Sonuçlar Haziran 2005’te gelecek

Sonuçlar Haziran 2005’te gelecek

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, ilimizin jeoteknik ve jeofizik yeraltı çalışmaları ile tüm binaların koordinatları, Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı’na gönderildi. Sonucun

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, ilimizin jeoteknik ve jeofizik yeraltı çalışmaları ile tüm binaların koordinatları, Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı’na gönderildi. Sonucun 2005 yılı Haziran ayı sonuna kadar ortaya çıkması bekleniyor.

12 Kasım 1999 depreminden sonra, Belediye tarafından Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı ile yapılan protokol sonucu; İlimizde meydana gelebilecek deprem zararlarının gerek olasılıksal ve gerekse deterministik açıdan (senaryo depremlerine dayalı olarak) tahmin edilmesi ve bu zararların azaltılmasına yönelik rasyonel tedbir ve tavsiyelerin belirlenmesi (Deprem Master Planı) ile ilgili araştırma, derleme, değerlendirme ve danışmanlık hizmetlerinin hazırlanması konusunda, birinci etap çalışmalar tamamlandı.

Birinci etap çalışmalarında; hasarsız, az hasarlı, 3 kat ve üzeri, 1980 ve 1998 yıllarında yapı ruhsatı alan betonarme yapıların bina bazında 1300, daire bazında 11821 mesken bilgileri (tüm teknik bilgiler) incelemeleri tamamlandı.

Belediye ile Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı arasında protokol gereği, bu çalışmalarla ilgili yapıların tüm teknik bilgilerinin bilgisayar ortamında oluşturulması için, ilimizde faaliyet gösteren proje müellefi inşaat mühendisleriyle bir anlaşma yapıldı. Belediye İmar Müdürlüğü denetimlerinde arşiv projelerinin hokojen bir şekilde dağıtımı yapılacak ve bu çalışmalar yine Belediye’nin teknik elemanlarınca İnşaat Mühendisleri Temsilciliği’nde bilgisayar yardımı ile CD’lere aktarıldı. Bu CD’lerdeki teknik bilgilere ilave olarak, Belediye Jeoloji Mühendisi ve Şehir Plancısı tarafından ilimizin genel jeoteknik ve jeofizik yeraltı çalışmaları ile tüm binaların koordinatları Bolu Valiliği Coğrafi Bilgi Sistemi CD’leri ile biraraya getirilerek, Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı’na iletildi. Deprem Master planı çalışmalarının Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından tamamlanması sonrasında, ortaya çıkacak sonuç, Belediye’ye iletilecek. Yapılan görüşmelerde Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanlığı’nın 2005 yılı Haziran ayı sonuna kadar neticeleneceği sözünü verdiği ifade edildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, bu Deprem Master Planı çalışmalarında proje müellefi inşaat mühendisleri taşeron görevi üstlenerek, görevlerini tamamladılar ve hakedişleri de kendilerine ödendi. Yapılan açıklamada, Deprem Master Planı çalışmalarının, Belediye’nin bir ürünü olarak halen devam ettiği, aşamalar tamamlandığında kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.