Sohbetin altına dönüşümünde Garanti Bank -7-

            17.06.2005

Geniş bir katılımla böylesi önemli bir toplantının yapılmış olmasından elbetteki konunun ev sahipliğini yapan Garanti Bankası Müdürümüz Sn. Mehmet Şerefoğlu ve ekibinin mutluluğu kadar, konuşmacıların da mutlu olduklarını sanırım.

Avrupa Birliği’nden söz edilmeye başlandıktan sonra, gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin de önemi vurgulanmaya başlandı.

Özellikle, AB Eğitim ve Öğretim Programları kapsamında Sokrates-Leonardo Da Vinci ve Youth projeleri ile yüzbinlerce insanı kapsayan binlerce proje için Mali Destek-Eğitim ve Kültür Programları uygulanmakta olduğundan, Turizm ve Tavukçuluk sektöründe olan işletmelerimizin de bilgisi olduğunu düşünüyorum. Bu programlardan önemli olanlardan "Yaşam, Bolu Eğitim-Yeni Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Kullanımı-KOBİ ve el sanatlarının geliştirilmesi" konuları var. İşletmelerimizin ARGE birimleri kendi alanlarını ilgilendiren konularda proje üretip, mali desteklerden yararlanma yoluna giderler.

Düzenlenen Anadolu Sohbetleri’nin 25.sine, umarım başka etkinliklerle devam edilir. Bu konuda emeği geçenlere teşekkürler.

Her yapılan toplantının sonunda, çeşitli değerlendirmeler yapılır. Kimileri son derece memnun olur, kimileri aksi görüşte bulunur. Benim aldığım izlenimler organizasyon olarak, mükemmel olduğu yönündeydi.

Turizm konusunda beklenilenin alınamadığı yolunda izlenimler aldım. Turizm konusu ana branşı uğraş alanı dışındaki insanlarımıza verilmiş gibiydi. Giyim sanayiinde geniş deneyimi olan uluslararası sektörel ilişkiler bazında kendi alanında bilgi sahibi olan Sn. Umut Oran’a verilen görev, sanki onu biraz zorladı gibi.

Yazar Sn. Sevan Nişanyan’dan bildiklerimizin dışında, turizm işletmecisinin önünü açacak bilgilendirmeleri beklerken, turizmin bize uygun bölümlerinde yeterli bilgisinin olmadığını söylemesi, sukutu hayale uğrattı. Turizmin tanıtımın da münferit turizme yönlendirme güzeldi de, tur operatörleriyle diyaloğa girilmemesi ve jeotermal turizminin modasının geçtiğini söylemesi, bir ölçüde umutlarımızı kırdı.

Avrupa nüfusunun ihtiyarlaması nedeniyle, nitelikli genç insan gücüne olan ihtiyaçtan söz edilirken, Türkiye’nin genç nüfusu dikkate alınarak, mesleki ve teknik öğretimin bu konudaki işlevinin nasıl olmasına ait bilgi verilmedi. Bizim uyguladığımız sistemle, AB’ye uyum sağlanıp, sağlanamayacağı belirtilmedi.

Türkiye tavukçuluğunun %25’nin Bolu’da olduğunu Bolumuz’a katkı bakımından son derece sevindirici. Bu konuda ağzı olanlar değil de, konunun uzmanları tarafından dillendirilenler tavuk gübresinin işlenmeden çevreye bırakılmasının sonucu hem çevre kirlenmesi hem de topraklarda verimliliğin düşeceği yer altı su kaynaklarının kirleneceğini söyleyenlere nazire yaparcasına, "Tavuk gübresinin çevreye zararı yoktur" ifadesi kafaları karıştırdı.

Belki çevreye zararı yok ama, yazın sıcaklarda kokuyu nasıl gizleyeceğiz, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof. Dr. Sn. Rüveyda Akbay’ın dediği tavuk tüketimini, engelleyen birilerinin çıkıp konuşmasını mazaret olarak gösterirken, başkanı olduğu derneğin bu konudaki doğruların ne olduğunu, kamuoyuna bildirmesi gerekmez miydi diye düşünceleri aklımıza düşürdü.

Her ne olursa olsun, böylesi bir toplantının yapılmış olmasından, son derece mutluyuz. İkide bir haklarını savunamayan sessiz bir toplum olduğumuzun tutsaklığından, Bolu halkını kurtarıyor olması bakımından, yarar sağlıyor.

Tekrar emeği geçenlere teşekkürler diyorum.

Bu yazı toplam 728 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.