SP İl Başkanı Abdullah Uzun dünya gündeminde;"İddialarımız bir zemine dayanıyor"

SP İl Başkanı Abdullah Uzun dünya gündeminde;"İddialarımız bir zemine dayanıyor"

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun'un, 'Keneleri Bolu'ya İsrailli kadınlar mı getiriyor?' sorusu ile gündeme gelen iddiaların ardından, The Economist Dergisi'nin bu olaya yer vermesi ile konu uluslararası bir boyut kazandı.

Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Uzun'un, 'Keneleri Bolu'ya İsrailli kadınlar mı getiriyor?' sorusu ile gündeme gelen iddiaların ardından, The Economist Dergisi'nin bu olaya yer vermesi ile konu uluslararası bir boyut kazandı.

İsrail,'Askerlerimizi Bolu Dağ Tugayı'nda eğitin' talebinde bulundu mu?... Bolu-Kastamonu hattındaki turlar, bu talep reddedilince mi başladı?... Konya Ana Jet Üssü'nde eğitim gören ve Anadolu Kartalı Tatbikatı'na katılan İsrailli pilotlar, bir aydır Lübnan'a bomba yağdırıyor. Şimdi de İran'ı hedefe koyan İsrail, askerlerini Bolu Dağ Komando Tugayı'nda eğitmek istedi. Genelkurmay'dan olumsuz cevap alan İsraillilerin “turistik gezi” adı altında süren ilginç turları dikkat çekiyor.

Saadet Partisi Bolu İl Başkanı Abdullah Uzun'un “Keneleri Bolu'ya İsrailli kadınlar mı getiriyor?” sorusuyla başlayan İsrailli bayanların turlarıyla ilgili olay farklı boyutlarıyla yeniden gündemde. Milli Gazete ve Haber 7 internet sitesinin haberine göre, Saadet Partisi Bolu İl Başkanı Abdullah Uzun'u, 'Keneleri Bolu'ya İsrailli kadınlar mı getiriyor?' sorusu ile gündeme gelen iddiaların ardından The Economist Dergisi'nin bu olaya yer vermesi ile konu uluslararası bir boyut kazandı. Economist'in Türkiye'deki antisemitizm yükselişine dikkat çekerek hazırladığı haberde, Uzun'un Türkiye gündemine soktuğu kene olayı da yer aldı. The Economist, Uzun'un iddialarını şu şekilde verdi: “… Yahudiler artık kendilerini Türkiye'de güvende hissetmediklerini söylüyor. Bu arada, Türkiye'de bazı tuhaf komplo teorileri de dolaşıyor. İslamcı Saadet Partisi Lideri Recai Kutan geçen hafta, İsrailli kadın dağcıların, 20'den fazla insanın ölümüne yol açan bir salgın hastalıktan sorumlu olabileceği iddialarını araştırması için hükümete çağrıda bulundu. İslamcı bir gazete (Millî Gazete'yi kastediyor) okuyuculara, İsrailli ziyaretçilerin, hastalığın insanlara geçmesini sağlamak için dev boyuttaki keneleri ülkeye soktuklarını duyurdu.…”

“Ölümlerin rotası ve zamanlaması kuşkumuzu arttırıyor”

Konuyla ilgili olarak, Bolu Gündem'e açıklama yapan Uzun, iddiaların sağlam bir zemine dayandığını, halkın büyük bir tedirginlik içinde olduğunu ve İsrail Genelkurmay Başkanı'nın Genelkurmay Başkanımızı ziyareti sırasında, 'İsrail askerlerinin Bolu'da dağlarında yetiştirilmesi' isteğinin gayri resmi bir yolla gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Uzun, “Biz bu iddiaları Gerede İlçemizde, kene yüzünden ölümlerinin artması üzerine gündeme getirdik. İsrailli kafilenin buralara geliş tarihleri ile kenelerin gelişi ve ölümlerin zamanı birbirine uyuyor” dedi.

“İsrailli kadınlar bahsedildiği gibi yaşlı değil”

Uzun, Milli Gazete’ye yaptığı açıklamada, her hafta Salı günü İsraillileri bölgeye getiren turizm şirketi tarafından çadırların kurulduğunu ifade etti ve “Bu kadınlar buraya geliyorlar. Fakat ülkeleri başka bir ülkeye savaşıyor, daha doğrusu başka bir ülkeye saldırıyor. Bu kadınların çocukları, babaları, ağabeyleri yok mu? Bunlar hiç mi tedirgin olmuyorlar. Öte yandan İsrailliler asker millet. Yani kadın erkek ayrımı olmaksızın herkes asker... İsrail bu kadar asker gücüne ihtiyaç duyarken ve kadınlar da o toplumda asker iken, nasıl oluyor da bu genç kadınlar buraya geliyorlar?” diye sordu.

“İsrail Genelkurmay Başkanı'nın isteği gayri resmi yapılıyor mu?”

İsrail'in 22 Aralık 2005 tarihinde, İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz'un Türkiye'ye yaptığı ziyareti hatırlatan Uzun, “Bu ziyaretten 3-4 gün sonra ulusal ve buradaki yerel gazeteler, Halutz'un bizim Genelkurmay Başkanımızdan istekleri diye manşet girdiler. Halutz'un, 'Bolu dağ komandosunda, İsrail askerlerini eğitin, yetiştirin' diye Genelkurmay Başkanımızdan bir isteği olduğu gündeme getirildi. Biz Genelkurmay'ın bunu kabul etmediğini biliyoruz. Ve yorumcular da, 'İsrail, artık İran operasyonunu saklamıyor. Kendi askerinin, Türkiye'de yetişmesi istekte bulunmasının sebebi İran'a yönelik saldırı için hazırlıktır' diyor. Bolu'daki dağlık arazi Lübnan, Suriye ve İran arazileri ile paralellik gösteriyor. İsrail askeri hep çölde savaşmış. İlk defa böyle bir araziye çıkacak. 'Acaba resmi olarak olumlu cevap alamayan İsrail, başka bir yolla böyle bir çalışma yapabilir mi?' diye de düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

16.08.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.