Sosyal dengeler ve topluma etkileri

            01.07.2005

Türk insanı Anadolu'yu vatan yaptıktan sonra, bir yandan kendi kendine yeterli olabilmeye çalışmış öbür yandan da; sürekli iç ve dış DÜŞMANLA uğraşmak, mücadele etmek zorunda kalmıştır.

En son Kurtuluş Savaşı’na harap ve bitap düşmüş bir millet olarak girmemize rağmen 7 düvele karşı zafer kazanmış olarak çıktık...! Yüzyılın dahisi kabul edilen Büyük Önder M. Kemal ATATÜRK, ülkemizin tam bağımsızlığını koruyabilmesi için EKONOMİK kalkınmanın da sağlanması gerektiğine işaret etmiş, 15 yıllık icraat döneminde hem devleti teşkilatlandırmış, hem de ekonominin temellerini atmıştır. Fakirlik, cahillik, geri kalmışlık için savaş açmıştır.

Ülkemizin iç ve dış düşmanları onun ölümünden sonra yeniden bu milleti ekonomik ve siyaseten PRANGALAMAYA çalışmışlar. Çalışmaları sonucunda IMF, DÜNYA Bankası’na bizi mecbur etmişlerdir. Bu gün ülkemizin milli gelirinin % 76 'sı iç ve dış borç ödemelerine ve faizine gitmektedir. Borcumuzun genel toplamının 322 milyar dolar olduğu ifade edilmektedir.

Özellikle çok partili dönemden sonra kayırmacılık, hortumculuk, yap boz politikaları artmış, ekonomi rayından çıkarak Yüksek Enflasyon Ateşine yakalanmıştır. Zaman zaman yüksek ateş hastada krizlere neden olmuş bu krizleri atlatmanın yolu ise daha çok borçlanmak, daha çok ipotek altına girmekle sonuçlanmıştır.

Bozuk ekonomi ve tutarsız siyaset, toplum yapımızı da etkilemiştir. Bugün çekirdek aile yara almıştır. Gelir dağılımındaki bozulma işsizlik, herşeyin para olarak görüldüğü VAHŞİ KAPİTALİST (Liberal Ekonomi) modeli bizi bir yapan; yardımlaşma, hatır, gönül işlerini, aile içi dayanışmayı yok etmiştir. Büyük şehirlerimizde hırsızlık, kapkaç ve benzeri ekonomik suçlar artmıştır. Gündüzleri bile kapkaç, hırsızlık yapılmaya başlanmıştır.

Devletin kurumlarının soyulması, bankaların içinin boşaltılması, kayıt dışı ekonomi, mafyanın meşru kuvvetlerin yerini alması sonucunda: yeterli önlem alınamaması vatandaşın adalet duygusunu zedelemiş, suça ve suç işlemeye meyil atmıştır.

İnsanımızın şerefini, namusunu, birlik ve beraberliğini ayaklar altına almadan karnını tok sırtını pek tutmak mecburiyetindeyiz.

Hala ekonominin %51'i kayıt dışı; kayıtlıların da %50'si kayıt dışı ise; Ekonominin neredeyse %75 - % 76'sı kayıt dışı demektir. Milli gelirin %60'ını nüfusun %20’si almaktadır. Nüfusun %20'si de milli gelirin %20'sini almakta, yani 2,5 milyon insan milli gelirin % 80'ini almaktadır. Yukarıdaki ile aşağıdaki arasında uçurum % 260 olmuştur. Bu durumda ülkede eğer hala sosyal dengelerde YOK EDİCİ deprem olmamışsa, bu bizim İNANCIMIZ ve AİLE yapımızdaki sağlamlıktan kaynaklanmaktadır.

Bu kadar değerin yok olmaması için Refahın tabana yayılması, bölgesel kalkınma farklarının ortadan kaldırılması, eğitim sistemimizin sadece öğretime endekslenmeyip milli ve manevi değerleri kapsayan eğitime de yönelmesi gerekmektedir

Siyaset kurumu ülkenin ihtiyaçlarını tespit ederken çok kapsamlı çalışma ve araştırma yapmalı: Toplum bilimcilerce ülke gerçekleri iyice araştırılmalı, bu sonuçlar dikkate alınarak kanuni düzenlemeler ekonomik tedbir paketleri hazırlanmalıdır.

Çare birlik ve beraberlikle; yaşanan sıkıntıların, kaybedilen değerlerin iyi teşhisinde ve tedavi metotlarının dış değerlendirmelere göre değil; kendi gerçeklerimize göre yapılmasında.

Sosyal dengelerdeki bozulmanın toplum yapısına etkisi aynen domino taşlarının birbirini devirmesine benzer. Kimin nasıl etkileneceğini kestirmek oldukça güçtür..! Siyaset bilimciler, toplum bilimciler, bürokratlar, devleti yönetenler tehlikeyi görmeli ve gereğini yapmalıdır.

Bu yazı toplam 1153 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.