SPORA DAİR SOHBETLER

SPORA DAİR SOHBETLER

"Spora Dair Sohbetler" de bu hafta, konuklarımız Boluspor'un altyapısından yetişmiş Mustafa Özmen, Birol Oğuz, Özgür Balcı ve gazetemizin spor yazarı Serhat Cengiz kardeşimizdi. 4 yıl önce genç yaşında hayata veda eden Boluspor' un altyapısından yetişmiş Fatih Turan' ı anmak için buluşan arkadaşları ile gazetemizde bir araya geldik.

Mustafa Özmen, Özgür Balcı, Birol Oğuz ve Serhat Cengiz'le Fatih Turan'ı yad ettik. O dönemi konuştuk. Boluspor' u konuştuk. Boluspor' un bugününü değerlendirdik.

Mustafa, önce bize kısaca kendini tanıtır mısın?

1976 yılında Bolu'da, Berk'te doğmuşum. 1992 – 1993 sezonunda Boluspor'un altyapısına girdim. Ben o dönem amatör olarak Tekspor'da oynuyordum, hocamız Şener Çakar'dı. Bizde emeği çoktur. Şener Hocamızın bizi Boluspor' un Amatör Takımına tavsiye etmesi üzerine altyapıya geçmiş oldum. Boluspor'da Şener Hocamızı mahcup etmedik. Bir yıl orda oynadım, hocamız Selçuk Sanbay' dı. Daha sonra Selçuk Sanbay A Takımın Teknik Direktörü oldu. Altyapıdan beş kişiyi kampa götürdü. Nedim Akbulut, Candaş Akgün, Paşaköy'lü Erdem, Birol Oğuz ve ben kampa katıldık. Daha sonra Ümit Turmuş Boluspor'un Teknik Direktörü oldu. Ben başarılı bir sezon geçirdim. O sezonki başarılı çıkışım beni bir üst lige taşıdı. Trabzonspor'a transfer oldum. Orada bir sezon kaldım. Ancak büyük camialarda size gereken sabır gösterilmiyor. Büyük camialar hazır adam istiyor.

Trabzonspor'dan sonra Yimpaş Yozgatspor'da kiralık olarak oynadın, daha sonra hangi kulüplerin formalarını giydin?

Trabzon'dan, Yozgat'a kiralık olarak gittim. O sezon Yimpaş Yozgatspor'da şampiyonluk yaşadım. Teknik Direktörümüz Hüseyin Kalpar çok istemesine rağmen, Trabzonspor'la bonservis sorunu yaşadığım için Yimpaş Yozgatspor'a transferim gerçekleşmedi. Sonuçta İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a transfer oldum. İstanbul'da iyi bir sezon geçirdim. Sezon sonunda ekstra play – off maçı oynadık. Yarı finalde Sakaryaspor' a elendik. Ertesi sezon Karşıyaka'ya transfer oldum. İzmir tercihi benim futbol hayatımda verdiğim en doğru karardır. İzmir'e üzülerek gittim, sonra çok mutlu oldum. Şehir olarak, camia olarak İzmir'i ve Karşıyaka' yı çok sevdim. Şampiyonluk yaşadım, futbolda ikinci baharımı yaşadım.

Karşıyaka'dan sonra hangi takımda oynadın?

Karşıyaka'dan sonra Antalyaspor'a geçtim. Antalya'da hep sakatlık sorunu ile boğuştum. Benim futbol hayatımdaki düşüş Antalyaspor'da başlamıştır. Futbolum geriye gitti, benim için kırılma noktası oldu. Antalyaspor'dan sonra, bir Şanlıurfaspor macerası yaşadım. Oraya gittiğimde kültür farklılığı olduğuna tanık oldum. Gelen futbolcular ortama uyum sağlamakta zorlanıyorlardı. O sezon iyi bir kadromuz olmasına rağmen başarıyı yakalayamadık. Ben İzmir' e geri dönmeyi çok arzuluyordum. Bu sebeple Bucaspor'la anlaştım. Bir sezon da Bucaspor' un formasını giydim. Son olarak İstanbulspor'da oynadım. Artık 35 yaşındayım, aktif futbol yaşamımı noktaladım.

