'Su fiyatları daha da ucuzladı'

'Su fiyatları daha da ucuzladı'

Bolu Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantı yaparak, Maliye Bakanlığı’nın yeni kanunu olan ÇTV bedellerinin su bedellerine eklenerek tahsil edilmesi konusunu görüştü. Belediye Başkanı Yüksel Ceylan’ın Başkanlığı’ndaki toplantıda, tek gündem maddesi su üc

Bolu Belediye Meclisi Olağanüstü Toplantı yaparak, Maliye Bakanlığı’nın yeni kanunu olan ÇTV bedellerinin su bedellerine eklenerek tahsil edilmesi konusunu görüştü. Belediye Başkanı Yüksel Ceylan’ın Başkanlığı’ndaki toplantıda, tek gündem maddesi su ücretlerine yüklenen ÇTV’nin mükelleflere ödeme zorluğu yaşatmasının engellenmesi için tarifelerin yeniden belirlenmesi oldu.

Bilindiği üzere Maliye Bakanlığı tarafından yapılan kanun değişikliği ile, Çevre Temizlik Vergisi’nin bedellerinin su ücretlerine eklenmesi ve tüketilen metreküp başına 100 bin TL ücret alınması kararlaştırılmıştı.

Buna göre metreküpü 750 bin TL olan su bedeli, 2004 yılı tarifelerine göre metreküp başına 75 bin TL zamlanarak 825 bin TL olmuştu. Bu bedelin üstüne yüzde 40 oranında atık su bedeli ve yüzde 18 KDV alınıyordu. Buna göre 2004 yılı için Bolu Belediyesi’nin mükelleflerden konutlarda metreküp başına 1 milyon 303 bin TL alması gerekiyordu. Ayrıca her metreküp başına alınacak 100 bin Tl’lik bedelle, suyun metreküpü 1 milyon 403 bin Tl’ye gelecekti.

CHP’li Belediye Meclis üyelerinin verdiği önergeyle su bedellerinin ÇTV bedeli eklenerek yeniden ayarlanması ve buna göre fiyatların yeniden belirlenmesi teklifi, belediye meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi.

Buna göre su fiyatları ÇTV bedeli eklenmesine rağmen, 2003 yılı birim fiyatı olan 1 milyon 185 bin TL’den, daha da ucuzlayarak 1 milyon 114 bin TL’ye gerilemiş oldu. Yeni tarifede atık su bedeli yüzde 40’dan yüzde 5’e, bakım ücreti de 2,5 milyon TL’den 500 bin Tl’ye geriledi. Ayda ortalama 20-25 litre su tüketen bir mesken abonesi, bu fiyatlara göre öncesine oranla yüzde 20-25’lere varan oranda daha az fatura ödeyecek.

Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, “02 Ocak 2004 tarih ve mükerrer 25334 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5035 sayılı bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki kanunun 41.maddesi ile Çevre Temizlik Vergisi’ne yeni düzenleme getirilmesi, bizi yeni tarifeleri ayarlamaya yöneltti. Su ücretlerine eklenen bu verginin mükelleflerimizi ödeme zorluğuna düşürmemesi için, atık su ve bakım ücretlerini yeniden belirledik. Belediye Meclisimizin onayı ile suyun metreküpü; atık su, ÇTV bedeli ve KDV dahil 1 milyon 114 bin Tl’ye geriledi. Bakım ücretini de 2,5 milyondan 500 bin Tl’ye düşürdük. Böylece sayın halkımıza 2004 yılında, 2003 yılından daha ucuza su tüketme imkanı sağlamış olduk. Ayrıca yeni yasa sayesinde ÇTV tahsilatı sorunumuz da ortadan kalkmış oldu. Bolu su fiyatları ile, bölgede en ucuz olan illerden biriydi. Şimdi su bedellerini daha da ucuzlatmış olduk. Sayın halkımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Yeni tarife, Belediye Meclis kararının geçtiğimiz hafta Valilik tarafından onaylanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.