Şükran Günleri’nin ardından

            24.05.2004

Gökyüzü mavi aydınlık yüzünü kapatmış, hava parçalı bulutlu. Gök kubbe ağlıyor gibi. Çisil çisil dökülen yağmur damlacıkları semadan dökülen gözyaşları mı, yoksa yeryüzüne düşen bereket damlacıkları mı?

Hayırların efsane ismi İzzet Baba’nın yaptıkları toprağa saçılan tohumlar gibi. Bunların yeşerip boy vermesi gerek. Boy boy fidanların meyvaya dönüşmesi gerek. Şükran Günleri tıpkı gökyüzünden toprağa düşen bereket damlacıkları gibi. Her Şükran Günleri’nde dudaklardan dökülen minnet duygularıyla birleşen Baysal sevgisi gelecek kuşaklara daha güçlü taşınacak, daha nice Baysalların çıkmasına neden olacaktır. Her Şükran Günleri coşkusu bereketi içinde insanlar sevgi ve güven içinde birbirlerinin yardımına koşacaktır.

2004 yılı “İzzet Baysal’a Şükran Günleri de” geçmiş yıllarda olduğu gibi bir dizi etkinliklerle kutlandı. İzzet Babaya sevgi, Şükran ve teşekkür ona layık olduğu biçimde yerine getirilmeye özen gösterildi. Neyi ne kadar güzel yapmaya çalışırsanız çalışın eleştirilecek birşeyler bulmak mümkündür. Eleştirilere, doğruların bulunmasında yararlanılacak en doğru yöntemlerden birisidir diye baktığımızda, bugünün önemi içinde şunlar da yapılabilseydi diye görüşler olabilir, olmalıdır da.

Her işin yakışanını ve doğrusunu bulabilmek için toplumun görüşlerini almak daha güzelin bulunmasına yardımcı olur. O nedenle okuyucuların bu konudaki görüşlerine ihtiyaç var. Şükran Günleri etkinliklerinde Valilik-Belediye ve Üniversitemizin ortaklaşa düzenlediği programlar eğlence ağırlıklı mı? Yoksa bilimsel ağırlıklı mı olmalı?..

Örneğin bu yıl Tasarruf Yılı olması nedeniyle İzzet Baba’nın israf, tasarruf ve verimliliğini konu alan bir panel düzenlendi. Bu panel bilimsel alana taşınarak bir tez haline dönüştürülemez miydi? Uluslararası platformlarda İzzet Baysal’a özgü davranış özellikleri araştırma konusu olarak gündeme getirilemez mi?

Şükran Günleri dünyada örnekleri görülen eğlence ağırlıklı festival şeklinde mi olmalı? Bütün bunların düşünülüp uygulanmasına bir yıl zaman var. Ancak bu durumun sıcağı sıcağına şimdiden düşünülmesinde yarar var. Bu yılki programın oluşumunda büyük katkısı olan Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan’a katılımcı kurum ve kuruluşlara teşekkürler.

Bu yazı toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.