SPORA DAiR SOHBETLER

SPORA DAiR SOHBETLER


Bolu Gündem Spor Servisi olarak bugünden başlayarak her hafta; Bolu'da sporun gündemini, güncelini “ Spora Dair Sohbetler “ de irdeleyecek bir çalışmanın içine girdik. “Spora Dair Sohbetler “ in önceliği elbette Boluspor olacak. Ancak oluşturduğumuz formatımızın bir gereği olarak tüm spor dallarına ve Bolu'daki bütün sportif etkinliklere de sayfamızı açık tutacağız. Her hafta konunun uzmanı, sporun kaynağından konuklarımız olacak.

Bu ilk bölümde Bolu Gündem Spor Servisi olarak Başkan Necip Çarıkcı'nın gözaltına alınma sürecinden başlayarak, 9 futbolcu ile yolların ayrılması kararını ve tabi ki 15 Mayıs'ta yapılacak olan olağanüstü kongreyi konuştuk. Boluspor'da başkanlık yapmış gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Süha Alparslan ile konuklarımız aynı zamanda gazetemizin güçlü köşe yazarları Serkan Erkan, Aydın Hitit, İsmail Arman ve Boluspor' a çeşitli kademelerde emeği geçmiş, kulübü ve iç dinamiklerini yakından bilen Muharrem Demirel'le gündemin nabzını tuttuk.

Hoş geldiniz. Önce geçen hafta Başkan Necip Çarıkcı' nın gözaltına alınmasıyla başlayan ve camiaya dört gün gerilim yaşatan süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

SERKAN ERKAN:

Son yaşanan olayın Boluspor'a zararı olacak. Bundan sonra başkan olacak kişide bu olayı göz ardı edemeyecek. İster istemez bir tedirginlik olacak. Boluspor'un şu anda 1 trilyon civarında bir borcu var. Bolu sanayisi gelişmiş bir yer değil. Kulüp bir takım yardımlarla ayakta duruyor.

MUHARREM DEMİREL:

Boluspor camiası bu son Necip Bey hadisesinde sapla samanı iyi ayırt etti. Sap burada Boluspor' un şu an içinde bulunduğu sportif durum. Samansa geleceği. Eğer bu konu ile ilgili bir sıkıntı olsaydı, biz önümüzdeki sezonlarda Boluspor' u yönetecek insan bulamazdık.

AYDIN HİTİT:

Necip Başkan'ın karşılanması bana göre Boluspor'a sahip çıkıldığının göstergesiydi. Bence orada sahip çıkılan, kişiden daha ziyade Boluspor'du.

SERKAN ERKAN:

Ama futbolcular Boluspor'a sahip çıkmadı.

MUHARREM DEMİREL:

Ben bu görüşe katılmıyorum. Futbolcu camia için oynamalı. Futbolcuya “açıklama yapın, Başkan için oynayacağız deyin “ diye baskı yapıldı. Sonuç ortada. Futbolcu başkan için, Yarenler için, teknik direktör için oynamaz. Camia için oynamalı.

SERKAN ERKAN:

Profesyonel olduklarını biliyorum, ama onlarda, bizde hepimiz insanız. Motivasyon için her yöntem denenmiş, başarı gelmemiş. İnsan biraz elini vicdanına koyup oynar.

MUHARREM DEMİREL:

Bence sezon başından beri yapılan yanlışların neticesinde bu noktaya geldik. Ortaya çıkan sonuç şu, bizim kapasitemiz, kalitemiz bu.

Aydın Bey, 9 futbolcu ile yolların ayrılması kararı sizce doğru bir uygulama mıdır?

AYDIN HİTİT:

Bana göre bu uygulamanın hiçbir anlamı yoktur. Aslında Erciyesspor maçından sonra Boluspor için sezon bitmiştir

Serkan Bey, bu sezon yaşanan başarısızlıkta teknik direktörlerin payı olmuş mudur?

SERKAN ERKAN:

Bu noktaya gelirken Mustafa Uğur'un da hataları oldu. Kendisinin defalarca Coşkun Demirbakan' la telefonlaşıp takım hakkında bilgi aldığını biliyoruz. Buna rağmen herhangi bir müdahalede bulunmadı. Zannediyorum “ben işime bakarım“ diye düşündü. İşte bu noktada başarısız oldu, Boluspor'a zarar verdi. Ayrıca bir önceki sezon başarısız olmuş futbolcuların alınması başlı başına hataydı.

Süha Bey sizde yönetici gözüyle bir değerlendirme yapar mısınız?

