Sorun var mı?

Sorun var mı?

Çöp sorununun, yapılan özelleştirme sonrasında nasıl bir boyut kazanacağını sorduğumuz Belediye Temizlik İşleri Müdürü Bünyamin Gürhan, çöp sorunu diye birşeyin olmadığını söyledi. Vatandaşlar ise çöp sorunu üzerinde fazla durulma

Çöp sorununun, yapılan özelleştirme sonrasında nasıl bir boyut kazanacağını sorduğumuz Belediye Temizlik İşleri Müdürü Bünyamin Gürhan, çöp sorunu diye birşeyin olmadığını söyledi. Vatandaşlar ise çöp sorunu üzerinde fazla durulmadığını ve bir boşvermişliğin olduğunu söyledi.

Çöp sorununun, özelleştirme sayesinde çözülüp çözülemeyeceğine dair hem vatandaşlarımızla, hem de Belediye Temizlik İşleri Müdürü ile görüştük. Temizlik İşleri Müdürü Gürhan, görüşmemiz esnasında çöp sorunu diye bir sorunun olmadığını belirtirken, halkımız Gürhan'ın söylediklerinden farklı şeyler söylüyor. Üstelik daha önce Bolu'ya hizmet veren Belediye Temizlik İşlerinin 17 aracı varken, 15 Mart'tan sonra ihaleyi kazanan firma 4 çöp toplama kamyonuyla Bolu'ya hizmet verecek.

MÜCAVİR ALANI BİZ TEMİZLEYECEĞİZ

Çöp ihalesine katılan 11 firmadan, Canpak isimli firmanın ihaleyi kazandığını belirten Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Bünyamin Gürhan, "Bugün yarın resmi prosedür hazırlanmış olur. Bizde onun için bir takım hazırlıklar içerisindeyiz. İhaleyi kazanan firma sadece şehir içerisindeki çöpleri toplayacak, bizde Belediye mücavir alanı içerisinde bulunan köylere hizmet vermeye devam edeceğiz. Ayrıca şehir merkezini ve turistlik yerlerin elle ve araçlarla temizlenmesi işini de yine biz devam edeceğiz."

ASIL SORUN VATANDAŞLARDAN KAYNAKLANIYOR

AB'ye uyum yasaları altında yeni yönetmeliklerin çıkıp, katı atık yönetmeliğinin değişeceğini belirten Gürhan, yeni yönetmeliklerin kendilerini ve halkı zora sokacağını söyledi. Çöp toplama ihalesini kazanan Canpak firmasının sıkıştırmalı 4 çöp toplama kamyonu, 1 damperli kamyon ve 1 traktör kepçeyle Bolu halkına hizmet vereceğini söyleyen Gürhan, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Canpak firması eğer çöpleri toplamada yetersiz kalırsa, yeni araç alır diye düşünüyorum. Fakat bu konu, Belediye ile firma arasında yapılan anlaşmada belirtilmiş değil, yani tamamıyla firmanın inisiyatifinde. Aslında çöp sorunu diye bir şey de yok, asıl sorun vatandaşların çöplerini zamanında çıkarmaması. Herkes kendince haklı, çünkü farklı konumlardan işe bakıyorlar, işin içini bilmiyorlar. Avrupa'da çöp konteynırları plastikten, bizde demirden olduğu için çürüyor. Üstelik orada çok güzel bir poşetleme sistemi var, konteynıra su sızmıyor, koku yapmıyor. Önceden vatandaşlar konteynıra çöpünü istediği zaman atıyordu. O da biz toplayıncaya kadar orada kalıyor, hastalık ve koku saçıyordu. Şimdi ise birkaç saat içerisinde çöpleri toplanmış oluyor. Ne koku ne de hastalık oluyor."

CEZA, ADAPTEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Şimdi zabıtanın uyguladığı para cezası sistemiyle, vatandaşları yeni uygulamaya daha çabuk adapte ettiklerini söyleyen Gürhan; "Ben Ankara'da doğup büyüdüm, orada 1983 yılında uygulanan poşet sisteminden halk çok memnundu. Burada uygulanandan ise herkes şikâyetçi. Çöplerin saatinde ve poşetli olarak çıkartılması için vatandaşlarımızı uyardık, el ilanları dağıttık, apartmanlara yazılar astık; fakat halkımız hala buna uymuyor.

Buna uyulduğu takdirde her hangi bir sorun yaşanmaz, onun için halkımızdan kurallara uymasını istiyorum" şeklinde konuştu.

YAPAMIYORUZ AMA YAPACAK ARAÇLARIMIZ VAR

Çöp sularının etrafa fazlaca yayılması durumunda, "Pis koku yapan ve hastalık yayan sular temizleniyor mu?" sorusuna ise, Temizlik İşleri Müdürü Bünyamin Gürhan; "Geceleri de kış olduğu için, donma olayının olmaması için yıkama yapamıyoruz. Fakat yıkama araçlarımız var" şeklinde cevap verdi. Temizlik İşleri Müdürü Bünyamin Gürhan’ın söyledikleri böyleyken, vatandaş, çöp sorunu üzerinde yeterince durulmadığından şikayetçi. Çözüm için herkesin, elinden geleni yapabileceğini söyleyen vatandaşlar, "Zaten temiz olan bir sokakta, hiç kimse çöpünü yere atmaz" dediler.

Denetleme şart

Orman-İş Sendikasından emekli olan 81 yaşındaki Hakkı Demir isimli vatandaşımız çöp sorunu ile ilgili olarak şunları söyledi; "Yolun ortasını süpürmek sorunu gidermez. Sorunu görmek için, asıl sokak aralarına bakmak gerekiyor. Çöplerden asfalt görünmüyor, çöpler olduğu yerde duruyor. Poşetle çöp uygulamasıda, çöplerin suları akıyor, poşet parçalanıp çöpler etrafa dağılıyor. Şu an havalar soğuk olduğu için çöpler kokmuyor. Havalar ısınınca ne olacak; kokudan, hastalıktan nasıl geçilecek. Sorunun çözümüne belediye karar versin.

Ama denetleme şart, özelleşince bile yeterince denetleme yapılmazsa sorun devam eder. Onun için denetleme grubu oluşturulmalı."

Halk şikayette bulunmalı

Ahmet Yalçın isimli 55 yaşındaki SSK Emeklisi ise, "Çöp sorunu üzerinde fazla durulmuyor. Sabahtan sonra şu köşedeki çöpler olduğu yerde duruyor. Hâlbuki daha fazla üzerinde durulması ve sıkı denetlenmesi gerekiyor. Özelleştirmede, disiplinli olmadığı takdirde bir işe yaramaz. Sabahtan beri buradayım, bir tane çöpçü görmedim. Çöpte çalışan kişiler ya az, ya da boş vermişlik var. Çözüm için halk şikayette bulunmalıdır, yoksa bu sorunun çözüleceği yok. Zaten sokağı temiz gören, çöpünü yere değil çöp kutusuna atacaktır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.