Şu ORÜS

Daha çok değil. Dün gibi yakın zamanda dağın altı dağın üstü mazeretlerine sığınırdık. Siyasi platformdaki yalnızlığımızdan sahipsizliğimizden yakınır, sorunlarımıza el atacak kendi adamımızın olmayışından yakınırdık.

Sanayimizin olmayışından, tarıma ait topraklarımızın yetersizliğinden sızlanıp, kalkınmamızı doğa güzelliklerinin cömertliğinden yararlanarak turizmden sağlayabileceğimizi seslendirmeye başladık.

İlimizin kalkınmışlığı sadece turizmden mi olacak? Tüm umutlarımızı turizme bağlamış olsak da, yeterli altyapıların hazırlanması belli bir zamana ihtiyaç olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

Bolu’da turizmle kol kola olabilecek bir gelir kaynağı daha var ki, o da üniversitemizdir. Hem bilimsellik açısından, hem de binlerce öğrencinin sosyal ve ekonomik yönden yapacakları katkı açısından, ilimiz fotoğrafını değiştirecek olmasını kimse görmezden gelemez.

Fukaralığı kader olmaktan çıkarmak, önce siyasi iradenin vazgeçilmez görevi olmalıdır. Çünkü onlar, mutlu yarınlar iddiası ile görev vermemizi istemişlerdir ve bu istek Bolu seçmeni tarafından onaylanmıştır. Artık sığınacağımız mazeretimiz yoktur. Fukaralığı kader olmaktan çıkarmak aynı zamanda Bolu halkının, halk adına görev üstlenen sivil toplum örgütlerimizin vazgeçilmez takipçiliği ve görevi olmalıdır. Bu görevi yerine getirmeyenlerin, yarın çocuklarının ve torunlarının yüzlerine nasıl bakacaklarının hesabını çok iyi yapmaları gerekir.

Bütün bunlardan sonra gelelim şu ORÜS’ün özelleştirilmesine. Aylardır boş duran ve kendi kaderinde çürümeye terk edilen şu ORÜS’ün özelleştirilmesine yönelik çalışmalar üniversitemiz mülkü olarak değerlendirilmiş olsaydı, şimdi çevre cıvıl cıvıl öğrencilerle canlanacak, çevreye ekonomik canlılık gelecekti.

Burada açılacak Mühendislik Fakültelerinin altyapısı, araç gereçleriyle uygulama olanaklarının oluştuğu uygunluk içinde kaliteli bir eğitim-öğretimle belki de emsallerinin modeli olabilecek örnek bir uygulama başlatılmış olacaktı. Bolu halkı ekonomik gücü turizm+üniversite sayesinde kendi yağıyla kavrulmuş olacaktı.

57.Hükümet tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne tahsis edilen ORÜS’te ne görüldü de 300 bin dolara yeniden satışa kondu, anlamak zor.

22 Ocak 2004’te satışa sunulacağı açıklanan ORÜS için kim ne yapıyor? Asıl önemlisi yapması gerekenler ne yapıyor? Bizlerin mutluluğu için vize alanlar ne yapıyor? Merak ediyoruz. Bolu gene yalnızları mı oynuyor? Bu kaderi kim değiştirecek???

Bu yazı toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.