Şükran Günleri meşalesi yakıldı

            05.04.2005

Bizim de özel ve güzel günlerimiz var. 11 Mayıs ve 17 Temmuz gibi. Birisi hayırların efsane ismi İzzet Baysal’a ayrılan Şükran Günleri, birisi de, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bolu’ya gelişi. Gönüllerde oluşan sevgini, sevincin dalga dalga büyüyerek, sonsuza doğru yayıldığı çok önemli günlerimiz bunlar.

İşte Şükran Günleri adıyla Bolu insanının teşekkür için birkez daha biraraya geleceği 11-12-13 Mayıs günleri. Rahmetle andığımız İzzet Baba’ya nasıl bir çiçek buketiyle teşekkür edeceğimizin planlamasıyla ilgili çalışmaların ilki, Vali Yardımcısı Sn. Hüseyin Doğan başkanlığında toplanan kamu, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle başladı.

Vali yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan, Şükran Günleri’ne ait bir yönergenin hazırlandığını, 9 Mayıs 2005 tarihinde İzzet Baysal logolu Milli Piyango’nun Bolu’da çekileceğini söyledi. İzzet Baysal Şükran Günleri’nin başlangıç tarihinde kararlı olduğunu ifade ederek, sırayla katılımcılara söz verdi.

Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit: Okullar tarafından hazırlanan "Eğitimde iyi örnekler" adı altında METEP fuarı alarak, iki gün etkinliklerde bulunulacağını, sergiler açılacağını, Abant Lisesi’nin temel atma töreni ve okullar arası spor müsabakalarının yapılacağını,

Kızılay Bolu Şubesi Başkanı Yılmaz Özarslan: Kan bağış kampanyası başlatılacağını, bayrak rozet dağıtılacağını,

Ticaret ve Sanayi Odası Balkanı Sabahattin Yamaner: Esnaf Odaları ve Esnaf Kefalet’le birlikte stand açılacaktır. İzzet Baysal adına yarış düzenlenip, 1.2. ve 3.’ye burs verilmesini düşündüklerini,

Esnaf Dernekleri Başkanı Nihat Alpat Öztürk: Esnaf odalarıyla ortak stand açacaklarını,

Sedaş Müdür Yardımcısı Nadir Gülen: Enerji adına buradayım, Bolu’nun ihtiyacı olan bir trafoyu hizmete açacaklarını, Şükran Günleri’nde kullanılmak üzere, jeneratör hazırlayacaklarını,

Gençlik ve Spor Temsilcisi: Çeşitli spor etkinliklerinin düzenleneceğini,

Tema Temsilcisi Lebibe Çağlar: İzzet Baysal anıt mezara giden yolun iki tarafının ağaçlandırılmasını, (mavi ladin-sedir) İzzet Baysal ormanı hazırlıklarının aşamaya geldiğini,

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ayten Hanım: Stand açacaklarını,

Bolu Halkevi Osman Şimşek: Belediye Sanat Sokağı’nda kitap imza günleri düzenleyeceklerini, Halk konseri isteniyorsa sanatçı desteğini yapabileceklerini, (mali destek kaydıyla)

Eğitim-Sen Sendikası: Eğitim öğretim sorunlarının çözüm yollarına ait konferans. Çocuk kitapları yazarlarına ait imza günleri düzenleyeceklerini.

İl Sağlık Müdürlüğü: Sağlık standı açılacağını, diş fırçası ve macunu dağıtılacağını,

Kültür ve Turizm İl Müdürü Salih Efiloğlu: Sinema günleri düzenleneceğini, Kültür Bakanlığı’na ait resim sergisi açılmasını,

Görsel Sanatlar Derneği Başkanı Mehmet Cennetoğlu: Karma resim sergisi açacaklarını,

Atatürkçü Düşünce Derneği: Çağdaşlık, Atatürkçü ilke inkilaplarının gündeme getirilmesi ve panel düzenlemesi.

Kamusen Mehmet Sarıhüseyinoğlu: Stand açılacağını,

Emekli Öğretmenler Derneği Selami Demirdöğen: Şiir gecesi düzenleneceğini,

Erezyon Önleme ve Ağaçlandırma Sabri İnceler: İzzet Baysal hatıra ormanı. DSİ 53. Bölge Müdürlüğü’nün ağaçlandırma kampanyasına destek,

Emekli Subaylar Derneği Ahmet Şerafettin Yamaner: Yukarı Çarşı Güzelleştirme Derneği Başkanı sanıyorum davet edilmemiş. Bura esnafının da yapacakları vardır.

Belediye Murat Yılmaz: Yerli yabancı halk oyunları ekiplerinin getirilmesi, Eski Belediye Başkanı Muzaffer Işın’a ait fotoğraf sergisi ve tiyatro getirmeyi düşünüyoruz.

Ben de hem Gazeteci, hem de Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı adına İzzet Baysal Merkez, Mimar İzzet Baysal, Gerede Endüstri Meslek ve Kız Enstitüsü ile Bolu Zübeyde Hanım Kız Meslek Liselerinin katıldığı beceri yarışması düzenlemeyi, bu yarışmada okul atölyelerinde yapılan orjinal bir ürünle yarışmaya katılınmasını düşündüğümüzü.

Basın mensubu arkadaşlarımızın da ulusal basında köşe yazarlarının bilgilerine sunulmak üzere, her kurumun yaptığı faaliyetin içeriğine ait bir broşür hazırlanmasını, İzzet Baysal posterlerinin yurt geneline gönderilmesine ait düşüncelerini ve yapacaklarını önerdiler.

Abant İzset Baysal Üniversitesi: 12 Mayıs tarihinde mühendislik fakültelerinin temelinin atılacağını, üniversite kampüsünde çeşitli etkinliklerin yapılacağı söylendi. Düşüncelerin yazılı olarak bildirilmesi hatırlatılarak toplantıya son verildi.

Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.