Sokağa atılmaktan korkuyoruz

Sokağa atılmaktan korkuyoruz

SEDAŞ prefabriklerinde ikamet eden yoksul vatandaşlar, her an prefabriklerden çıkartılma korkusuyla yaşadıklarını dile getirerek; devletin kendileriyle ilgilenmesini istediler.

SEDAŞ prefabriklerinde ikamet eden yoksul vatandaşlar, her an prefabriklerden çıkartılma korkusuyla yaşadıklarını dile getirerek; devletin kendileriyle ilgilenmesini istediler.

1999 yılında yaşanan iki büyük depremin ardından, Bolu'daki depremzedeler için Sakarya Elektrik Dağıtım A. Ş.'nin arsasına kurulan prefabriklerde yaşayan vatandaşlar tepkili. Yetkililer tarafından 30 Haziran'a kadar kendilerine yeni bir yer gösterileceğinin söylendiğini, ancak hiçbir çalışmanın yapılmadığını belirten prefabrik sakinleri; her an evden çıkartılma korkusuyla yaşıyorlar. Depremin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, kendilerinin hala prefabriklerde oturmalarının nedenini, yoksul olmalarına bağlayan vatandaşlar; kendilerini prefabriklerden çıkartmak isteyen Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü, Bolu Valiliği ve Afet İşleri Müdürlüğü'ne tepkilerini dile getirerek, sokağa atılmaktan korktuklarını vurguladılar.

BİZ DE BU DEVLETİN UŞAĞIYIZ

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü tarafından 30 Haziran'a kadar fakir ailelerin tespit edilerek, yeni bir yerleşim alanı konusunda yardımcı olacaklarını söylediklerini belirten Nazile Arslan; "Siz oturun, biz 30 Haziran'a kadar size yardımcı olup, güzel bir yere yerleştireceğiz' dediler. Ancak bugün 5 Temmuz olmasına rağmen, hala haber vermediler. Her an evden çıkartılma korkusuyla cebelleşiyoruz. Prefabrik satın almak isteyenler buraya gelerek, prefabrikleri seçip beğeniyorlar. Sonrada prefabriği söküp götürüyorlar. Hiç kimseye de bir şey sormuyorlar. Benim 4 çocuğum var, biri askerde. Askerde olan çocuğumun elde ettiği gelirle geçiniyorduk. Eşim sara hastası olduğu için çalışamıyor. Arada sırada hamallık yapıyor, 5-10 milyon getirebilirse getiriyor, fakat geçinemiyoruz. Biz de bu devletin uşağıyız. Parası olan herkes prefabriklerden çıkıp ev tuttu. Ama biz kaldık, çünkü paramız yok. Burada kalanların arasında maddi durumu iyi olan yok. Öğretmenler ve okul müdürleri yardım edip, yemeklik getiriyorlar. Çocuklarımın psikolojisi de, prefabrikten çıkartılacağımız için bozuldu. Buna rağmen bizlere yardımcı olmuyorlar" şeklinde konuştu.

ARAŞTIRMA YAPIN DEDİK, AMA HALA YAPMADILAR

Eşi ölmüş olan Sabriye Güler ise, Belediye'den kendilerine oturacak bir yer göstermesini istiyor. Çadırda bile oturabileceklerini belirten Güler, konuşmasına şu şekilde devam etti; "3 çocuğumla birlikte yaşıyorum. 3-4 ayda bir Valilik Sosyal Yardımlaşma'dan yardım alabilirsek alıyoruz. O da 250 milyon ve her zaman da aynı olmuyor. Evin elektriği de, suyu da yok. Abone olamadığım için kestiler. Çocuklarımın birinin ayakkabısı yok, diğeri ise arkadaşının ayakkabısını giyiyor. Geçim sıkıntısından sinir-stres hastası oldum. Şimdi çıkan yasayla, yeşil kartım olmasına rağmen ilaçların %20'sini ödememi istiyorlar. 20 milyonum olmadığı için ilaçlarımı alamadım ve tedavim yarıda kaldı. İki de bir düşüp bayılıyorum. Bayındırlık ve İskan Müdürü'nün kendisi '30 Haziran'a kadar yer göstereceğiz' dedi, ama hala göstermediler. Biz dedik ki, 'Araştırma yapın, eğer bir yerden gelirimiz varsa vermeyin' dedik. Ama hala bir araştırma yapılmadı. Aşağıdaki prefabriklerden birinde oturan yaşlı bir kadın vardı, prefabriğini söküp götürdüler. Kadın bağırdı, çağırdı ama nafile. Şimdi o kadın nerede kimse bilmiyor."