SÜHA ALPARSLAN:

Uzun süre aynı görevde kalan insanlarda işletme körlüğü oluşur. Boluspor Başkanı ve Yönetimi başarılı bir süreç yaşadılar. Ancak bu sezon işletme körlüğü yönetimin transfer politikasına ve Hoca seçimine somut bir şekilde yansıdı. Ayrıca siyasal argümanlar devreye girdi. Örneğin Mustafa Uğur'un göreve getirilmesi noktasında cemaatin, sağdan, soldan siyasilerin etkili olduğu camia içinde konuşuldu. Buna bende katılıyorum. Özellikle Serdar Samatyalı ve Tolga Doğantez gibi yaşlı futbolcuların transferi işletme körlüğüne örnektir.

Kongre kararı doğru bir karardır. Boluspor için hayırlı olacağını düşünüyorum. Zamanlamada doğru olmuştur.

MUHARREM DEMİREL:

9 futbolcunu ile yolların ayrılması kararı bence sadece geleceğe ışık tutma ve gençlere şans verebilme anlamında yararlı olabilir. Orduspor karşısında bu şans kendilerine verilmelidir.

SÜHA ALPARSLAN:

Şunu ilave etmem gerekiyor, mevcut yönetim görevi devredeceği insanlara, ayrılan futbolcularla ilgili bir dosya veya hukuki sorun bırakmamalı.

Serkan Bey, Boluspor'un olağanüstü kongreye gitmesini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

SERKAN ERKAN:

Necip Çarıkcı ve yönetiminin Boluspor'a yaptığı katkıları biliyoruz. Ben alınan kongre kararının doğruluğuna inanıyorum. Bu sezonun başında hedef büyütüldü, şampiyonluk sözü verildi. Ancak başarı gelmeyince iki hoca gitti, ardından futbolcular gönderildi. Sonuçta yönetimde yıprandı. Artık bir kan değişiminin olması gerekiyor. Yeni gelecek yönetim Boluspor'u kurumsallaştırmalı. Sportif Direktörlük oluşturulmalı. Altyapıya önem vermeli. Altyapının başına sağlam bir Hoca getirmeli. Transfer komitesi çok önemli. Transfer; bu işi bilen, profesyonel ve bu işten para kazanmayı umut eden insanlara, meslek edinmiş insanlara teslim edilmeli.

Süha Bey, Necip Çarıkcı mevcut yönetimin içinden bir başkan çıkmasını istiyor. Bu konuyu siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Hakkı Fidan Başkan adayı olduğunu açıkladı, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

SÜHA ALPARSLAN:

Boluspor Kongrelerinin iç dinamiği yoktur. Kongrelerde daha önceden tespit edilmiş şablonlar üyelere sunulur. Muhalif konuşmalar yapılmaz. Aslında bu demokratik teamüllere aykırıdır. Necip Çarıkcı eğer mevcut yönetimin içinden yeni bir yönetim oluşturma çabasındaysa bu yanlıştır. Böyle bir şey düşünülüyorsa bu şimdiden kongrenin dinamiğine ipotek koymak anlamına gelir. Ayrıca böyle bir modelde seçilen Başkan, Necip Çarıkcı'nın gölgesinde kalır, emanetçi pozisyonunda olur. Her insan üyesi olduğu kurumun yönetimine veya Başkanlığına aday olabilir. Ancak Boluspor gibi partiler üstü bir kurumun Başkanlığına adaylık parti binasında açıklanmaz. Bu son derece yanlıştır. Hakkı Fidan yanlış bir adımla yola çıkmıştır. Böyle bir gafla yola çıkarak daha baştan Başkan adaylığını tartışılır hale getirmiştir.

MUHARREM DEMİREL:

Başkan adaylarının çıkması güzel bir şey. Ben konuşulan isimlerin dışında başka insanlarında çıkacağına inanıyorum, çıkmalı da. Ben mevcut yönetimin içinde de, dışarıda da bilgili, eğitimli, görgülü insanlar olduğuna inanıyorum. İyi bir harman yapılabilir.

AYDIN HİTİT:

Aday çokluğu iyi bir şey. Bu, Boluspor'un sahipsiz kalmayacağının, yaşanan sürecin bir yönetim krizine dönüşmeyeceğinin göstergesidir.

İsmail Bey, siz amatörün Bolu'daki sesisiniz. Amatörün Boluspor'a bakışını bize anlatır mısınız?

İSMAİL ARMAN:

Amatör spor yapanların düşüncesi şudur: "Bize dönüp bakan yok. Biz öksüz vatandaşız. Bu nedenle kendi işimize bakalım. Gruplara gidebilirsek orada kendimizi gösterip, belki o şekilde paçayı kurtarırız." Çocuklar aynen böyle düşünüyor. Grup maçlarına gidebilmek çocukların en büyük hayali.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.