SU VE GELİR ZAMMINA CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN SERT TEPKİ

SU VE GELİR ZAMMINA CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN SERT TEPKİ

Bu hangi vicdana sığar?

Bu hangi vicdana sığar?

CHP'li Belediye Meclis üyelerinden AKP'li Meclis üyelerine veryansın. Düzenledikleri basın toplantısında konuşan CHP grup sözcüsü Mustafa Aksoy, Kasım ayı meclis oturumunda alınan su ve gelir zamlarına tepki gösterdi ve; “Bir yılda yüzde 33 zam geldi. bu hangi vicdana sığar”dedi.

Belediye Meclisi'nin Cumhuriyet Halk Partili üyeleri düzenledikleri basın toplantısında, geç-tiğimiz gün meclis kararı ile kabul edilen su ve gelir zamlarını değerlendirdiler. CHP grubu adına konuşan Mustafa Aksoy, sadece 2007 yılı ile 2008 yılı arasındaki zammın yüzde 33 olduğunu vurgulayarak sordu; “Bu hangi vicdana sığmaktadır.”

Aksoy, “2004 yılında göreve gelirken, “Bolu Halkı Türkiye'nin en pahalı suyunu içiyor” di-ye feryat eden Sayın Belediye Başkanımız, göreve geldiğinden bu yana, suya zam yaparak söyledikleri ile büyük bir çelişkiye düşmüştür. Sayın Başkan, seçildiğinde m.3'ü 83 kuruş olan su, Belediye Meclisimizin Pazartesi günü yaptığı zam ile birlikte 140 kuruşa yükselmiştir. Bu fiyata vergilerde eklenince suyun m.3'ü 2 YTL'yi geçmektedir. Sadece 2007 yılı ile 2008 yılı arasındaki zam yüzde 33’tür” diye konuştu.

HALKIMIZ ADINA BELEDİYE BAŞKANINA SORUYORUZ…BU NUDUR HALKA HİZMET?

CHP'li meclis üyeleri olarak halk adına Belediye Başkanı Ala-addin Yılmaz'a sorular yönelten Mustafa Aksoy şunları ifade etti; “3.5 yıl içerisinde fiyatı %70 o-ranında artan başka bir mal ve-ya hizmet var mıdır? Yaşamımı-zı sürdürebilmemiz için olmaz-sa olmaz iki unsurdan biri olan suya %70 oranında zam yapar-ken, bunu kullanacak olan in-sanların gelirlerinin bu oranda artıp artmadığını düşünemiyor musunuz? Yoksa halkın sıkıntılarını dikkate mi almıyorsu-nuz? Bu mudur sizin sosyal belediyecilik anlayışınız! Bu mu-dur halka hizmet!”

TİCARİ BELEDİYELİK ANLAYIŞINA GEÇTİ

Bolu Belediye Meclisi sadece suya büyük oranda zam yapmakla kalmadığını, hemen hemen gelirlerinin tamamına, enflasyon oranının çok üstünde zam yaptığının altını çizen Aksoy, “Belediye, sosyal belediyecilik anlayışından, ticari belediyecilik anlayışına geçmiştir. Bu zam kalemlerinin en önemlilerinden bir tanesi de esnafımızın işyeri tabelalarından alınan vergidir. Bu zam zaten zor durumda olan küçük esnafımızın sırtındaki yükü daha da artırmıştır. Belediyeler halka hizmet etmek için vardır, eziyet etmek için değil. Belediyeyi yönetmek şirket yönetmeye benzemez. Bu uygulama, büyük firmalar karşısında ayakta durmakta zorlanan küçük esnafımızın kepenk kapatmasına neden olacaktır” dedi.

BİZE KULAK ASMADI

Aksoy, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın zamları yaparken, AKP'li meclis üyelerinin oy çokluğundan yararlanarak kendilerinin zamlara sert tepki vermesine kulak asmadığını öne sürerek şöyle konuştu; “Son 3 yıldır katlanarak artan imar harçlarındaki otopark bedelleri toplanmasına karşın, bu konunun çözümü için herhangi bir hizmet verilmemiştir. Son iki yılda yaklaşık yüzde bin 500 oranında zam yapılmıştır. Bundan sonra Bolu Belediyesi otopark sorununa çözüm bulmak zorundadır. Bolu'yu şehir havasından uzaklaştırmaya kimsenin hakkı yoktur. Eğer bu sorun yine de devam ederse sorumlusu Bolu Belediye Başkanıdır.”

DOĞALGAZLA İLGİLİ ELLE TUTULUR ÇALIŞMA YOK

Havaların soğuması ile birlikte artan hava kirliliği konusuna da değinen Aksoy, “Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde, hava kirliliğinde en kirli illerden biri olmamıza rağmen tek çözüm gibi görünen doğal gaz hakkında elle tutulur herhangi bir adım atılmamıştır. Kaldı ki bu konu seçim vaatlerinin başında gelmekte idi. İnsan sağlığını tehdit eden bu hava kirliliği konusunda Sayın Belediye Başkanı ilgisiz davranarak verdiği sözü yerine getirememiştir. Buradan Sayın Başkanı göreve davet ediyorum. Bolu hepimizin. Modern, temiz ve mutlu yaşanır bir Bolu için gelin hep beraber çalışalım” diyerek açıklamasına son verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.