Fatih kardeşimizle Boluspor'un altyapısında birlikte oynadınız mı?

Fatih, yaş olarak benden küçüktü. İstikbal vadeden bir kardeşimizdi. Ben Bolu'dan ayrıldıktan sonra da temaslarımız sürüyordu, telefonla konuşuyorduk. Ayrıca biz Fatih'le aile dostuyduk.
Bir gün odama geldi, bana, “Ben Galatasaray taraftarıyım, ama hiç Ali Sami Yen'de maç seyretmedim. Beni Galatasaray'ın bir maçına götürür müsün?" dedi. İki hafta sonra Galatasaray' ın Beşiktaş'la maçı vardı. Ben programı yaptım, ama kendisine söylemedim. Maç günü, “Fatih haydi gidiyoruz, Galatasaray – Beşiktaş derbisini seyredeceğiz “ dediğimde çok sevinmişti. Gittik maçı izledik. O gün Ali Sami Yen'de maçı Galatasaray 2 – 0 kazanmıştı. Fatih bana teşekkür etti, çok mutlu olmuştu. Ben üç yıldır Fatih Turan kardeşimi anma gününe katılamadığım için üzülüyordum. Profesyonel futbol hayatım sürdüğü için hep hazırlık kampı dönemine denk geliyordu. Bu sene kısmet oldu. Çok sevdiğim bir kardeşimizdi.

Boluspor'u izliyor musun?

Benim futbol hayatımda; Boluspor, Yimpaş Yozgatspor ve Karşıyaka'nın yeri çok farklıdır. Bu takımların maçlarını yakından takip ederim.

Boluspor bu sezon başarılı olabilecek mi?

Ben Necip Çarıkcı Başkan olduğunda çok sevinmiştim. Necip Çarıkcı'nın Boluspor'a ne kadar katkı sağladığı ortada. Boluspor'u hangi noktadan, nerelere taşıdığını bütün kamuoyu takdir ediyor. Boluspor bugün futbol camiasında itibarı olan bir kulüptür. Her hoca Bolu'da çalışmak istiyor. Futbolcular Boluspor'da oynamak istiyor. Ben bu durumdan gurur duyuyorum. Boluspor ivmeyi yakalamıştır. Boluspor Süper Lig'e çıkacaktır. Çünkü Bolu' da şampiyonluk havası teneffüs ediliyor. Bu vesile ile Sayın Emin Başkanımıza da hayırlı uğurlu olsun diyorum. İyi bir teknik direktöre görev verilmiş. Levent Eriş'in doğru bir tercih olduğuna inanıyorum. Kulübün bildiğim kadarıyla ekonomik olarak bir sıkıntısı yok. Bu gerçeklerin ışığında ben Boluspor' un yolunun çok açık olduğunu ve Süper Lig' e çıkmasının önünde bir engel olmadığını düşünüyorum. Kısacası bu sezon Boluspor' un şampiyon olacağına yürekten inanıyorum.

***

Özgür, bize kendini tanıtır mısın?

Ben 1977 doğumluyum. 1987 yılında Boluspor'un altyapısında futbol oynamaya başladım. Stoper olarak oynuyordum. Çetiner Erdoğan, Selçuk Sanbay, Şener Çakar ve Abilof İsmail Hocalarımız bizleri eğitti. Hepsinin bizde emeği vardır, hepsi de çok değerli hocalarımızdı. Ben santrafor olarak başladım, kalecilik hariç her mevkide oynadım. Sağ ayağımı kullanmama rağmen, sol bek bile oynadım. Bizim dönemimizden birçok arkadaşımız da Sinan Kaloğlu gibi, Mustafa Özmen gibi çıkış yakalayabilirdi. Bugün altyapıya verilen değer o dönem gerçekleştirilseydi çok daha iyi şeyler olurdu. Ben her zaman Boluspor'un altyapısından yetişen futbolcuların Süper Lig' de 14 numaralı forma ile oynamalarını arzu ediyorum. Umarım bundan sonra böyle olur, biz de gurur duyarız.

