ŞOK İSTİFA

ŞOK İSTİFA

Türkiye Partisi Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Gülümser Heper, partisinden istifa etti.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener'in 12 Eylül'de yapılacak referandumu destekleyeceklerini açıklamasından sonra, partide ilk çatlak oluştu. AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gülümser Heper, genel başkanlarının önce referanduma hayır diyeceklerini, daha sonra ise evet diyerek destekleyeceklerini açıklamasının ardından partiden istifa kararı aldı. Heper gazetemize yaptığı açıklamada, “Alınan bu kararın parti içi çoğunluğunun kararı olup olmadığını dahi bir MKYK üyesi olarak bilmiyorum. Yapılan açıklama sonrası kamuoyunda çeşitli yorumlar oluştu. Bu açıklamayı yanlış bulduğum için istifa etme kararı aldım” dedi. Heper'in istifa dilekçesi ise şöyle:

“Türkiye Partisi Merkez Karar Yürütme Kurulu'na

24.07.2010

Varlığımı borçlu olduğum Cumhuriyet'in farklı sosyal ve siyasi ortamlarında yetişmiş kadın bir akademisyeni olarak Türkiye Partisi kadrolarında sizlerle birlikte çalışmak istedim. Bu sürece başladığımda da, devamında da inandığım doğrularımın önünde hiçbir gücün olamayacağını biliyor ve sizlerin de beni bu düşünce zenginliği içerisinde kabul ettiğinizi düşünüyordum. Bu doğrularımın da kişisel doğrular olarak kabulünden önce evrensel olması gerektiğinin bilincindeyim.

Bu süreçte karşılaştığım bazı olayları kişiselleştirmekten endişe ettiğim için sustum. Bu suskunluğun herhangi bir ikincil kazanç endişesinden değil; süreci algılayabilmek için olduğunu bilmenizi isterim. Genel başkanımız, AKP anayasasına farklı ortamlarda yaptığı eleştirilerde “AKP'nin hukuk sistemini kontrol etme çabası ve toplumsal uzlaşı ile oluşturulmadığı” değerlendirmeleri yaparken aniden kamuoyuna AKP anayasasına “EVET” oyu kullanacağız açıklaması bu kurguda yanlış bir şeyler olduğunu tarafıma ispatlamış bulunmaktadır. Bu açıklamanın kamuoyundan tarafıma dönüşü şu “Nihayet çizginizi buldunuz” ve buna benzeyen cümleler ile olmuştur. Ayrıca bu kararın parti içi çoğunluğunun kararı olup olmadığını dahi bir MKYK üyesi olarak bilmemekteyim. Çoğunluğun kararı olarak partimden tarafıma sunulan bu kararın evrensel olamayacağı sadece gücü yansıtabileceği gibi naçizane düşüncelerim mevcut. Güç dengelerinin acımasız çarkları içerisinde savrulan bir toplumun yine güç dengesi üzerine kurgulanmış bir ilave siyasi partiye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.

Bu konuda söylenebilecek çok şey olmakla birlikte bu söylemlerin çoğunluk vicdanı üzerine bir etki yapıp yapmayacağından bile endişeliyim. Bu konuda yanılmış olmayı ümit etmenin halen insani bir beklentim olduğunu bilmenizi isterim.

Bu görevin devamının sadece kendi adıma ilkesizlik olduğu düşüncesi ile süreçten istifamın kabulünü saygılarımla arz ederim."


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.