Sokak ve caddelerimiz

    Sokak ve caddeler bir şehrin aynasıdır. Oralarda belediyenin organize çalışmalarından yansımayı, orada; toplumun davranışlarını yani, kendimizi görürüz.

    Sokak ve caddelerin temizliği yılın her mevsiminde kendine özgü görünümüyle ya göze batan çirkinliği ile ya da, çirkin görüntüsünün yanında çevreyi rahatsız eden kokusuyla gündeme gelir. Bu konuda ne yapmalıyım, ne yapıyorum? sorusuna verilmesi gereken yanıt yerine, hep suçu atabileceğimiz kişileri, kurumları ararız. İşini ve sorumluluğunu bilemeyen pasaklılar gibi evinin külünü sıkıştığında kilimin altına süpürüverme alışkanlığımız, sokak ve caddeler gündeme geldiğinde sanki daha sorumsuz, daha pervasız daha rahatız. Eğer bizler; çöpümüzü oraya buraya atıverme alışkanlıklarımızdan ille de AB dayatmaları sonucu vazgeçecek isek, vay bizim “temizlik imanın yarısıdır” anlayışımıza...

    Bir beldenin temizliği gündeme geldiğinde aklımıza gelen kurum kendimizden önce belediyedir. Evimizden dışarı attığımız ilk adımda ayağımıza takılan taştan sorumlu tutarız belediyeyi. Çöp olayında da aynıdır düşüncelerimiz. Çöp vergisi (çevre temizlik) veriyoruz, temizlensin düşüncesi olumsuz davranışlarımızı sanki hoş karşılatacak!..

    İşte kış geldi. Kimi mekanlarda kalorifer, kimi evlerde soba atıklarını sokaklarda herkesin kendi kafasına göre uygun gördüğü yerlere gelişi güzel döküvermesi, hem tehlikeye hem de çirkin görüntü ve pisliğe davetiye çıkarıyor. Bu durumda belediye ne yapıyor? Her hanede oturanları bilgilendirmek amaçlı el ilanlarını kapılara yapıştırıyor. Hangi mahalle hangi gün ve saatlerde kalorifer cürufu ve soba külünü alacağını bildiriyor. Kural ihlalinde cezai müeyyide uygulayacağını belirtiyor. Sonuç! Ne bizler ne de, kuralı koyanlar uymuyor getirilen uygulamaya.

    Elin Avrupalısı çöpünü değerlendirmesini biliyor. Vatandaşını bu konuda bilinçlendirmiş. Evsel atıkları ayrı biriktiriyor gübrede değerlendiriyor. Kağıt, naylon,teneke gibi madensel atıkları ayrı biriktirip ekonomiye kazandırıyor. Nerede yapıyor bu işi? Vatandaş bilinçlenmiş evinde yapıyor bu ayrıştırmayı. Peki biz onlardan daha beceriksiz, daha mı akılsızız? Elbette değil, ama bizler sanki toplumun menfaatlerini hiçe sayan umursamaz davranışlarımızla bencilliğimizi keyfiliğimizi ispatlamaya çalışır gibiyiz.

    Şimdi belediye yaklaşık beş trilyonluk bir çöp toplama, depolama yerinin yapımına başlamış. Buraya çöpler ayrışmış olarak gelecek.

    Peki nasıl becereceğiz biz bu işi? Bu sorumsuzluğumuz böyle devam ettiği müddetçe nasıl geleceğiz bu işin üstesinden? Güzellikleri yaşabilmek için ille de zor kullanılarak mı geleceğiz doğru yola?

    Bir siyasi partiyi temsilen görevlendirilen yönetimi tasvip etmeyebiliriz. Başkanı ve Meclisini sevmeyebiliriz.

    Ne var ki yapılan bazı işlemler bu belde ve bu beldede yaşayan insanların gelecekleri için iyilikleri, güzellikleri meydana getirecekse alkışlayıp yardımcı olmak da görevimiz olmalı.

    Bize yakışan yemiz bir kent, bizim hakkımız, temiz bir kentte yaşamak olmalı.

11.11.2005
 

Bu yazı toplam 1303 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.