Sonuç merak ediliyor

Sonuç merak ediliyor

Bolu Belediyesi’ne ait işyerlerinin satış ihalesinde geriye sayım başladı. Uzun yıllardır Belediye’nin kiracısı olarak Bolu halkına hizmet veren esnaflar dün Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’la bir araya gelerek ihale öncesi içinde bulundukları durumu anlattılar.

Dün Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın makamında gerçekleşen toplantıda Başkan Yılmaz, esnafların sorunlarını dinledi. Toplantı sonrası açıklama yapan Yılmaz “Toplantımızı yaptık. Arkadaşlarımızın sorunlarını dinledik. Bizde dertlerimizi anlattık. Uyumlu bir toplantı yapıldı.  Bolu Belediyesi alt yapı çalışmalarına hız vermiştir. Bolu’nun alt yapısını yenilemek zorundadır. Yeraltındaki su şebekemizde yüzde 57 oranında kaybımız var. Suyun nereye gittiğini bilmiyoruz. Yani bu şebekeyi yenilememiz ve seviyeyi yüzde 20’lere düşürmemiz lazım. Bu müthiş bir gereklilik. Yağmur suyu hattımızı çözmemiz lazım. Yağmur yağdığında nasıl bir noktaya geldiğimizi görüyorsunuz. Kanalizasyonla ilgili sıkıntılarımızı çözmemiz lazım” dedi.

ÖNEMLİ OLAN NETİCEDEN HEPİMİZİN MEMNUN OLMASI

Yılmaz açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Dünya’nın en güzel kentinde artık bu sorunların yaşanmaması lazım. Çözülecek problemleri bir kerede çözüp bir daha bir daha bu sorunların yaşanmasını engellemek lazım. Şuanda böyle bir çalışma içersindeyiz, böyle bir çalışma için paraya ihtiyacımız var. Böyle bir para içinde dükkânlarımızı satıyoruz. Uygun şartlarda biz işyerlerimizi satmak için gayret edeceğiz. Esnaflarımızda yıllardır o dükkânlarda kalmışlar, o dükkânla bütünleşmişler. Onların da kendilerine göre haklı tarafları var. Çok güzel bir görüşme oldu. İnşallah bu görüşmeden onlarda memnun kalmıştır”

İNŞALLAH BİZİ ÜZMEZLER

Toplantı sonrası, işyeri kiracılarının bir kısmı Yılmaz’ın yaptığı açıklamalarla ikna olurken bir kısmı ise Yılmaz’la aynı düşünceye sahip olmadıklarını söylediler. Adaş Kırtasiye'nin işletmecisi Ercan Akın “Bir defa işyerleri için talep edilen bedeller çok yüksek. Bu durumu Başkan’la yaptığımız toplantıda kendisine ilettik. Başkan bu konuyu değerlendireceklerini söyledi. Başkanımız ayrıca bize taksit yapacağını söyledi. Ama ne derece bu yapılabilir onu bilemiyoruz. Yalnız bizim işyerimizle aşağıdaki işyerleri arasında metrekare olarak belirlenen fiyatlarda çok ciddi farklılık var. Bu durumun eşitleneceği söylendi bekliyoruz. İnşallah ihale süreci bizim beklediğimiz gibi olur. İnşallah bizi üzmezler” dedi.

HERHANGİ BİR ÖNCELİĞİN OLMAYACAĞINI SÖYLEDİ

Tekin İnşaat'ın sahibi Birol Karatekin, yaşanan süreçle ilgili  şöyle konuştu: “Bu gün Belediye’de yaptığımız toplantıda toplantıya katılan esnafların farklı beklentiler vardı. Kimi ‘Satılmasın’ dedi, kimi öncelik tanınması gerektiğini söyledi. Ama ihale süreci zaten başladı. İhale dosyaları satılıyor. Herkesle beraber gireceksiniz, yüksek fiyat veren de alacak dedi Başkanımız. Yapılacak ihalede herhangi bir önceliğin olmayacağını söyledi”

SÖZ HAVADA KALIYOR

Karatekin açıklamasının devamında “Açık ihalede herkes fiyat verirken açık bir şekilde konuşarak giriyor. En yüksek fiyatı verenin daha üstünde bir fiyat vermemiz gerekiyor ki alabilelim. İhalede son belirlenen rakamı işyerinde mevcut oturan kiracıya sorsa bu defa ihaleye giren diğer taraf bu duruma itiraz eder. Yapılacak ihale tamamen ortada olacak. Bizi mağdur etmeyeceğini söylüyor ama sonuçta açık arttırma ile ihale yapılacak. Verilen bir söz var ama bu söz havada kalıyor, pek inandırıcı değil.  Kamu ihale kurumunun ihale şartları açık orada zaten her şey yazıyor” dedi.

ESNAFIMIZA TEKLİF EDECEĞİZ

Belediye dükkân kiracıları görüşmenin en sonunda Belediye Başkanı Yılmaz “Yaptığımız ihalenin neticesinde en yüksek fiyatları veren kişi ihaleyi kesin olarak kazanmış sayılmayacak. İhalede artırma sonucu belirlenen fiyatı işyerinin içinde oturan esnafa bir kez daha teklif edeceğiz. Esnafımız şayet ihaledeki en yüksek miktarı ihale sonrası görüşmelerimizde verirse, dükkânın içinde bulunan esnafa tapusunu vereceğiz” diye konuştu.

Belediye dükkânlarında bulunan esnaflar ise bu yöntemin nasıl bir sonuç vereceğini bilemediklerini ifade ettiler.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.