Son söz sizin

Son söz sizin

Ve Türkiye yarın sandık başına gidiyor. Seçim kararının alınmasına neden olan süreçten, belirlenen tarihe kadar birçok tartışmayı ve gerilimi bir arada yaşatan 22 Temmuz Milletvekili Genel Seçimleri'nde 42 milyon 533 bin 41 seçmen, 158 bin 700 sandıkta

Ve Türkiye yarın sandık başına gidiyor. Seçim kararının alınmasına neden olan süreçten, belirlenen tarihe kadar birçok tartışmayı ve gerilimi bir arada yaşatan 22 Temmuz Milletvekili Genel Seçimleri'nde 42 milyon 533 bin 41 seçmen, 158 bin 700 sandıkta oy kullanacak.

Geri sayım başladı. Ve seçmen yarın, siyasi tercihini ortaya koymak üzere sandık başına gidiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri aşamasında yaşanan kriz sonunda gidilen bu seçim, her adımında yaşanan gelişmeleri ile uzun yıllar konuşulacak ve tartışılacak. Meydanlardan yükselen karşılıklı suçlamalar, liderlerin dilinden düşmeyen vaatler, taahhütler, aralarında uçurumlar olan anketler, birbirinden renkli adaylar derken, 42 milyon 533 bin 41 seçmen, 85 seçim bölgesinde 158 bin 700 sandıkta kullanacağı oylarla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne göndereceği 550 milletvekilini belirleyecek. Yarın yapılacak genel seçimlerde, 726'sı bağımsız 7 bin 395 aday yarışacak, toplam 14 siyasi parti seçimlere katılacak.

BOLU SEÇMENİ 368 SANDIKTA OY KULLANACAK

Bolu'da ise, merkez ilçede 97 bin 692 olmak üzere İl genelinde toplam, 184 bin 831 seçmen sandık başına gidecek. Ve ikisi ceza evinde olmak üzere 370 sandıkta oy kullanacak. Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak. Oy verme işlemi, Bolu'da 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. YSK'ca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek.

OY PUSULALARI ÇARŞAF MİSALİ

Birleşik oy pusulasında sırasıyla; “Aydınlık Türkiye Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Saadet Partisi, İşçi Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Genç Parti, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Emek Partisi ve Türkiye Komünist Partisi” yer alacak. Türkiye'de ilk kez bağımsız adayların isimleri de birleşik oy pusulasında bulunacak. YSK'nın bu nedenle alta ve yana doğru genişlettiği oy pusulaların üst bölümünde siyasi partilere, alt ve yan bölümlerinde bağımsız adayların isimlerine yer verilecek. Bağımsız adayların da oy pusulasında yer alması, bazı siyasi partilerin bazı seçim çevrelerinde seçime girmemesi nedeniyle 85 seçim çevresi için farklı oy pusulası bastırıldı.

77 BİN 333 SEÇMENE 1 VEKİL

Seçmen listelerine göre, Türkiye'de ortalama 77 bin 333 seçmene 1 vekil düşüyor. Ancak milletvekilleri ülke bazında değil, il bazında seçileceği için her bir ilde milletvekiline düşen seçmen sayısı da farklılık gösteriyor.

ADAYLARIN EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSEK

Yüksek Seçim Kurulu'nun kesinleşmiş milletvekili aday listelerine göre, adayların eğitim durumları dikkate alındığında ise ilk sırada yüksekokul mezunları yer alıyor. Adayların 4 bin 86'sı üniversite/yüksekokul, 2 bin 369'u ortaokul/lise ve 940'ı da ilkokul mezunu. Milletvekili adayları içerisinde yaklaşık 850 emekli, 800 tüccar, 700 mühendis, 620 öğretmen, 450 avukat, 350 doktor/eczacı, 300 işadamı, 230 ev hanımı, 150 çiftçi, 130 öğretim üyesi/görevlisi ve 100 gazeteci bulunuyor. Adayların meslek grupları da çeşitlilik gösteriyor. Milletvekili olmak için yarışacak adaylar, ev hanımlarından doktora, işverenden sendikacıya, çiftçiden esnafa, gemi adamından estetisyene kadar geniş bir yelpaze oluşturuyor. Adaylar arasında aktörlük, aşçılık, bakkallık, balıkçılık, berberlik, dağcılık, fahri imamlık, fırıncılık, kabzımallık, kapıcılık, masörlük, oto ressamlığı ve sıvacılık gibi mesleklerin mensupları da bulunuyor.

PARMAKLAR YİNE BOYANACAK

Oy verme işlemi tamamlanıp seçmenin imzası alındıktan sonra ve seçmenin sol el işaret parmağının tırnağı ile etinin birleştiği yer çıkmayan boya ile boyanacak. Görme özürlüler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıkları açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Hamileler, hastalar ve özürlüler sıra bekletilmeden oylarını verecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.