Şükranlarımızla

Şükranlarımızla

Bolu'nun Babası İzzet Baysal'ı anmak için düzenlenen İzzet Baysal'a Şükran Günleri, dün sabah saat 10.00'da Belediye Meydanı İzzet Baysal Anıtı önünde gerçekleştirilen törenle başladı.

Bolu'nun Babası İzzet Baysal'ı anmak için düzenlenen İzzet Baysal'a Şükran Günleri, dün sabah saat 10.00'da Belediye Meydanı İzzet Baysal Anıtı önünde gerçekleştirilen törenle başladı.

Gerçekleştirilen ilk törende Milletvekili Mehmet Güner, Vali Ali Serindağ, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal'ın yanı sıra binlerce öğrenci ve vatandaş katıldı. Tören İzzet Baysal Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından üniversite adına bir öğrencinin konuşması gerçekleşti. Bu konuşmayı protokol konuşmaları takip etti.

Ahmet Baysal: “Emanete hıyanet eden oldu”

Protokoldeki ilk konuşmayı İzzet Baysal Vakfı Başkanı ve İzzet Baysal'ın yeğeni Ahmet Baysal yaptı. Baysal konuşmasında üniversiteden bahsederek, “Emanetine hıyanet edenler oldu” diyerek başladı. İzzet Baysal'ın kızı Esin Avunduk'un hasta olduğunu açıklayan Baysal, konuşurken oldukça duygulandı ve şunları söyledi: “Ben bu emanete çok iyi sahip çıkacağım. İzzet Baysal'ın çok sevdiği kızı Esin Avunduk amansız bir hastalık nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyatının başarılı olması onun maneviyatının yüksek olmasına bağlı. Kendisini Amerikan Hastanesi'ne İzzet Baysal pullu küçük bir not göndererek mutlu edin. İzzet Baysal'ın ruhu şad olsun.”

Kılıç: “AİBÜ bilimin ışığı olacak”

AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç yaptığı kısa konuşmada, özellikle üniversite üzerinde durdu. Kılıç konuşmasında şunları söyledi: “Kurduğu üniversite Şükran Günleri'ni coşkuyla kutluyor. Bu coşku İzzet Baysal sevgisini gösteriyor. Coşkunun büyüklüğü AİBÜ'nde bilimin ışığı olarak sonsuzluğa ulaşacaktır.”

Başkan Yılmaz: “Rahat uyu”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konuşmasında, İzzet Bay-sal Vakfı’nın Bolulular’a emanet edildiğini belirterek, “Merak etmeyin, Bolu emanetinize sahip çıkacaktır” dedi. Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Size şükranlarımızı sunmak için manevi huzurunuzdayız. Sevginizle artan eserlerinizle hayallerimiz kısalıyor. Huzur, sağlık ve şefkat yuvası olan eserlerinize daha sıkı sarılıyoruz. Rahat uyu. Esin ablaya da geçmiş olsun dileklerimiz sunuyorum.”

Güner: “Heyecanımız daha da artacak”

Bolu Milletvekili Mehmet Güner ise konuşmasında, kutlamalardaki heyecanın daha da artacağını söyleyerek başladı ve şu şekilde devam etti: “Baysal Vakfı unutulamaz. İzzet Baysal'ı tüm Türkiye biliyor. TBMM töreninde de herkes İzzet Baysal'ı ve Bolu'yu kıskandı. Onun tüm eserlerine sahip çıkacağız. Bu hepimizin boynunun borcudur.”

Serindağ: “Seneye festival olacak”

Törendeki son konuşmayı yapan Vali Ali Serindağ ise kutlamaların önümüzdeki sene Kültür Sanat ve Turizm Festivali şeklinde yapılacağını belirterek şunları söyledi: “İzzet Baysal'ın aramızdan ayrılmasından sonra vakfın amaçları ve ilkeleri doğrultusunda çalışacağız. İzzet Baysal'a şükranlarımı, kızı Esin Avunduk'a ise geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. PTT bu yıl İzzet Baysal pulları çıkardı. İzzet Baysal'a olan sevgimizi ve şükranlarımızı sunmak için huzurunuzdayız.” Serindağ'ın konuşmasından sonra ise İzzet Baysal Caddesi'nde Vilayet Meydanı'na kadar süren Şükran Yürüyüşü gerçekleştirildi.

İzzet Baysal Pulları satılıyor

Yürüyüşten sonra ise İzzet Baysal Anma Pulu ve ilk gün damgaların satıldığı PTT standı açıldı. Kardelen Meydanı'nda açılan stand için düzenlenen törende İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Vali Ali Serindağ ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz birlikte kurdele kestiler ve pulları tanıttılar.

12.05.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.