Son yolculuğun izdüşümü

Mengen Aşçılar Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Sn. Fatih Kılıç, kalbine yenik düşmüş. 49 yaşında yaşama veda haberini duyduğumda, herkes gibi ben de üzülmüş, Allah rahmet eylesin demiştim.

    Sn. Kılıç’la mesai birlikteliğim yoktu ama, çeşitli etkinliklerdeki aktif halinden işini seven ve iyi yapan bir idareci olduğunu gördüm. En son Mengen Aşçılar Festivali’nde birlikte olduk. Yalnız Bolu’dan Mengen’e gelenlere değil, bütün konuklara çok yakın ilgi göstererek, dikkatleri üzerinde toplamıştı.

    Bu tür meslek liselerde tatil şehirleri Akdeniz ve Ege sahillerindeki turizm ağırlıklı işletmelerde öğrenci yerleştirmeleri olur. Bu amaçla, hayata veda ettiği son durak Antalya olmuş.

    01.04.2006 sabahleyin Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organizasyonunda, Valilik oluru ile tahsis edilmiş bir araçla, Mengen’e gitmek üzere yola çıktık. Saat 10.00’da okul bahçesinde tören yapılacak, cenaze, memleketi Amasya’da toprağa verilecekti.

    Okula geldiğimizde çok yoğun bir kalabalıkla karşılaştık. Mengen nüfusuna kıyasladığımızda, gerçekten fazlaydı toplananların sayısı. Bahçe sivil resmi öğretmen olmayan bürokrat ve öğrencilerden oluşuyordu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Antalya aşçılarından oluşan temsilcilerden de gelenler vardı. Öğrencilerin kollarında siyah bantlar, herkes üzgün, hepsinin gözleri yaşlı.

    Böyle muhteşem kalabalığı gördüğümde, “Bir mucize olsa da görebilse Sn. Kılıç bu kalabalığı” diye düşündüm. Son zamanlarda yaşatılan yersiz ve zamansız trafik sirkülasyonundan etkilenip, yaşadığı stres ve ruhsal bunalıma neden olan olaylarda, ne kadar haklı, ne kadar haksız olduğuna ait kamuoyunun gösterdiği ilgiyi görür rahatlardı. Hiç değilse huzur içinde çıkardı son yolculuğuna.

    Sade bir törende öğrencisinin konuşması anlamlıydı. Okul adına bir konuşmadan sonra cenaze namazı, ardından dua ve alkışlarla uğurlandı Sn. Kılıç.

    Her yerde her zaman rastlanan, basit ama önemli olayları burada da yaşadık. Ses düzeni cenaze geldikten sonra akla gelmiş olmalı ki; epey zaman aldı sesin mikrofondan yankılanması. Elektronik cihazların ne zaman nasıl bir teknik arıza gösterecekleri bilinmesine bilinmez de. Bu gecikme daha düzenin kurulması anında gerçekleştiği için, bekleyenlerin dikkatini çekti.

    Bir öğretmenin ya da yöneticinin arkasından yapılan törendeki konuşmacılar da yönetmeliklerle belirlenmiş miydi bilemiyorum. Ama orada Milli Eğitim ve Bakanlık temsilcisi neden konuşmadılar, bu merak konusu oldu kalabalık içinde.

    Törende ilgimi çeken en önemli olay da şuydu: Cenazeyi uğurladıktan sonra aracımıza giderken, önümde giden grubun konuşmaları yankılanıyordu kulaklarımda. Çoğunluğunun Mengen’in sivil halkından ve bürokratından olduğunu tahmin ettiğim insanlar şöyle konuşuyorlardı:

    “Mengenliyim diyen, Mengenli olduğunu iddia eden herkes, bu adamın Mengen için yaptıklarının yarısını yapmış olsa, Mengen bugünkünden çok daha farklı konumda olabilirdi.” Bu söz başka birşey söylemeyi gerektirmiyor. Bizim huyumuzdur, “Elimizdeki değerin kıymetini, kaybettiğimizde anlarız.” Mekanın cennet, Allah’ın rahmeti üzerine olsun aziz kardeşim. Kederli ailene sabırlar diliyorum.

03.04.2006

Bu yazı toplam 815 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.