Sorunlarına çözüm arayan esnaf-2

            14.09.2004

"Yukarı Çarşıyı Koruma, Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği", Başkan Sn. Ahmet Yamaner’in Taşhan onarımındaki bilgilendirme ve çarşı esnafının sorunlarını içeren toplantı tarihinin belirlendiğini, bu toplantının benim yönetmemi istediğinde, çocukluğumun yukarı çarşısını gördüm.

Sorunların çözümünde diyalog, en geçerli yöntem. Derinlere, çok derinlere ulaşan rahatsızlıklarda en sağlıklı tedavi yöntemlerinden birisi, yürekten yapılan konuşmalardır. Yapılan bu konuşmalar konunun sorumluları, bilenleri ve bilgeleriyle olursa anlamlı ve sonuca ulaşır.

Bu toplantıda kentin, yukarı çarşı esnafı, Belediyesi, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve halk olarak temizlikten denetime, imardan emniyete neler yapılmış ya da nelerin yapılması gerek, gündeme gelecek, konuşulacak diye düşündüm.

Böylesi önemli bir konuyu sıcaklığını yitirmeden gündeme taşıyan Sn. Yamaner ve yönetimine esnafın teşekkürü olmalı.

Çocukluğumun çarşı esnafını, gelenekleriyle, görenekleriyle, davranışlarıyla günümüzde görmek imkanı yok.

Bilinen o ki, günümüz yukarı çarşı esnafının çoğu anılarımızda kalan insanların çocukları, torunlarıdır. Onlar da kendilerine bırakılan kültürel değerleri layık olduğu modern anlayışın çerçevesinde ait olduğu yere oturtacaklardır.

1998 yılında yukarı çarşı sokaklarının kırmızı tuğla ile kaplanmasından sonra yapılan törende, dönemin Belediye Başkanı Sn. Necdet Gören bu yapılanmanın Belediye, esnaf ve kamu kuruluşlarının birlikteliği ile meydana geldiğini, bunun için de Belediye kasasından 62 milyar lira çıktığını açıklıyor. O günün Valisi Sn. Nusret Miroğlu da "Herşeyin bir sahibi vardır. Yukarı çarşının sahibi de Yukarı Çarşı esnafıyla, Bolu halkıdır" demişti.

Bu çarşıya ait eskilerin Ramazan sohbetleri aklıma düştü. Sıpkat Efendi’nin asmalı kahvesinde yapılan sohbetler. Işıkları sabah ezanlarına kadar sönmeyen terziler ve arastacılar içinde kimisi bayrama yetişecek elbise için, kimi gıcırdaklı ayakkabı için iğne ucuyla elde edilen helal kazancın alınterini görmek belki bugün, pek olanaklı değil. Bu çarşının hoş havasını yaratanlar Salim Mızrak Usta’nın esprileri, Şekerci Hamit Şanver, Tüccar Ali Sarıkaya, Terzi İzzet, Çıkınlarlı Mustafa, Tuhafiyeci Sabri Talu, Hırdavatçı Ahmet Çatladı, ismiyle ünlü Kel Mustafa, Hoca İsmail, Bakkal Zeki Varlık vb.sözü sohbeti dinlenir, şakaları çekilir esnaf ve sanatkarlarla birlikte, Bakırcılar, Aktarlar çarşılarını, kapalı kadınlar pazarını unutmak mümkün değil.

Hepsini rahmetle andığımız eski insanların Yukarı Çarşıda sergilediklerini günümüzde yaşatmak zor. Zor olmayan eskinin güzellikleriyle oluşturduğu birlikteliği kurmanın böylesi toplantıların sonucunda olacağını bilebilmektir.

Devamı var

Bu yazı toplam 990 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.