Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Solmaz-Ahmet Baysal

Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi’nin resmi açılışı, 24 Kasım 2005 tarihinde Öğretmenler Günü’nde yapıldı.

    Ahmet Abi açılışta yaptığı duygusal ve güzel konuşmayla öğretmenleri ve tesisi işletecek makama ve de kişilere çok önemli mesajlar verdi. Bu tesisin amacına uygun hizmet vermesini, bu tesise Bolu’daki bütün öğretmenlerin sahip çıkmasını, temiz ve güzel bir şekilde işletilmesini istedi. Adeta öğretmenlere vasiyet etti.

    Binanın yapımı ve iç donanımı için 4 trilyon civarında harcama yapan Solmaz ve Ahmet Baysal, ailelerinden kalan miraslarla ve kendi birikimleri ile bu çağdaş tesisi gerçekleştirdiler. Aynı zamanda İzzet Baysal'ın 1998 yılında öğretmenlere verdiği sözü de yerine getirdiler.

    1980 yılı öncesinde İzzet Baysal Caddesi’nde (bugün Bellona’nın bulunduğu yer) öğretmenlere ait bir bina vardı. Burası öğretmenevi değil, bir lokaldi, adı da Öğretmenler Lokali. Dernek şeklinde işletilen bu binada çeşitli siyasi etkinlikler olduğu gerekçesi ile ihtilalden sonra maliyeye geçti. Uzun zaman vergi dairesi olarak hizmet verdi.

    Daha sonraki yıllar hemen hemen bütün illerimizde devletimiz öğretmenler için öğretmenevi yaptı, ancak Bolu'ya bir türlü yapılamadı.

    Öğretmenlerimiz ihtiyaçları olan bir tesise kavuşabilmek için çok gayret ettiler, çalıştılar ama devletimizden bu işi bir türlü koparamadılar.

    Rahmetli Cahit Dinçtürk abimiz başta olmak üzere; devletin Bolu'ya yapmadığını yapan Mimar İzzet Baba’ya müracaat ettiler. Turizm ve Otelcilik Okulu’nda bir araya gelen öğretmenler, babamızdan öğretmenevi ile ilgili sözü aldılar.

    Tıp Fakültesi’nin inşaatının yapımına yoğunlaşan vakıf, öğretmenevinin yapımına kaynak ayıramadığı için iş gecikti.

    Ancak bu modern ve çağdaş tesisi yapmak Solmaz-Ahmet Baysal'a nasip oldu.

    Açılış töreni gerçekten çok güzel ve duygu yüklüydü.

    Ahmet Abi konuşmasında gene yapacağını yaptı hepimizi duygulandırdı ve ağlattı, oradaki insanları hayır yapmaya özendirdi.

    Güzel insanlar duyguludur, hassastır, sevecendir. Ahmet Abi Bolu'nun güzel insanlarının önde gidenidir.

    Şöyle bir düşünüyorum da, İzzet Baysal'ın Bolu'ya yatırımları olmasaydı Bolu'nun hali ne olurdu? Sağlık ve eğitimde devletimiz Bolu'nun ihtiyaçlarını bugünkü gibi karşılayabilir miydi?

    Ve inanıyorum ki Bolu bir kasaba hüviyetinden öteye gidemezdi.

    Bizler Baysal'lara laik olabilmek için onların eserlerine sahip çıkmalıyız, vasiyetlerini yerine getirmeliyiz. Amaçları doğrultusunda temiz ve güzel olarak korumalıyız.

    Bolu Öğretmenevi ve Eğitim Merkezi öğretmenlerimize hayırlı olsun.

30.11.2005
 

Bu yazı toplam 1407 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.