bu yazı toplam 661 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.