NEYİM VAR Kİ, NEYİ Mİ ALACAKLAR?

40 metrekarelik prefabrikte 10 kişi yaşadıklarını belirten Hamiyet Erdem ise, "Hiçbir gelirimiz yok. Eşim benden ayrıldı. 2 tane saralı çocuğum var, birinin de ameliyat olması gerekiyor. Tek gelirimiz kümeslerden kamyonlara tavuk yüklemek. Kızların gidip çalışıyorlar. O da iş olursa. Ne zaman ne kadar kazanacakları hiç belli değil. Türk, Kürt, çingene diye ayırım yapılmadan, geliri olmayan ailelere bir yer tahsis edilmeli. Ev kiraları ateş pahası, asgari ücret fiyatına ev kiralıyorsun. 11 aylık prefabrik kirası, 2 aylık da elektrik borcum var. İcra gelecekmiş, gelirse gelsin. Neyim var ki, neyi mi alacaklar?" şeklinde konuşurken, Bolu Valililiği'nin kendilerine sahip çıkması gerekirken, prefabriklerden çıkartmak istediklerini vurguladı.

GİDİP YİNE PREFABRİKTE YAŞAYALIM

Firdevs Özkan ise, 3 gün önce 9 yaşındaki Hüseyin ismindeki çocuğunun gelin arabası konvoyu altında kalarak can verdiğini ve buna rağmen prefabriklerden çıkartılmak istendiklerini kaydetti. Prefabrikte 4 kişi kaldıklarını belirten Özkan, "3 aydan 3 aya bir çocuğumun aldığı sakatlık maaşı var. Bir de vefat eden eşimin 150 milyonluk maaşı var. Yani 300 milyonla 4 kişi geçinmeye çalışıyoruz. Belediyeden yemek alıyoruz. Paramız olmadığı için de, bir ev tutup çıkamıyoruz. Elektrik borcum 400 milyona ulaştı. Üstelik sadece bizim durumumuz değil, burada yaşayan herkesin durumu böyle. Depremin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen halen burada kalıyorsak, maddi durumumuzun olmamasından. Karaçayır'da boş prefabrikler var, hiç olmazsa onlardan versinler. Gidip yine prefabrikte yaşayalım. Ama bizi çıkartacaklar, sokakta kalacağız diye çok korkuyoruz" dedi.

HER GÜN BİR BAŞKA KOMŞUMUN EVİNDE KALIYORUM

4 çocuğuyla birlikte her gün bir başka komşusunda kaldığını belirten 42 yaşındaki Kadın Özcan ise, "Prefabrikleri kaldıracaklar diye ev tuttum. Ancak evin kirasını ödeyemeyince ev sahibi 4 çocuğumla birlikte beni evden attı. Ben de eşyalarımı bir komşumun kömürlüğüne bırakıp, eski komşularımın yanına geldim. Her gün birisi misafir ediyor, her gün 4 çocuğumla bir başka komşumun evinde kalıyorum. Prefabrikte otururken, sosyal yardımlaşmadan yardım alıyorduk. Ancak eve çıkınca onu da kestiler, şimdi hiçbir gelirimiz yok" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.