Futbolu ne zaman bıraktın, şimdi ne iş yapıyorsun?

Ben 20 yaşında Boluspor'dan koptum. Bolu'da çeşitli amatör takımlarda oynadım. Ama biliyorsunuz amatör futbol Bolu'da sınırlı. Şimdi Finansbank'ta çalışıyorum. Yaşım 33 olmasına rağmen futbol oynama arzum devam ediyor. Halı saha maçlarında oynuyorum, futboldan zevk alıyorum

Fatih Turan kardeşimiz için sen ne söylemek istersin?

Benim Fatih'le özel dostluğum vardı. Ben bir dönem kardeşimin kiracısıydım. Ağabey – kardeş ilişkimizde olmuştur. Ben kendisine bazen akılda veriyordum. Ben ona “ önemli olan profesyonel futbolcu olmak değil, onu nasıl devam ettirebildiğindir“ derdim. Sağolsun beni dinlerdi. İyi futbolcuydu. Böylesine değerli kişileri kaybetmek insanın üzüntüsünü daha da artırıyor. Umarım bu yaptığımız etkinlik hep devam eder. Çünkü Bolu' nun buna ihtiyacı var. Geçmişi unutmamak lazım.

Bu sezon nasıl bir Boluspor bekliyorsun?

Biliyorsunuz Eskişehirspor'a karşı bir final kaybettik. Bir gün önce arkadaşımız Sinan Kaloğlu'nun düğünü vardı. Oraya katılıp, ertesi gün Serhat'la (Cengiz) İstanbul'a geçtik. İnönü Stadyumu'na girince şaşırdık. Bolu' da bu kadar insan var mıydı?" diye birbirimize sorduk. Eskişehirspor seyircisi kadar Boluspor taraftarı vardı. İstedikten sonra her şey olur. Boluspor 3 sezondur şampiyonluk istiyor. Kadroya katılan futbolcular iyi, nokta transferler yapıldı. Hocanın kalitesi belli. Ben pozitif düşünüyorum. Geçen sezona göre çok daha umutluyum, ilk iki diye düşünüyorum. İlk altıyı düşünmek bile istemiyorum. İnşallah Boluspor bu sezon şampiyon olacak.

***

Birol, bize kendini tanıtır mısın?

Ben 1976 doğumluyum. Yaklaşık on yıl Boluspor'un altyapısında oynadım. Cahit Sinan, Çetin Erdoğan, Selçuk Sanbay, Şener Çakar, Muharrem Demirel bizlere hocalık yapmıştır. 7 – 8 yıl profesyonel olarak futbol oynadım. Boluspor'da ve Mudurnu Tavukçuluk' da forma giydim. Geçirdiğim bir sakatlı sonucunda aktif futbolu bıraktım.

Hepiniz Fatih Turan için bir araya geldiniz, Fatih için ne söylemek istersin?

Fatih'le altyapıdan gelen bir dostluğumuz vardı. Çok sevdiğimiz bir kardeşimizdi. Bugün bütün dostları onun için toplandık.

Boluspor bu sezon arzuladığı hedefe ulaşabilecek mi?

Boluspor'u takip ediyorum. Bu sene gerçekten iddialı, iyi bir kadro kurdu. Tüm Boluspor taraftarlarının düşündüğü gibi bende başarılı olunacağını düşünüyorum. Bu sezon inşallah o sezon olur. Emin Başkanımızda bizler altyapıdayken Boluspor' un Genel Kaptanıydı. Umuyorum, bu sene o sen, bu sezon o sezon olacak.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.